ILGA Europe – nowy raport, tęczowa mapa i ranking

Z okazji obchodzonego 17 maja IDAHO ILGA-Europe, zrzeszająca większość organizacji LGBTQ w Europie (z Polski są to KPH, Lambda Warszawa, Fundacja Kultura dla Tolerancji i Fundacja Trans-Fuzja), przygotowała kolejną wersję swojej bardzo ważnej publikacji.

Jest to Raport nt. praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych w Europie 2011 w którym opisano wiele przykładów łamania praw człowieka, w kontekście orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Suplementem do raportu jest Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe, w którym w 42 kategoriach (np. azyl, równouprawnienie, ochrona przed mową i przestępstwami z nienawiści, prawo do posiadania rodziny, wolność zgromadzeń i wypowiedzi oraz możliwość korekty płci metrykalnej) przyznawane lub odejmowane są punkty. Żaden europejski kraj nie otrzymał maksymalnej oceny – plus 30 punktów.

(kliknij aby powiększyć)


Krajem który najlepiej w Europie przestrzega praw człowieka, w kontekście orientacji seksualnej i tożsamości płciowej jest Wielka Brytania, która otrzymała 21 punktów. Z kolei prawa osób LGBT są rażąco naruszane w Rosji i Mołdawii, które otrzymały po minus 4,5 punktu. Polska otrzymała niską notę 2 punktów, głównie za brak przejrzystego prawa związanego z procedurą korekty płci metrykalnej oraz za brak ustawy dotyczącej związków partnerskich. Dla porównania Czechy otrzymały 9 punktów, a Węgry 14.
Evelyne Paradis, Dyrektor zarządzająca ILGA-Europe powiedziała: Cieszymy się, że możemy po raz pierwszy zaprezentować tak pełny raport obejmujący wszystkie 49 krajów europejskich. Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe umożliwiają porównanie sytuacji prawnej, ale także politycznej osób LGBT we wszystkich krajach europejskich. (za KPH)

 

Raport (w angielskiej wersji językowej) znajduje się na stronie internetowej ILGA Europe, tam również można obejrzeć w lepszej rozdzielczości mapę i ranking. Z kolei Kampania Przeciw Homofobii opracowała po polsku część Raportu dotyczącą Polski – publikacja ta dostępna jest na stronie KPH. Zachęcamy do lektury.

 

[sass, źródło: KPH, ILGA-Europe]

2 komentarzeILGA Europe – nowy raport, tęczowa mapa i ranking

  • Soniasonia

    Ten raport to jakiś żart. Polska ma tyle samo punktów co Włochy, a przecież różnica w podejściu do osób LGBT w obu krajach jest odległa o połowę spektrum. Kolejnym kuriozum jest fakt, iż Serbia zyskała 6 punktów, podczas gdy pod badanym wzglądem krajowi temu jest bliżej do Rosji niż Czech (9 punktów). A San Marino z jakiego to powodu ma -3 punkty? Odnoszę wrażenie, że losował je komputer…
    (Tak przy okazji, gratuluję redakcji nowego systemu. Wreszcie koniec z internetowymi trollami! Chociaż radziłabym jeszcze popracować nad przejrzystością, gdyż strony wyglądają bardzo chaotycznie i odwiedzający potrzebują czasu, by sie połapać, co, jak i gdzie.)

  • Erico

    Racja Soniu. Polska w tym samym szeregu co Włochy i Grecja? I Litwa ma więcej, po tych ostatnich przebojach z paradą? Ej. Za to Bułgaria z Rumunią mają po 6 punktów?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa