Film o Ewie Hołuszko w Klubie Filmowym LGBT

Klub Filmowy LGBT w Krytyce Politycznej zaprasza na niezwykły, nie pokazywany wcześniej film dokumentalny Magdy Mosiewicz „Ciągle wierzę” o Ewie Hołuszko.

„Historia Ewy Hołuszko – bohatera podziemnej Solidarności, który kilka lat po przełomie zmienia płeć i już jako kobieta domaga się miejsca w zbiorowej pamięci – jest niepokojąca i jakoś dziwacznie niewygodna, nieporęczna. To historia o płci i o polskiej historii najnowszej, a te dwa wątki nie dają się łatwo skleić w jedną całość. Nie pomaga w tym sklejaniu wątek trzeci – wykluczenia społecznego, degradacji, marginalizacji, także ekonomicznej. Trudno nam się w Polsce mówi o wykluczeniu, gdy wspominamy jak wspólnie walczyliśmy z „czerwonym”, gdy opowiadamy sobie czas transformacji. Kluczowe pęknięcie, źródło owej nieprzystawalności i niewygody, wiąże się jednak z naruszeniem obowiązującej w polskiej kulturze relacji między płcią a mitologią narodową. Płeć jest poza historią – to fałsz, a zarazem dogmat, którego naruszenie psuje nam zbiorową opowieść o nas samych. Postać transseksualnego przywódcy podziemia bezczelnie domaga się uhistorycznienia płci, a tego się w Polsce wciąż nie da zrobić.”
(Agnieszka Graff Obcość ciała, obcość historii, Dialogu 6/2011 http://ciaglewierze.blogspot.com/2011/12/obcosc-ciaa-obcosc-historii-o-sztuce.html)

Film trwa 40 minut. Wstęp wolny.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterką, Ewą Hołuszko oraz reżyserką Magdą Mosiewicz. Dyskusję prowadzić będą: Bartosz Żurawiecki, krytyk filmowy i Mariusz Kurc, redaktor pisma „Replika”.

Na seans filmu „Ciągle wierzę” zapraszamy w poniedziałek, 26 marca o godz. 19 do siedziby Krytyki Politycznej w Warszawie, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63.

Partnerzy medialni: „Replika”, replika-online.pl, homiki.pl, innastrona.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa