Atak na biuro posłanki Anny Grodzkiej

Nieznany sprawca wrzucił świecę dymną do krakowskiego biura posłanki Anny Grodzkiej. W lokalu odbywała się dyskusja „Media, pop i seksualność”, w której udział brało kilkanaście osób. Sprawę bada policja.

Do incydentu doszło w czwartek podczas dyskusji z cyklu „Grodzka na Brackiej”. Spotkania odbywają się w krakowskim biurze posłanki Ruchu Palikota. To, zatytułowane „Media, pop i seksualność”, miało być poświęcone roli, jaką media oraz kultura popularna odgrywają w kształtowaniu seksualności.

W trakcie spotkania ktoś jednak wrzucił do biura płonącą świecę dymną. Pomieszczenie wypełniło się dymem i kilkanaście znajdujących się w nim osób musiało wyjść na zewnątrz.

Siedzieliśmy w pokoju i nagle był huk, nie wiedzieliśmy co się stało. Nagle do pokoju wchodzi dyrektorka biura Anny Grodzkiej i mówi, że chyba ktoś petardę wrzucił na korytarz. Otworzyliśmy drzwi i wszędzie było pełno dymu. Nieprzyjemna sytuacja, bo przerwali nam całe spotkanie – mówił w TVN24 jeden z uczestników spotkania.

Nikt nie odniósł obrażeń. Na miejsce wezwano jednak policję i straż pożarną. Policja ma wyjaśnić, czy był to zaplanowany atak na biuro poselskie, czy jedynie chuligański wybryk.

Podczas incydentu posłanki Grodzkiej w biurze nie było.

Atak na biuro posłanki związanej z ruchem LGBTQ nie jest w Krakowie przypadkiem odosobnionym. Do podobnego zdarzenie doszło 12 kwietnia podczas imprezy na rzecz festiwalu Queerowy Maj, która odbywała się w klubie Literki. Niezidentyfikowana osoba podłożyła pod lokalem świecę dymną, tak że dym dostał się do wnętrza.

Wobec tych wydarzeń Kampania Przeciw Homofobii zaapelowała w specjalnym oświadczeniu do krakowskiej policji o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo osób LGBT w przededniu festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości.

[km, źródło: Tvn24.pl, Gazeta.pl, Kph.org.pl]

***

Oświadczenie: Fundacja Trans-Fuzja wzywa do przeciwdziałania transfobii

W reakcji na wczorajszy [26. kwietnia 2012 r.] atak na biuro poselskie Anny Grodzkiej, Fundacja Trans-Fuzja pragnie zwrócić uwagę na narastający w polskim społeczeństwie problem nienawiści skierowanej do osób transpłciowych.

Transfobia – zjawisko przejawiające się poprzez negowanie tożsamości i ekspresji płciowej osób transpłciowych oraz wynikające z tego nastawienia negatywne, dość często agresywne – nadal nie została rozpoznana przez polskie prawodawstwo jako istotna przyczyna przemocy psychicznej i fizycznej.

Wczorajszy poważny incydent – wrzucenie granatów dymnych sygnowanych napisem „Falanga” pod drzwi biura poselskiego to ewidentny przykład przestępstwa z nienawiści. Wprawdzie uczestnikom debaty „Media, pop i seksualność”, na szczęście, nie została wyrządzona żadna krzywda fizyczna, mogło zakończyć się to znacznie gorzej. W dodatku wcześniejsze pogróżki organizacji falanga.org.pl kierowane pod adresem posłanki Grodzkiej, jawnie przedstawiającej swoją tożsamość transpłciową, wskazują na eskalację nienawiści środowisk konserwatywno-nacjonalistycznych.

Zwracamy uwagę na fakt, że już samo wystąpienie tego typu incydentów oznacza konieczność adresowania wciąż aktualnego problemu uprzedzeń i nienawiści skierowanej do osób, uważanych przez społeczeństwo za płciowo nienormatywne.

Fundacja Trans-Fuzja pragnie również zwrócić uwagę na problem coraz silniej manifestujących swoje idee grup sprzeciwiających się faktowi różnorodności społecznej. Grupy te, nierzadko odwołujące się do tradycji nacjonalistycznych i faszystowskich, wciąż pozostają bezkarne. Wśród osób, które zgłaszają się do Fundacji, znajdują się również ofiary przestępstw z nienawiści, którym trudno dochodzić własnych praw, chociażby ze względu na brak odpowiedniej regulacji tego typu incydentów

Według najnowszych standardów praw człowieka wyznaczanych przez Radę Europy tożsamość płciowa stanowi nienaruszalne dobro osobiste, które państwo ma obowiązek chronić. Wśród rekomendacji byłego Komisarza Praw Człowieka Thomasa Hammarberga znajduje się między innymi zapis nawołujący państwa członkowskie do uchwalenia prawa o zbrodni z nienawiści, które ochroni osoby transpłciowe przed zbrodniami i incydentami transfobicznymi. Podobnie najnowsze zalecenia Komitetu Ministerstw w kwestii przestępstw z nienawiści są zgodne co do konieczności zagwarantowania przez państwa członkowskie, aby sprawcy czynów tego rodzaju zostali pociągnięci do odpowiedzialności oraz, tam gdzie jest to wskazane, ukarani, w celu uniknięcia bezkarności.

Zwracamy się zatem z apelem, aby polski parlament oraz rząd wziął pod uwagę problem nieistnienia transpłciowości w polskim prawie. Żądamy jak najszybszego wprowadzenia ochrony tożsamości płciowej osób transpłciowych i transnormatywnych przed nienawiścią.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa