Cypr Pn.: Były minister zatrzymany za „czyny sprzeczne z naturą”

W tureckiej części Cypru policja zatrzymała trzech mężczyzn – wśród nich byłego ministra finansów Michaela Sarrisa – pod zarzutem próby odbycia stosunku homoseksualnego. Nieuznawana przez większość państw Turecka Republika Cypru Północnego jest jedynym terytorium w Europie, gdzie seks z osobą tej samej płci stanowi przestępstwo.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek. Policja ujęła trzech mężczyzn przebywających w prywatnym mieszkaniu. Usłyszeli zarzut „spiskowania w celu odbycia stosunku seksualnego przeciwnego naturze”. Czyn ten w świetle prawa obowiązującego na terenie zależnej od Turcji północnej części Cypru zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności. To jedyny tego rodzaju przepis w Europie. Wciąż nie został usunięty z kodeksu karnego, pomimo przyjęcia przez Cypr Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Jednym z zatrzymanych jest były minister finansów Cypru Michael Sarris. Wszyscy trzej spędzili pięć dni w areszcie. W środę sąd zadecydował, że za kratami spędzą kolejne dwa dni, tyle bowiem czasu policja potrzebuje na zakończenie śledztwa.

O natychmiastowe uwolnienie zatrzymanych zaapelowali cypryjscy posłowie do Parlamentu Europejskiego Eleni Theocharous i Ioannis Kasoulides. Aresztowania te stanową akt złamania prawa międzynarodowego i prawa człowieka do poszanowania jego życia prywatnego. Wysunięte wobec zatrzymanych oskarżenia są nielegalne w świetle praw człowieka, pozbawiają ich podstawowych praw i są całkowicie bezpodstawne, jako że nikomu nie wyrządzili krzywdy. Jako osoby dorosłe i świadome swoich czynów mają prawo do podejmowania stosunków seksualnych z osobami tej samej płci i muszą zostać niezwłocznie uwolnieni – napisali w oświadczeniu eurodeputowani.

Ci ludzie muszą zostać niezwłocznie uwolnieni, a cały Cypr musi wdrożyć obowiązujące orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W XXI wieku nie ma miejsca na kryminalizację homoseksualizmu – powiedział Michael Cashman, jeden z przewodniczących Grupy ds. Praw Osób LGBTQ Parlamentu Europejskiego. Grupa wezwała tureckie władze Cypru do jak najszybszego wypuszczenia na wolność zatrzymanych mężczyzn i oczyszczenia ich ze wszelkich zarzutów.

[źródło: Lgbt-ep.eu]

[km]

3 komentarzeCypr Pn.: Były minister zatrzymany za „czyny sprzeczne z naturą”

 • Peter Pan

  [Re: Cypr: Były minister zatrzymany za „czyny sprzeczne z naturą”]

  To musiała być brawurowa akcja policji.
  Zatrzymani, ze zdjętymi gaciami, z „bronią” w dłoni, już gotowi byli popełnić zbrodnię; od strasznego czynu dzieliły ich tylko centymetry … aż tu nagle wpadły służby i rozdzieliły „spiskowców” ratując „naturę”, w którą ci, nomen omen „wytoczyli swe działa”.
  „Natura” musi być tym policjantom cholernie wdzięczna. Szczególnie za to, że na Cyprze wciąż nie przejdzie w stan wyższy, jakim jest kultura.

 • Krzysztof Zabłocki

  [Re: Cypr: Były minister zatrzymany za „czyny sprzeczne z naturą”]

  Drodzy,

  nie piszcie Cypr!!!
  to taka „Turecka Republika Cypryjska”, kawałek wyspy pod kontrolą Turcji, kraj który uznaje jedynie Turcja. To nie Cypr właściwy !!!

  pozdrówka 🙂
  K

 • rono

  [Re: Cypr Pn.: Były minister zatrzymany za „czyny sprzeczne z naturą”]

  Dlaczego w Wikipedii pisze wobec tego co następuje :
  „W Tureckiej Republice Cypru Północnego stosunki homoseksualne zostały zalegalizowane w 2009 roku.”

  to jak w końcu ?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa