- homiki.pl - https://homiki.pl -

Cypr Pn.: Były minister zatrzymany za „czyny sprzeczne z naturą”

W tureckiej części Cypru policja zatrzymała trzech mężczyzn – wśród nich byłego ministra finansów Michaela Sarrisa – pod zarzutem próby odbycia stosunku homoseksualnego. Nieuznawana przez większość państw Turecka Republika Cypru Północnego jest jedynym terytorium w Europie, gdzie seks z osobą tej samej płci stanowi przestępstwo.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek. Policja ujęła trzech mężczyzn przebywających w prywatnym mieszkaniu. Usłyszeli zarzut „spiskowania w celu odbycia stosunku seksualnego przeciwnego naturze”. Czyn ten w świetle prawa obowiązującego na terenie zależnej od Turcji północnej części Cypru zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności. To jedyny tego rodzaju przepis w Europie. Wciąż nie został usunięty z kodeksu karnego, pomimo przyjęcia przez Cypr Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Jednym z zatrzymanych jest były minister finansów Cypru Michael Sarris. Wszyscy trzej spędzili pięć dni w areszcie. W środę sąd zadecydował, że za kratami spędzą kolejne dwa dni, tyle bowiem czasu policja potrzebuje na zakończenie śledztwa.

O natychmiastowe uwolnienie zatrzymanych zaapelowali cypryjscy posłowie do Parlamentu Europejskiego Eleni Theocharous i Ioannis Kasoulides. Aresztowania te stanową akt złamania prawa międzynarodowego i prawa człowieka do poszanowania jego życia prywatnego. Wysunięte wobec zatrzymanych oskarżenia są nielegalne w świetle praw człowieka, pozbawiają ich podstawowych praw i są całkowicie bezpodstawne, jako że nikomu nie wyrządzili krzywdy. Jako osoby dorosłe i świadome swoich czynów mają prawo do podejmowania stosunków seksualnych z osobami tej samej płci i muszą zostać niezwłocznie uwolnieni – napisali w oświadczeniu eurodeputowani.

Ci ludzie muszą zostać niezwłocznie uwolnieni, a cały Cypr musi wdrożyć obowiązujące orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W XXI wieku nie ma miejsca na kryminalizację homoseksualizmu – powiedział Michael Cashman, jeden z przewodniczących Grupy ds. Praw Osób LGBTQ Parlamentu Europejskiego. Grupa wezwała tureckie władze Cypru do jak najszybszego wypuszczenia na wolność zatrzymanych mężczyzn i oczyszczenia ich ze wszelkich zarzutów.

[źródło: Lgbt-ep.eu]

[km]