- homiki.pl - https://homiki.pl -

Belgrad: demonstracja LGBTQ odbyła się pomimo zakazu

Na ulicach Belgradu w ubiegły weekend pojawiło się kilkaset osób na zakazanej przez miasto demonstracji LGBTQ Belgrade Pride Parade. Manifestacja odbyła się w formie wiecu. Jego uczestnicy nie byli niepokojeni przez policję, która nie spodziewała się pikiety w centrum miasta.

2 października po ulicach stolicy Serbii miała przejść duża parada LGBTQ. Urząd miejski w Belgradzie nie zezwolił jednak na demonstracje. Urzędnicy nie odrzucili również wniosek środowisk skrajnie prawicowych i faszystowskich, które próbowały zorganizować w tym samym czasie kontrmanifestację. Decyzję belgradzkiego magistratu skrytykowała UE, Amnesty International, OBWE, Rada Europy.

Pomimo zakazu w sobotę w centrum Belgradu spora grup działaczy LGBTQ zebrało się na pikiecie. Demonstranci z tęczowymi flagami i transparentami przez dłuższy czas blokowali jedną z centralnych arterii miasta. Ponieważ policja nie spodziewała się tęczowego wiecu, protestujący spokojnie mogli zademonstrować hasła zakazanej parady. Uczestnicy wiecu nie byli też niepokojeni przez prawicowców, za to spotkali się z homofobicznymi rekcjami kierowców, którzy utknęli na zablokowanej przez demonstrację ulicy.

Źródło: parada.rs, inne

(jotpe)