Obama popiera małżeństwa jednopłciowe

Barack Obama w udzielonym w środę telewizji ABC News wywiadzie poparł możliwość zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe. To pierwszy raz, kiedy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził takie stanowisko.

Ważne jest dla mnie osobiście śmiałe stwierdzenie, że pary osób tej samej płci powinny móc zawierać związki małżeńskie – powiedział Obama. Zaznaczył przy tym, że jego poglądy w tej sprawie uległy zmianie. Przyznał, że wcześniej uważał, iż cywilne związki partnerskie są wystarczającym rozwiązaniem dla takich par, a na zmianę tej opinii miały wpływ m.in. kontakty z osobami, które zawarły małżeństwa jednopłciowe.

Prezydent USA wyraził też rozczarowanie wprowadzeniem w stanie Północna Karolina konstytucyjnego zakazu zawierania związków przez pary osób tej samej płci. Jego zdaniem uchwalenie w referendum takiego prawa stanowi dyskryminację gejów i lesbijek. Obama podkreślił jednak, że decyzje dotyczące dopuszczalności zawierania małżeństw jednopłciowych powinny podejmować poszczególne stany we własnym zakresie.

Stanowisko Obamy skrytykował jego najpoważniejszy rywal w nadchodzących wyborach prezydenckich, republikanin Mitt Romney. Wierzę, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny – powiedział konserwatywny polityk. Zaznaczył jednak, że dopuszcza zawieranie związków partnerskich, które przyznają parom jednopłciowym ograniczone uprawnienia np. umożliwiają odwiedziny w szpitalu, czy ułatwiają wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa 50 proc. Amerykanów uważa, że małżeństwa osób tej samej płci powinny być legalne. Przeciwnego zdania jest 48 proc. respondentów.

Pary tej samej płci w USA małżeństwo mogą zawierać w sześciu stanach – Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont, New Hampshire, Nowy Jork – oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii. Są one jednak ważne tylko na terenie uznających je stanów. Ponadto w kilkunastu stanach istnieją cywilne związki partnerskie. Natomiast, po wtorkowym referendum w Północnej Karolinie, aż w 31 stanach istnieje konstytucyjny zakaz zawierania małżeństw lub jakichkolwiek związków przez osoby tej samej płci.

Wiadomości ABC zawierające wypowiedź Obamy

 

 

[km, źródła: Cnn.com, Wyborcza.pl; zdjęcie: www.whitehouse.gov]

5 komentarzyObama popiera małżeństwa jednopłciowe

  • Uschi

    Gra przedwyborcza, tak samo jak Hollande’a z jego deklaracjami wprowadzenia małżeństw jednopłciowych, które to deklaracje jakoś podejrzanie szybko złagodził…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa