- homiki.pl - https://homiki.pl -

Leniwe lektury

[1]

To jeszcze nie podsumowanie roku. Na to przyjdzie czas w sylwestrowo-noworoczny weekend.

Na razie, póki jeszcze trawimy świąteczne posiłki i powolutku wracamy do obowiązków, które w tym tygodniu zapewne będziemy wykonywać z nieco mniejszym zaangażowaniem, zapraszam do leniwego przewracania wirtualnych stron czasopisma homiki.pl. Poniżej mój – osobisty i zupełnie niechronologiczny – wybór co ciekawszych tekstów opublikowanych na naszym portalu w 2011 r.

* * *
Ze względu na osobistą sympatię do postaci Krzysztofa Junga ten rok wydaje mi się „jego” rokiem. Zresztą, to rok jubileuszowy – gdyby Jung żył, skończyłby 60 lat. Jeszcze w 2010 r. opublikowaliśmy tekst o artyście [2] autorstwa Pawła Leszkowicza. W tym – przedruk z Zeszytów Literackich znakomitego opracowania o Jungu autorstwa Raimunda Wolferta (część 1 [3], część 2 [4]), a następnie bardzo osobiste wspomnienie [5] pisarza Wojciecha Karpińskiego (które, ku naszemu radosnemu zaskoczeniu, zostało przedrukowane w Zeszytach Literackich [6] – koło się zamknęło…).

Pod względem politycznym ton nadały oczywiście wybory parlamentarne i dostanie się do Sejmu dwojga „tęczowych” posłów. Odpowiedzią na to wydarzenie autorek współpracujących z homikami był – współtworzony przez czytelników ich bloga – „Alfabet Biedronia” [7]. Nasz parlamentarzysta powinien moim zdaniem włożyć jego drukowaną wersję do kieszeni garnituru, a elektroniczną załadować na tablet (jedne z tych, które posłom i posłankom obiecano w tej kadencji), tak by nikt nigdy nie mógł mu już zarzucić, że mówi tylko o jednym…

Bardzo cieszę się z publikacji „Co to za nowela?” [8] i „Kalendarium pewnej ewolucji” [9], bo w ferworze walki o związki partnerskie łatwo możemy zapomnieć o innych postulatach ruchu LGBTQ. A odrobina wysiłku włożona w zrozumienie, o co w nich dokładnie chodzi, na pewno zaprocentuje w „uświadamiających” rozmowach z rodziną czy znajomymi. W podobnym klimacie mieści się ciekawa, choć nieco pesymistyczna rozmowa z prof. Wiktorem Osiatyńskim „Prawa człowieka, prawa mniejszości?” [10]. Do refleksji skłania z kolei cykl artykułów Abiekta o homonacjonalizmie [11] – zjawisku w Polsce mało znanym, ale intuicja podpowiada mi, że zwiększy się zarówno jego znaczenie, jak i świadomość problemów, jakie postawi przed polską społecznością LGBTQ.

Rzecz dla mnie – a pewnie też wielu Czytelniczek i Czytelników – całkiem tajemnicza i nieznana to manga [12]. Ogromny potencjał transgresji tkwiący w tej dziedzinie sztuki rysunkowej i filmowej uzasadnia chyba obecność opracowań na jej temat na tęczowym portalu. Rzecz warta głębszej lektury.

Bardzo ciesze się, że zamieściliśmy cykl [13]niepublikowanych wcześniej w Polsce fragmentów książki Judith McDaniel The Lesbian Couples’ Guide. Takich poradnikowych publikacji dla osób nieheteroseksualnych brakuje mi na polskim rynku i mam nadzieję, że „poradnik cioci Judith” okazał się przydatny w życiu i związkach Czytelniczek (a może i Czytelników). Tłumaczenie go było prawdziwą przyjemnością.

Idźmy dalej. HomoHistorie polskie i niepolskie – artykuł Pawła Walczaka i Piotra Bukowskiego o homo-Londynie (część 1 [14] i część 2 [15]) oraz świetny tekst Damiana Niebieskiego, który spisał tęczowe wspomnienia olsztynian: HomoOlsztyn I [16] i HomoOlsztyn II [17]. Zrelaksowaliśmy się i dokształciliśmy również dzięki wspomnieniom Gośki Rawińskiej, czyli RudejDeWrednej, która postanowiła spisać „jak to drzewiej bywało” [18] – czyli pradzieje ruchu LGBTQ w Polsce. Dla wszystkich, którzy mają mleko pod nosem – skarbnica wiedzy i… ploteczek.

A oprócz tego oczywiście – co stali Czytelnicy wiedzą – newsy [19], sporo kultury [20], szczypta religii [21], kęs polityki [22] i trochę rozrywki [23] (w tym felietony stałych współpracowników portalu i kilku „świeżynek”).

Miłej lektury – z filiżanką herbaty, kubkiem kawy, kieliszkiem wina, czy też innymi akcesoriami. Oby do sylwestra!

Autorzy:

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik [24]

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.