Dobre wieści z Sejmu

Wczoraj, 22 maja, złożono w Sejmie drugi projekt ustawy o związkach partnerskich (a dokładnie o umowie związku partnerskiego). Został on przygotowany przy współpracy z Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich.

To drugi (po projekcie przygotowanym przez prawników akcji Miłość Nie Wyklucza oraz KPH) złożony w Sejmie. Oba projekty popiera Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zapowiadany jest jeszcze trzeci, przygotowany przez PO. „Projekt MNW” jest obecnie na etapie prac legislacyjnych polegających na konsultacjach społecznych. Kiedy należy spodziewać się trzeciego – na razie nie wiadomo. Działacze LGBTQ spekulują, że być może debata sejmowa zostanie przeprowadzona dopiero, gdy wszystkie trzy projekty będą do niej przygotowane, co przy tym tempie prac może jeszcze potrwać.

 

Tymczasem dziś (23 maja) Sejm rozpocznie debatę nad projektem zmiany kodeksu karnego. Przypomnijmy: w zmianach chodzi o przepisy art. 119 § 1, art. 256 § 1 i art. 257 kodeksu karnego, gdzie ma zostać wprowadzona do polskiego prawa kategoria przestępstwa z nienawiści (ang. „hate crime”), czyli przestępstwa motywowanego uprzedzeniami na tle wieku, niepełnej sprawności, płci, tożsamości płciowej oraz orientacji seksualnej. Obecnie polskie prawo karne w nierównym stopniu chroni osoby i grupy najbardziej narażone na dyskryminację i przemoc. Jesteśmy niezmiernie ciekawi przebiegu i poziomu debaty.

Ciekawy (zabawny?) lapsus językowy związany z tym projektem przytrafił się tymczasem portalowi http://www.wprost.pl, który newsa o pracach Sejmu zatytułował… Sejm zajmie się znieważaniem homoseksualistów. Biedroń: najwyższy czas! Staje przed oczami wizja co barwniejszych polityków polskiej prawicy (i ukrytych na lewicy homofobów) miotających obelgi i słowa powszechnie uznawane za wulgarne dotyczące homoseksualistów przy entuzjastycznej reakcji posła Biedronia 😉

 

 

[sass]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa