Światowy Dzień Walki z HIV/AIDS

Dziś Światowy Dzień Walki z HIV/AIDS. Przy tej okazji chcielibyśmy zaprezentować wyniki bardzo ważnego badania, zrealizowanego między lipcem a październikiem 2011 roku przez „Sieć Plus” – Ogólnopolską Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS.

Kiedy osoby żyjące z HIV/AIDS opowiadają o jakości życia z wirusem, na pierwszy plan wybijają się problemy związane z samym leczeniem i jego skutkami ubocznymi oraz stygmatyzacją i poczuciem dyskryminacji. Eksperci są zgodni: dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS, lekarzy i organizacji pozarządowych, sytuacja w tym obszarze jest w Polsce coraz lepsza, ale z badania wynika, że wciąż co trzeci człowiek żyjący z HIV czuje się z tego powodu dyskryminowany, a co 15 wręcz dręczony. W dodatku prawie 10% respondentów jest niezadowolonych z rezultatów leczenia antyretrowirusowego.

Wyniki badania „Sieci Plus” pokazują, jak bardzo potrzebne są kolejne kampanie edukacyjne prowadzone przede wszystkim wśród osób zdrowych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Niestety okazuje się, że wciąż za mało wiemy o HIV. W rezultacie ponad 18% respondentów ankiety ukrywa swój seropozytywny status nawet przed najbliższą rodziną, ponad 20% przed przyjaciółmi, a ponad połowa przed pracodawcą. Respondenci skarżą się m.in. na:
• dręczenie przez rodzeństwo,
• ograniczenie kontaktów z rodzicami,
• rozpowiadanie o zakażeniu w miejscu pracy lub środowisku przez byłych partnerów,
• zły sposób traktowania w szpitalach, przychodniach i gabinetach dentystycznych,
• nierówne traktowanie polegające np. na niemożności korzystania z basenu w sanatorium.

Osoby żyjące z HIV oraz lekarze nie mają wątpliwości: takie sytuacje wynikają z braku wiedzy polskiego społeczeństwa o drogach rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby zakażone HIV są w Polsce nadal uważane za niebezpieczne dla otoczenia, choć nie ma po temu żadnych rozsądnych powodów. W efekcie dla wielu z nich informacja o zakażeniu oznacza, że świat staje na głowie. Z ankiety wynika, że rezygnują one np. z zawarcia związku, posiadania dzieci oraz uprawiania seksu.

Poza stygmatyzacją i poczuciem wykluczenia kluczowym problemem jest oczywiście stan zdrowia i aspekty związane z leczeniem. Znaczna część respondentów uważa, że ich stan zdrowia jest zły lub bardzo zły. Badani są również często niezadowoleni z efektów leczenia antyretrowirusowego. Z ankiety wynika, że w związku z samym leczeniem osoby żyjące z HIV narzekają przede wszystkim na somatyczne skutki uboczne, utrudnienia związane z działaniem służby zdrowia oraz uciążliwy schemat leczenia. Przyczyn tego upatrują często w złym systemie finansowania leczenia.

Istotnym, często pomijanym problemem, na który wskazują wyniki ankiety jest samotność osób żyjących z HIV. Co 10 badany nie ma nikogo, z kim mógłby porozmawiać o swoich problemach. Także co 10 w ogóle nie uczestniczy w żadnych wydarzeniach towarzyskich, ani imprezach. Kolejne 13 proc. robi to najwyżej raz na pół roku. Aż 38 proc. nie miałoby u kogo szukać pomocy, gdyby pojawiły się problemy finansowe.

Wszystko to nie znaczy na szczęście, że ludzie żyjący z HIV nie umieją cieszyć się życiem. Wśród odpowiedzi na pytanie o inne doświadczenia, które spotkały ich w związku z zakażeniem HIV znalazł się wprawdzie zwrot „życie z piętnem śmierci”, ale nie brakowało też zdań dowodzących, że przy odpowiednim leczeniu z HIV można normalnie żyć. Respondenci pisali np.: „urodziło mi się dwoje zdrowych dzieci”, czy „żyję jakbym była zdrową osobą”.

Badanie ilościowe pt.: „Ludzie żyjący z HIV – ocena jakości życia” zrealizowane zostało w okresie od lipca do października 2011 roku techniką ankiety do samodzielnego wypełnienia. Ankietę rozdystrybuowano wśród 600 członków i sympatyków Stowarzyszenia „Sieć Plus”. Otrzymano 200 wypełnionych ankiet. Wśród badanych dominowali mężczyźni (68,4 proc) w wieku ponad 36 lat (78 proc.) z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (61,1 proc). Ponad połowa z nich uznała swoją sytuację materialną za złą lub bardzo złą.

[źródło: Sieć Plus]

* * *
Tymczasem Redakcja zachęca do zapoznania się z różnymi kampaniami dotyczącymi HIV/AIDS, zrealizowanymi nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Nasz hit:

PCK:

A może ktoś jeszcze nie zna niegrzecznego graffiti?

 

Kilka równie uroczych, a przynajmniej ciekawych kampanii opisano tutaj:

Sukces z gumką

Goły wąż

Niech geje myślą o seksie

Kółko i wirus

Histrorie miłosne

[źródło: http://www.kampaniespoleczne.pl]

[sass]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa