Belgrad: demonstracja LGBTQ odbyła się pomimo zakazu

Na ulicach Belgradu w ubiegły weekend pojawiło się kilkaset osób na zakazanej przez miasto demonstracji LGBTQ Belgrade Pride Parade. Manifestacja odbyła się w formie wiecu. Jego uczestnicy nie byli niepokojeni przez policję, która nie spodziewała się pikiety w centrum miasta.

2 października po ulicach stolicy Serbii miała przejść duża parada LGBTQ. Urząd miejski w Belgradzie nie zezwolił jednak na demonstracje. Urzędnicy nie odrzucili również wniosek środowisk skrajnie prawicowych i faszystowskich, które próbowały zorganizować w tym samym czasie kontrmanifestację. Decyzję belgradzkiego magistratu skrytykowała UE, Amnesty International, OBWE, Rada Europy.

Pomimo zakazu w sobotę w centrum Belgradu spora grup działaczy LGBTQ zebrało się na pikiecie. Demonstranci z tęczowymi flagami i transparentami przez dłuższy czas blokowali jedną z centralnych arterii miasta. Ponieważ policja nie spodziewała się tęczowego wiecu, protestujący spokojnie mogli zademonstrować hasła zakazanej parady. Uczestnicy wiecu nie byli też niepokojeni przez prawicowców, za to spotkali się z homofobicznymi rekcjami kierowców, którzy utknęli na zablokowanej przez demonstrację ulicy.

Źródło: parada.rs, inne

(jotpe)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa