Słowenia: Homoadopcja przepadła w referendum

Mieszkańcy Słowenii w ogólnokrajowym referendum opowiedzieli się przeciw rozwiązaniom prawnym umożliwiającym adopcję dziecka partnera przez jedną z osób pozostających w związku jednopłciowym.

Około 55 proc. głosujących opowiedziało się przeciw nowej ustawie regulującej prawo rodzinne – poinformowała słoweńska komisja wyborcza po przeliczeniu 98 proc. głosów. Frekwencja była dość niska i wyniosła 26 proc.

Nowe prawo zostało uchwalone w czerwcu ub. roku przez rządzącą wówczas centrolewicową koalicję. Jednak po wyborach frakcja konserwatywna związana z Kościołem katolickim wymogła przeprowadzenie referendum. Przepisy pozwalały, w przypadku związków partnerskich osób tej samej płci (ich legalne zawieranie jest możliwe w Słowenii od 2006 r.), na adopcję biologicznego dziecka jednej z nich przez drugą. Nie stwarzały natomiast możliwości wspólnej adopcji przez takie związki niespokrewnionego dziecka.

O przeprowadzeniu referendum zadecydowano po tym, jak ugrupowania konserwatywne zebrały 42 tys. podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. O odrzucenie nowych przepisów jednogłośnie zaapelowała społeczność katolików, prawosławnych i muzułmanów, uznając że sprzeciwiają się one tradycyjnym wartościom rodzinnym.

Wynik referendum oznacza, że ustawa poszerzająca uprawnienia par jednopłciowych nie wejdzie w życie. Ponowna próba zmiany przepisów będzie mogła zostać podjęta dopiero po upływie roku.

[km, źródło: Gazeta.pl, PAP, AP]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa