Cypr Pn.: Sarris zwolniony za kaucją

Były minister finansów Republiki Cypryjskiej Michalis Sarris po spędzeniu siedmiu dni w areszcie został zwolniony za kaucją – informuje „Cyprus Mail”. Ciąży na nim zarzut popełnienia „czynu sprzecznego z naturą”, przez co obowiązujące na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego przepisy rozumieją stosunek homoseksualny.

Sarris, wraz z dwoma innymi mężczyznami, został zatrzymany ubiegłym tygodniu w kontrolowanej przez Turcję części Nikozji. Jeden z nich – 17-latek – miał zeznać, że odbył z Sarrisem stosunek seksualny. Zatrzymani twierdzą jednak, że obciążające zeznania zostały wymuszone przez policję siłą. Przyznali też, że byli bici przez funkcjonariuszy, co w przypadku 17-latka potwierdziło badanie lekarskie.

W czwartek sąd zdecydował o zwolnieniu Sarrisa za kaucją w wysokości 120 tys. lir tureckich, co odpowiada ok. 47 tys. euro. W asyście rodziny 65-letni były minister finansów, który nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów, opuścił areszt i udał się do domu na terenie niezależnej Republiki Cypryjskiej. 16 listopada ma się rozpocząć jego proces. Jeśli zostanie uznany winnym, grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Cypr Północny jest jedynym terytorium w Europie, gdzie męski homoseksualizm podlega sankcjom karnym. O zmianę tych przepisów, jako niehumanitarnych i niezgodnych z prawem międzynarodowym, apelowali w ostatnich dniach do tureckich władz Cypru Północnego członkowie Parlamentu Europejskiego. Brytyjska eurodeputowana z frakcji konserwatywnej Marina Yannakoudakis zwróciła uwagę na tę kwestię podczas spotkania z prezydentem Cypru Północnego Dervisem Eroglu w piątek. Polityk miał ją zapewnić, że trwają prace nad unieważnieniem kontrowersyjnych przepisów.

[źródło: Cyprus-mail.com]

[km]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa