Parada Równości wkrótce. Czy Policja znów sobie nie poradzi?

W sobotę 2 czerwca ulicami Warszawy przejdzie jedenasta Parada Równości. Choć w porównaniu z innymi miastami w Warszawie manifestującym nie grozi wielkie niebezpieczeństwo, powstają obawy, czy policja poradzi sobie z wykryciem sprawców ewentualnych ataków – w zeszłym roku się jej nie udało.

 

Jedenasta edycja przemarszu ulicami Warszawy przed nami. Przypomnijmy – Parada Równości po raz pierwszy odbyła się w 2001 roku, a jej pomysłodawcą był Szymon Niemiec. W 2004 i 2005 roku prezydent miasta, Lech Kaczyński, zakazywał organizowania Parad Równości. W 2004 roku przed ratuszem odbył się alternatywny Wiec Wolności, a w 2005 roku parada przeszła ulicami stolicy mimo formalnego, chociaż nielegalnego zakazu. W 2010 Parada Równości była połączona z paneuropejską paradą zwaną Europride. Był to marsz członków społeczności LGBTQ, którego cele określały trzy główne hasła: równość, wolność i tolerancja. Od roku 2011 Parada organizowana jest przez nieformalny Komitet Organizacyjny.

Hasłem tegorocznej Parady Równości jest „Po prostu równość!” i pod takim sloganem ruszy manifestacja 2 czerwca 2012 o godzinie 15:00 spod Sejmu RP. Zmieniona trasa przemarszu kończy się na pl. Teatralnym kilkugodzinnym Miasteczkiem Równości. Dokładny opis trasy znaleźć można na www.paradarownosci.eu. Do udziału w niej zachęcają politycy i polityczki – ich wypowiedzi zostały połączone w jeden film, na którym zapraszający mówią, dlaczego warto przyjść i dlaczego sami/same zjawią się 2 czerwca 2012 pod Sejmem RP.

 

Jak informują organizatorzy Parady – nieformalny Komitet Organizacyjny – obecni w nagraniu politycy i polityczki zjawią się na Paradzie Równości jako członkowie i członkinie Komitetu Honorowego. Poza nimi swój udział potwierdziło już kilkadziesiąt osób ze świata polityki, mediów, sztuki i rozrywki. Pełna lista Komitetu Honorowego dostępna jest na stronie www.paradarownosci.eu.

Pewnym zgrzytem jest zapewne informacja, którą podzieliła się na swoim blogu TrzyczęściowyGarnitur Ewa Tomaszewicz – otóż w Komitecie Honorowym zasiada również Jerzy Wenderlich, który podczas ostatniego głosowania nad projektem zmiany w kodeksie karnym był przeciwny przyjęciu tego projektu…

 

***

Niestety niepokojące informacje przekazało niedawno Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności. Choć bowiem warszawska Parada Równości jest bodaj najbezpieczniejszym marszem równości w całej Polsce, ekscesy prawicowców/narodowców/wandali są jej nieodłącznym towarzyszem. W zeszłym roku Komenda Główna Policji wszczęła w ich sprawie śledztwo – tuż po Paradzie.  Pracownia Różnorodności zwróciła się z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wykroczenie dot. posiadania środków pirotechnicznych i wielokrotnie monitowała KGP o informacje w tej sprawie. W odpowiedzi informowano, że „prowadzone są czynności” i wymieniano, co – na daną chwilę – zostało zrobione. Policja ujawniła, że przebieg Parady był filmowany i że trwa „analiza nagrań »klatka-po-klatce«”, co jest czasochłonne i żmudne. Analizowano zapisy dzienników służbowych, przesłuchiwano funkcjonariuszy i funkcjonariuszki, a spośród ponad 400 osób wylegitymowanych podczas Parady typowano podejrzanych. Niestety, pomimo 10 miesięcy pracy Policja nie ustaliła, kto rzucał petardami w zeszłoroczną Paradę Równości. 2 maja 2012 Komenda Rejonowa Policji poinformowała w piśmie, że postępowanie się zakończyło a sprawców wykroczenia nie ustalono.

Jest niepokojące, że pomimo zaangażowania wielu sił i środków w ochronę Parady a potem w wykrycie sprawców, pozostali oni bezkarni. – mówi Przemek Szczepłocki z SPR. – Nie pomogły kamery, nagrania ani zeznania ludzi, którzy byli na miejscu. Nawet wylegitymowanie ponad 400 „kontrmanifestantów” nie ułatwiło Policji zadania. To fatalny sygnał, zwłaszcza, że na dniach odbędzie się kolejna Parada – jej „przeciwnicy” już się umawiają na „blokowanie” – a tydzień potem zacznie się EURO 2012. Wizerunkowo to porażka Policji, która na pewno negatywnie wpłynie na zaufanie, jakim ta służba jeszcze cieszy się w społeczeństwie.

Parady Równości są z roku na rok coraz bezpieczniejsze, coraz mniej jest też kontrmanifestantów, więc i nasze obawy są coraz mniejsze – komentuje Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości. – I nawet jeśli nikomu nic się nie stało, chcemy mieć pewność, że policja ustali winnych i nada dalszy bieg sprawie. Nie chcemy, by ktokolwiek czuł, że może zagrozić naszej legalnej manifestacji. Wolność słowa i wolność zgromadzeń zezwala na organizację kontrmanifestacji i nie mamy nic przeciwko. Jednakże, gdy łamie się tam prawo, oczekujemy że uda się ustalić sprawców.

 

Niemniej jednak zachęcamy serdecznie do udziału w Paradzie, sami też się na nią wybieramy dumnie w koszulkach z naszym logo.

 

 

[sass, źródło: mat.org, SPR]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa