- homiki.pl - https://homiki.pl -

Wybieramy!

[1]

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Dla środowiska LGBT mają one szczególnie duże znaczenie. Po raz drugi (pierwszy był za sprawą prof. Szyszkowskiej w 2003 roku) mieliśmy wymarzoną ustawę o związkach partnerskich na wyciągnięcie ręki. Co więcej, choć nie udało się jej uchwalić, istnieje szansa na to, że w nowej kadencji będzie to realne. Sytuacja na scenie politycznej jest jednak skomplikowana. Czy sama Platforma zagłosuje za taką ustawą? Może zrobi to tylko wtedy, gdy pistolet do głowy przyłoży jej lewica? I jaka lewica? Kompromitujące się SLD czy kontrowersyjny Palikot? Wiele zależy od nas.

Sojusz Lewicy Demokratycznej od lat był sojusznikiem w walce o prawa środowiska LGBT. Na finiszu, gdy wszystko było na wyciągnięcie ręki, SLD wyrugowało większość ideowych kandydatów ze swoich list i zastąpiło ich partyjnym betonem. Może to cena za wejście do Sejmu? Platforma Obywatelska, mająca na koncie wiele homofobicznych wypowiedzi i zachowań swoich polityków, zaczęła demonstrować akceptację dla tęczowych postulatów. Szczerze czy tylko dla naszych głosów? I w końcu dawny wydawca konserwatywnego „Ozonu” Janusz Palikot. Jako jedyny wpuścił na listy działaczy i działaczki ruchu LGBT, dając im nawet „jedynki” (Anna Grodzka w Krakowie). Jest całym sercem z nami czy nie ma nic do stracenia i celowo otacza się osobami podkreślającymi jego kontrowersyjność? Na te wszystkie pytania odpowiedzieć musi każdy z nas.

Jeśli zerkniemy na przeprowadzane chałupniczymi metodami sondaże (blog Abiekta, forum Gejowo.pl) wyraźnie widać, że ponad połowa środowiska chce poprzeć Palikota (Abiekt – 55% z 279 głosujących, forum Gejowo.pl – 53%). Jeśli uwzględnić profesjonalne sondaże ogólnopolskie wskazujące na wejście do Sejmu Ruchu Poparcia Palikota, już za 3 tygodnie możemy być świadkami prawdziwej rewolucji. Jeszcze nigdy lesbijki, geje i osoby transseksualne nie były tak bliskie wejścia do Sejmu jak tym razem! Wiele w naszych rękach!

Poniżej przedstawiamy listę zadeklarowanych członków środowiska LGBT kandydujących w wyborach. Po redakcyjnej dyskusji postanowiliśmy dodać nazwiska osób heteroseksualnych, które zasłynęły w minionych latach z przyjaźni wobec naszego środowiska – przy tych nazwiskach widnieje dopisek „LGBT-friendly”.

Przypominamy też, że można głosować poza miejscem swojego stałego meldunku. Gdyby ktoś, u kogo nie startuje żaden „nasz” kandydat czy kandydatka, chciał poprzeć np. Annę Grodzką w Krakowie lub Krystiana Legierskiego w Warszawie, wystarczy do 7 października zgłosić się do urzędu miasta/gminy i pobrać stosowne zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnej obwodowej komisji.

Kandydaci do SEJMU

Gdynia, okręg nr 26
Robert Biedroń, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 1
Karolina Skowron, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 25

Kraków, okręg nr 13
Anna Grodzka, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 1
Jan Hartman, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 3 – kandydat LGBT-friendly

Lublin, okręg nr 6
Maria Szyszkowska, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 2 – kandydatka LGBT-friendly

Warszawa, okręg nr 19
Tomasz Szypuła, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 3
Krystian Legierski, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 4
Ryszard Kalisz, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 1 – kandydat LGBT-friendly
Marek Balicki, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 2 – kandydat LGBT-friendly

Okręg podwarszawski nr 20
Jolanta Anna Zawadzka, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 2
Katarzyna Piekarska, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 1 – kandydatka LGBT-friendly

Wrocław, okręg nr 3
Janusz Boguszewicz, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 12

Olsztyn, okręg nr 35
Sandra Ejsymont, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 6
Paweł Jasiński, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 4

Zielona Góra, okręg nr 8
Katarzyna Bienias, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 4
Joanna Kasprowicz, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 18

Kandydaci do SENATU

Okręg nr 76 – powiaty: będziński, zawierciański oraz Dąbrowa Górnicza
Genowefa Grabowska, Sojusz Lewicy Demokratycznej – kandydatka LGBT-friendly

Okręg nr 80 – Katowice
Kazimierz Kutz, kandydat niezależny – kandydat LGBT-friendly