Commonwealth podzielony w kwestii praw człowieka

Podczas odbywającego się w australijskim Perth szczytu Wspólnoty Narodów (Commonwealth) premier Wielkiej Brytanii David Cameron zagroził wstrzymaniem pomocy dla rządów, które prześladują homoseksualistów. Chcemy, aby kraje korzystające z naszej pomocy, przestrzegały praw człowieka, mówił polityk w wywiadzie udzielonym BBC1.

Cameron poruszył sprawę przestrzegania praw osób LGBTQ podczas spotkania z szefami rządów państw Wspólnoty Narodów – międzynarodowej organizacji zrzeszającej państwa, z których większość stanowiła w przeszłości część Imperium Brytyjskiego. W wielu z nich homoseksualizm wciąż stanowi przestępstwo zagrożone najcięższymi karami, w tym karą śmierci. Przepisy zakazujące zachowań homoseksualnych obowiązują w 41 spośród 54 krajów należących do Wspólnoty Narodów. W wielu przypadkach stanowią spuściznę po brytyjskim prawie kolonialnym.

Problem prawa godzącego w osoby nieheteroseksualne dotyczy w największym stopniu państw afrykańskich i to do nich w pierwszej kolejności skierowana była groźba brytyjskiego premiera. Niedawno zawieszono wypłatę 19 mln funtów brytyjskiej pomocy dla Malawi wobec zastrzeżeń dotyczących przestrzegania przez ten kraj praw człowieka, a w szczególności praw osób LGBTQ. W 2010 r. w Malawi skazano na 14 lat więzienia mężczyznę i transseksualną kobietę, którzy zaręczyli się podczas publicznej ceremonii. Para została ułaskawiona przez prezydenta kraju dopiero po zdecydowanej interwencji przedstawicieli organizacji humanitarnych i międzynarodowych, w tym sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona.

Kontrowersje wzbudza też planowana przez parlament Ugandy ustawa zaostrzająca kary za zachowania homoseksualne. W myśl proponowanych przepisów kara za uprawianie seksu z osobą tej samej płci zostałaby podniesiona z 14 lat pozbawienia wolności do dożywocia, a jeśli sprawcą byłaby osoba zakażona wirusem HIV, groziłaby jej nawet kara śmierci. Kary więzienia przewidziano również za propagowanie homoseksualizmu i występowanie w obronie praw gejów i lesbijek. Podobnie surowe przepisy obowiązują w Nigerii, gdzie obok konstytucyjnego zakazu małżeństw osób tej samej płci proponowane jest wprowadzenie kar pozbawienia wolności dla każdego, kto by uczestniczył lub pomagał w ich zawieraniu.

Wypowiedź Camerona spotkała się z negatywną reakcją. Ugandyjski dziennikarz i komentator radiowy Charles Odongpho powiedział w rozmowie z BBC, że jego kraj boryka się z poważniejszymi problemami niż nieprzestrzeganie praw homoseksualistów. Wymienił wśród nich korupcję, biedę, głód i niedostateczną edukację. Wobec sprzeciwu większości państw Wspólnoty Narodów nie udało się też podczas szczytu w Perth powołać komisarza ds. praw człowieka, który miałby zająć się m.in. problemem dyskryminacji osób LGBTQ, pomimo że działanie takie zostało zarekomendowane przez Grupę Wybitnych Osób, której zadaniem jest koordynowanie prac Wspólnoty.

[źródła: Bbc.co.uk i Wyborcza.pl]

[km]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa