- homiki.pl - https://homiki.pl -

„Gry wstępne” zbliżają się do końca

Jeszcze tylko do jutra w krakowskim *Miejsce
Bar* (ul. Estery 1) można oglądać wystawę „Gry wstępne”.

„Gry wstępne” to artystyczne zaproszenie do socjologii codzienności. Młodzi fotograficy, którzy zagrali z nami – Fundacją Kultura dla Tolerancji – z chłodnym, (auto)biograficznym zacięciem z jednej strony, i z erotycznym, voyeurystycznym spojrzeniem z drugiej, portretują sytuacje intymnego spotkania.

Zapis codziennego życia gejowskich i lesbijskich par, hipnotyzującespojrzenie queerowych, zmysłowych postaci, sypialniany krajobraz, gdzie „gra” wydaje się już zakończona – otwierają narracje, które dla widza mogą stanowić świetny wstęp do zabawy wyobraźnią. Widz jako wytrawny podglądacz odwiedza miejsca, w których dzieją się sceny pozornie banalne, jak codzienna kąpiel czy wspólne „nicnierobienie” przed telewizorem; innym razem staje świadkiem silnego pożądania – to zaproszenie pełne fetyszystycznych przyjemności. Zdjęcia mają jednak wspólny mianownik: ewidentnie coś wisi w powietrzu.

Wystawa „Gry wstępne”, to rezultat konkursu zorganizowanego w czerwcu bieżącego roku przez Fundację Kultura dla Tolerancji, na najlepsze zdjęcie o tematyce LGBT. Ostatecznie na wystawie znalazły się zdjęcia czterech autorów: Grzegorza Mikruta (nagroda główna), Krystiana Lipca (wyróżnienie), Katarzyny Wójtowicz oraz Sławomira Klimkowskiego. W jury konkursu zasiedli: artystka, autorka akcji „365 drzew”, Cecylia Malik, prowadząca Fundację No Local, Małgorzata Mleczko oraz współwłaściciel baru i sklepu Miejsce, Przemek Krupski. Autorką nagrody głównej jest artystka Justyna Koeke.

[1]
[źródło: mat.org.]