Wokół związków i umów związku robi się gorąco!

Zarówno grupa robocza MNW (w nowym, znacznie poszerzonym składzie), jak i Grupa Inicjatywna, podejmują intensywne działania w nowych okolicznościach politycznych. Wejście do Sejmu Ruchu Palikota z „tęczowymi” posłami oraz dramatyczny spadek poparcia dla SLD to sytuacja bez precedensu. Pytanie, jak ją wykorzystać, by nasze postulaty zmaterializowały się w końcu w postaci jakiejś ustawy?

Przedstawiciele grupy roboczej MNW prowadzą szerokie konsultacje ze specjalistami, jednocześnie namawiając do czynnego zaangażowania się w ich działania. Niedawno spotkali się z posłem-elektem Robertem Biedroniem, rozmawiając na temat możliwości współpracy z Ruchem Palikota oraz kształcie projektów ustaw o związkach partnerskich i umowie związku partnerskiego. Jak donosi InnaStrona, z Robertem Biedroniem spotkali się również członkowie Grupy Inicjatywnej, którzy podkreślili, że zależy im na projekcie, który będzie miał jak największe szanse na uchwalenie go w obecnej kadencji.

Tymczasem gazeta.pl donosi o planach SLD, który chce ponownie złożyć w Sejmie projekt ustawy o związkach partnerskich (trudno stwierdzić, czy chodzi tu o projekt Grupy Inicjatywnej dotyczący umowy z.p., czy też jakiś inny projekt). Leszek Miller, szef klubu Sojuszu, powiedział: Chcielibyśmy zebrać podpisy z różnych klubów. Jesteśmy otwarci na współdziałanie z klubem Ruchu Palikota i z PO. Będziemy przypominać panu marszałkowi lub pani marszałek, by zechciała jak najszybciej poddać projekt procedurze sejmowej.

* * *
Grupa Inicjatywna zapowiedziała na Facebooku komunikat w sprawie ostatnich działań, który ma ukazać się na jej stronie http://zwiazkipartnerskie.info. Podzielimy się nim z Czytelni(cz)kami naszego portalu kiedy tylko zostanie opublikowany. Tymczasem grupa robocza MNW przesłała mediom informację, w której czytamy m.in.:

Wraz z ustaniem kampanii wyborczej, dotychczasowy skład naszej grupy uległ powiększeniu. Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym było nas około trzydziestu osób! Grupa chce wypracować najlepsze rozwiązania zarówno od strony legislacyjnej jak i „pr-owej” pod projekt ustawy o związkach partnerskich. Chcemy wznowić działania kampanii odpowiednio przygotowanej do nowej rzeczywistości, w której szanse na dobrze napisaną ustawę o związkach partnerskich są bardzo duże.

W chwili obecnej istnieją dwa projekty ustawy – przygotowany przez Grupę Inicjatywną projekt umów o związkach partnerskich oraz przygotowany przez naszą grupę projekt zmian poprzez ustawę nowelizującą istniejące zapisy oraz wprowadzającą pojęcie związku partnerskiego, który byłby zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dotychczasowe prace w Sejmie nad złożonym przez SLD projektem pokazały nam jak wielkie trudności stoją przed napisaniem a następnie wprowadzeniem projektu ustawy o związkach partnerskich. Opowiadamy się za rozwiązaniem odmiennym od „PACSowego”, jednocześnie od dawna informujemy o chęci współpracy nad jednym projektem, który realizowałby założenia odpowiadające nie politykom, a naszemu środowisku. Ustawa o związkach partnerskich jest w pierwszej kolejności ustawą „dla nas”.

Nie wykluczamy, że w przypadku fiaska kolejnych projektów ustaw Grupa skupiona wokół kampanii „Miłość nie wyklucza” i w jej ramach rozpocznie zbieranie 100 tysięcy podpisów, by tym samym wyrazić głośno oczekiwania wielu osób LGBT, a także pokazać, że jest to projekt naprawdę społeczny. Wiele osób nas przed tym przestrzega – jednak nic nie jest niemożliwe, a pesymizm nas cechujący w kontekście ostatnich wyborów powinien ulec zmianie.

* * *
Wygląda na to, że w powyborczej rzeczywistości kwestia sytuacji prawnej par jednopłciowych stała się jednym z ważniejszych tematów. Niewątpliwie jest to temat chwytliwy i „medialny”, pozostaje chyba cieszyć się, że tyle się o nas mówi – i trzymać kciuki, by działania naszej społeczności (być może we współpracy z politykami) przyniosły konkrety w parlamencie.

[sass]

8 komentarzyWokół związków i umów związku robi się gorąco!

 • KaFor

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  🙂 Tak trzymać – pola nie oddawać! :}

 • tiffany

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  Musi się udać – jeśli nie teraz to kiedy?! RP + SLD to pokaźna siła, do tego trzeba przycisnąć Premiera, który ma mocną pozycję w Platformie, DAMY RADĘ !!!

 • zgorzkniały82

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  Niestety jeszcze nie za tej kadencji. Policzmy głosy w najmniej korzystnym wariancie; 207 PO + 157 PiS + 28 PSL głosów na „nie”, kontra 40 RP + 27 SLD na „tak” (nie wiem jak Mniejszość Niemiecką poglądowo zakwalifikować).

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  Mniejszość niemiecka głosuje jak rząd.

 • Walpurg

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  1. Wczoraj z Millerem spotkała się GI (Kostrzewa, Szypuła, Legierski – na własne oczy widziałem, jak stali wokół Millera), więc oni chyba forsują ten beznadziejny projekt PACS-owski :(((

  2. Część PO będzie „ZA”. Ale to za mało:
  – PO (optymistycznie zakładam poparcie połowy klubu) – 103 osoby
  – RP – 41 osób
  – SLD – 26
  ____________________
  Razem: 170 a większość to 230.

  Żeby się udało, głosowanie musiałoby być w czasie epidemii grypy, która dotknęłaby tylko PO i PiS.

  3. Poseł Żelichowski uznał dzisiaj, że „w tej chwili wykluczeni nie są ci, którzy kochają inaczej, tylko ci, którzy mieszkają na ścianie wschodniej”. Jego zdaniem, w hierarchii ważności spraw kwestia ta
  jest na „setnym czy tysięcznym miejscu”.

 • KaFor

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  Teraz istotna jest decyzja RP – czy będzie popierać projekt PACS-owski SLD (GI), czy też nie.

  Poseł R. Biedroń rozmawiał w czwartek też z osobami z kampanii MNW o aternatywnym do GI) projekcie związków partnerskich.

  PS. Kto, co uważa za ‚najważniejsze’ i kiedy tym zabiegiem (lekceważenia spraw tysięcy ludzi) się posługuje to odrębna sprawa.

  Będźmy dobrej myśli i róbmy swoje!

 • d_biskupa

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  O raju, to już nie jeden, ale dwa projekty są na tapecie. Wszyscy się zrobili mega ważni i poważni, trwają narady i konsultacje, liczenie głosów. Emocje sięgają zenitu.

  A tymczasem jesień w pełni, zima za pasem i ja się pytam, jak tu teraz żyć?!

 • Jakbyco

  [Re: Wokół związków i umów związku robi się gorąco!]

  Niektórzy, jak widzę, się dopiero zorientowali w temacie. A kwestia taka prościutka, A lub B, przy czym nie da się uzyskać kompromisu między A a B.
  Czytać wypada, czytać, a nie ignorancją się popisywać ;P

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa