Gej stanął na czele rządu Belgii

Elio Di Rupo, przywódca frankofońskiej Partii Socjalistycznej, został we wtorek zaprzysiężony na premiera Belgii. Jest pierwszym od kilkudziesięciu lat nie-Flamandem na tym stanowisku. To także drugi w historii – po islandzkiej premier Johannie Sigurdardottir – szef europejskiego rządu, który otwarcie przyznaje się do homoseksualizmu.

Powołanie gabinetu Di Rupo – 60-letniego potomka włoskich imigrantów – zakończyło trwający od półtora roku kryzys gabinetowy. Przez ten czas politycy walońskiej Partii Socjalistycznej nie mogli porozumieć się w sprawie powołania rządu z Nowym Sojuszem Flamandzkim. Konflikt ten sięgał lat 60. XX w. i dotyczył głównie przynależności administracyjnej kilkunastu podbrukselskich gmin zamieszkałych zarówno przez ludność flamandzką, jak i frankofonów. Di Rupo zgodził się na przyłączenie większości z nich do Flandrii, co spowoduje że ich mieszkańcy nie będą mogli głosować w wyborach na frankofońskich kandydatów. Ustępstwa te pozwoliły na zawarcie kompromisu z partią opozycyjną i sformowanie rządu na czele którego stanął waloński frankofon.

Di Rupo jest nie tylko pierwszym od lat Walonem, który objął stanowisko premiera Belgii, ale też pierwszym w historii kraju szefem rządu, który otwarcie przyznał, że jest gejem. W 1996 roku został posądzony o korzystanie z usług prostytuujących się nieletnich chłopców. Pogłoski te zostały ostatecznie zdementowane, ale Di Rupo stał się obiektem zainteresowania mediów. Zapytany wówczas przez dziennikarzy, czy to prawda, że jest gejem, odpowiedział: – Tak. I co z tego?

Sprawa ta nie zaszkodziła jego politycznej karierze. W latach 1995-1999 zajmował w rządzie federalnym stanowisko wicepremiera i ministra odpowiedzialnego za gospodarkę i telekomunikację. W 1999 r. został wybrany przewodniczącym Partii Socjalistycznej. W latach 1999-2000 i 2005-2007 sprawował urząd ministra-prezydenta Walonii. Podczas wyborów parlamentarnych w 2010 r. kierowane przez niego ugrupowanie uzyskało 13,7 proc. głosów, stając się drugą co do wielkości siłą w parlamencie. Wynik tek pozwolił mu – po długotrwałych negocjacjach – na utworzenie koalicyjnego rządu wspólnie z ugrupowaniami socjalistów, chadeków i liberałów z obu stron dzielącej Belgię granicy językowej.

Jako premier Elio Di Rupo będzie musiał uporać się z rosnącym zadłużeniem kraju, groźbą obniżenia jego ratingu i koniecznością przeprowadzenia cięć wydatków publicznych. Czeka go też przyspieszona nauka języka niderlandzkiego, z którym dotychczas nie radził sobie najlepiej.

[km]

Źródła: Wyborcza.pl, Bbc.co.uk

1 komentarz do: Gej stanął na czele rządu Belgii

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa