Wybieramy!

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Dla środowiska LGBT mają one szczególnie duże znaczenie. Po raz drugi (pierwszy był za sprawą prof. Szyszkowskiej w 2003 roku) mieliśmy wymarzoną ustawę o związkach partnerskich na wyciągnięcie ręki. Co więcej, choć nie udało się jej uchwalić, istnieje szansa na to, że w nowej kadencji będzie to realne. Sytuacja na scenie politycznej jest jednak skomplikowana. Czy sama Platforma zagłosuje za taką ustawą? Może zrobi to tylko wtedy, gdy pistolet do głowy przyłoży jej lewica? I jaka lewica? Kompromitujące się SLD czy kontrowersyjny Palikot? Wiele zależy od nas.

Sojusz Lewicy Demokratycznej od lat był sojusznikiem w walce o prawa środowiska LGBT. Na finiszu, gdy wszystko było na wyciągnięcie ręki, SLD wyrugowało większość ideowych kandydatów ze swoich list i zastąpiło ich partyjnym betonem. Może to cena za wejście do Sejmu? Platforma Obywatelska, mająca na koncie wiele homofobicznych wypowiedzi i zachowań swoich polityków, zaczęła demonstrować akceptację dla tęczowych postulatów. Szczerze czy tylko dla naszych głosów? I w końcu dawny wydawca konserwatywnego „Ozonu” Janusz Palikot. Jako jedyny wpuścił na listy działaczy i działaczki ruchu LGBT, dając im nawet „jedynki” (Anna Grodzka w Krakowie). Jest całym sercem z nami czy nie ma nic do stracenia i celowo otacza się osobami podkreślającymi jego kontrowersyjność? Na te wszystkie pytania odpowiedzieć musi każdy z nas.

Jeśli zerkniemy na przeprowadzane chałupniczymi metodami sondaże (blog Abiekta, forum Gejowo.pl) wyraźnie widać, że ponad połowa środowiska chce poprzeć Palikota (Abiekt – 55% z 279 głosujących, forum Gejowo.pl – 53%). Jeśli uwzględnić profesjonalne sondaże ogólnopolskie wskazujące na wejście do Sejmu Ruchu Poparcia Palikota, już za 3 tygodnie możemy być świadkami prawdziwej rewolucji. Jeszcze nigdy lesbijki, geje i osoby transseksualne nie były tak bliskie wejścia do Sejmu jak tym razem! Wiele w naszych rękach!

Poniżej przedstawiamy listę zadeklarowanych członków środowiska LGBT kandydujących w wyborach. Po redakcyjnej dyskusji postanowiliśmy dodać nazwiska osób heteroseksualnych, które zasłynęły w minionych latach z przyjaźni wobec naszego środowiska – przy tych nazwiskach widnieje dopisek „LGBT-friendly”.

Przypominamy też, że można głosować poza miejscem swojego stałego meldunku. Gdyby ktoś, u kogo nie startuje żaden „nasz” kandydat czy kandydatka, chciał poprzeć np. Annę Grodzką w Krakowie lub Krystiana Legierskiego w Warszawie, wystarczy do 7 października zgłosić się do urzędu miasta/gminy i pobrać stosowne zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnej obwodowej komisji.

Kandydaci do SEJMU

Gdynia, okręg nr 26
Robert Biedroń, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 1
Karolina Skowron, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 25

Kraków, okręg nr 13
Anna Grodzka, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 1
Jan Hartman, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 3 – kandydat LGBT-friendly

Lublin, okręg nr 6
Maria Szyszkowska, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 2 – kandydatka LGBT-friendly

Warszawa, okręg nr 19
Tomasz Szypuła, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 3
Krystian Legierski, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 4
Ryszard Kalisz, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 1 – kandydat LGBT-friendly
Marek Balicki, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 2 – kandydat LGBT-friendly

Okręg podwarszawski nr 20
Jolanta Anna Zawadzka, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 2
Katarzyna Piekarska, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 1 – kandydatka LGBT-friendly

Wrocław, okręg nr 3
Janusz Boguszewicz, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 12

Olsztyn, okręg nr 35
Sandra Ejsymont, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 6
Paweł Jasiński, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 4

Zielona Góra, okręg nr 8
Katarzyna Bienias, lista nr 4, Ruch Palikota, pozycja 4
Joanna Kasprowicz, lista nr 3, Sojusz Lewicy Demokratycznej, pozycja 18

Kandydaci do SENATU

Okręg nr 76 – powiaty: będziński, zawierciański oraz Dąbrowa Górnicza
Genowefa Grabowska, Sojusz Lewicy Demokratycznej – kandydatka LGBT-friendly

Okręg nr 80 – Katowice
Kazimierz Kutz, kandydat niezależny – kandydat LGBT-friendly

246 komentarzyWybieramy!

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  „mieliśmy wymarzoną ustawę o związkach partnerskich na wyciągnięcie ręki”

  Jaką wymarzoną ??? Przecież nie zostawialiście na niej suchej nitki a mój ulubiony „publicysta” zdecydował się ją nawet nazwać „widowiskowym upokorzeniem”.

 • Walpurg

  [Re: Wybieramy!]

  Błędy i wady projektu są niezaprzeczalne, ale to był tylko projekt, który miał szansę stać się po zmianach i poprawkach w Sejmie i Senacie tekstem wymarzonej ustawy.

 • GLOSUJE NA PALIKOTA

  [GLOSUJE NA PALIKOTA]

  GLOSUJE NA PALIKOTA

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  @ Walpurg

  Nie miał takich szans, ponieważ ustawa zezwalająca na śluby i adopcje, nie była możliwa do przegłosowania. A to było to główne, wielkie marzenie, z którego nie chciano tu rezygnować po to, by przynajmniej zrealizować drobniejsze.

 • Uschi

  [Re: Wybieramy!]

  @PP
  Projekt MNW nie zakłada ślubów.

  Poza tym sądzę, że rzeczywistość zweryfikowała szanse na realizację tych „drobniejszych” postulatów. Moim zdaniem trzeba startować z bardzo wysokiej pozycji negocjacyjnej, a nie z najniższej możliwej.

  Ale ponieważ artykuł nie o tym – EOT 🙂

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  @ Uschi

  Ale właśnie to, że nie zakłada, było dla niektórych powodem, by go całkowicie odrzucać … .

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  Co do głównego tematu:
  Jestem bardzo za tym, żeby osoby LGBT pojawiały się w polskiej polityce. Przypadek Legierskiego czy może w jeszcze większym stopniu, tego sołtysa, o którym pisała Replika, pokazuje, że w Polsce zachodzą zmiany.
  Jednak wybieranie kogoś tylko dlatego, że jest gejem, uważam za niemądre.
  Nigdy jeszcze nie widziałem np. Biedronia, mówiącego o czymś innym niż prawa LGBT, tudzież tych kilka tematów, które wypada wymienić razem z nimi (laickość państwa, inne mniejszości czy tzw. „patriarchat”).
  Na działalność w NGO, to zupełnie wystarczy, ale na politykę nie.
  Ja nie mam pojęcia, jakie ten człowiek ma poglądy na temat gospodarki, infrastruktury, podatków, wprowadzenia Euro, roli Polski w NATO itd. I myślę, że on też nie ma.
  To jest zresztą ogólny problem tej partii, do której się zapisał. Ruch Palikota, po prostu chce, żeby Polska była cool. Żeby nie chodziła do kościoła, nie wikłała się w patriotyczne i antyseksualne obsesje, tylko sobie trochę zaruchała a potem spaliła gandzię z kumplem-gejem i kumpelą-Żydówką.
  Lubię „Ruch Palikota”, tak jak lubię młodych Polaków z dużych miast, do których chce dotrzeć. Ale nie oszukujmy się: z polityką to nie ma nic wspólnego.
  Do dziś nie wiadomo nawet, czy ta partia ma być liberalna czy lewicowa.

 • Cubart

  [Re: Wybieramy!]

  a w Łodzi kto???

 • Michał

  [Re: Wybieramy!]

  W Łodzi na pewno jako kandydata LGBT-friendly można nazwać Romana Kotlińskiego, redaktora naczelnego „Faktów i Mitów”. Lista nr 9, Ruch Palikota, pozycja 1

 • WS

  [Re: Wybieramy!]

  @ Peter Pan
  Ale przecież takich ludzi – bez znanych publicznie poglądów na jakiekolwiek tematy – jest w Sejmie mnóstwo. A gdyby np. pan Biedroń dostał się do Sejmu, to i tak jego najważniejszym zadaniem (wg mnie) byłoby r e p r e z e n t o w a n i e osób LGBT – i w Sejmie, i w ogóle na forum publicznym. To wielkie zadanie i sądzę, że Polsce nie stałaby się żadna krzywda, gdyby taki poseł Biedroń nie zajmował się niczym innym, tylko udzielaniem wywiadów, zgłaszaniem interpelacji, etc. – w sprawach osób LGBT. Darmozjadów, którzy w ogóle nic nie robią w Sejmie przecież nie brakuje i może lepiej nawet, że niektórzy się nie udzielają – zwłaszcza na polach, na których się nie znają.

  W zasadzie widzę jedno tylko zagrożenie, że gdy pan Biedroń (na przykład) dostanie się do Sejmu – zostanie listkiem figowym i wszyscy ogłoszą, że Polska jest już OK, że stała się tolerancyjna i takie tam grzmoty.
  Tak, jak pogrążono być może parytety – nazywając „parytetami” kwoty (i to przecież nie w Sejmie, tylko zaledwie na listach). Ale nie o tym.

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  @ WS

  Nie wiem czy pogrążono parytety, ale mam szczerą nadzieję, że tak się stanie. Już mi wystarczy, że PO, partia powstała na gruncie liberalnego KLD, przemieniła się kilka lat temu, za sprawą Gowina, Niesiołowskiego i paru innych w ekstremalną chadecję. Jeśli odtrutką miałaby być kolejna przemiana tej partii, tym razem w socjaldemokrację z typową dla niej dialektyką w rodzaju „pozytywna dyskryminacja”, to straciłbym już resztki szacunku dla niej. A resztki te wynikają obecnie wyłącznie z mojego respektu dla przeszłości Tuska, jako liberała oraz w miarę sprawnego budowania stadionów, co mnie osobiście, jako wielbiciela piłki, cieszy.

  Co do Biedronia i innych:
  Jasne, że on sam nie rozwali tego kraju swoją niekompetencją. Ale głosujemy na kandydatów, jako na reprezentantów partii.
  A cechą tej partii, w której Biedroń jest obecnie, jest to, że tam są niemal wyłącznie ludzie, którzy nie mają pojęcia o polityce.
  Czy ktoś czytał ich program ? Jak poważna partia może np. napisać, że Polska nie będzie brała udziału w żadnych akcjach NATO ?
  Przecież to jest absurd. Zresztą cały rozdział pt. Armia i kultura (na obie te dziedziny łącznie pół strony), wygląda, jakby go pisało dziecko w wieku lat 10.
  „Ruch Palikota” jest fajny jako pro-sekularyzacyjny happening, ale u władzy byłby niebezpieczny.

 • Walpurg

  [Re: Wybieramy!]

  Ponoć wczoraj w Superstacji Palikot odpowiadał na pytania widzów. Zadzwoniła jakaś kobieta z pytaniem: „Jak transwestyta wejdzie do sejmu to do jakiej toalety będzie chodził, męskiej czy damskiej?”

  Właśnie dlatego chciałbym, żeby na przykład Grodzka weszła do Sejmu! Żeby ci wszyscy „normalni” musieli coś ze sobą zrobić, zająć jakieś stanowisko, przyjąć jakąś postawę, upupić, ugębić, cokolwiek, ale żeby musieli coś zrobić ze sobą wobec niej.

  Ruch Palikota, jeśli wejdzie, nie zdobędzie większości! Jego wpływ na podatki, politykę zagraniczną i obronność będzie prawie żaden. Natomiast może być takim „przypominaczem”, że w tym kraju żyją różni ludzie, nie tylko heterycy-katolicy. Wejście do Sejmu sprawi, że ci wszyscy „normalni” nie będą już mogli mówić, że geje, lesbijki i transy to jakiś nieważny problem z kosmosu, gdy ci „kosmici” będą chodzić po korytarzach sejmowych.

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  @ Walpurg

  No, tak. Pod tym względem masz rację. I dlatego też „nie umiem nie mieć” pewnej sympatii dla tej partii.
  Z drugiej strony, na przyzwyczajanie do odmienności jest wiele miejsc i nie wiem czy Sejm jest akurat tym najważniejszym. Mam np. wrażenie, że Biedroń zrobił pod tym względem więcej jako działacz KPH, niż jako członek SLD.

  Ale to nie jest główny problem. Głosowanie na partię z założeniem, że ona i tak jest marginalna, jest mało „obywatelską” postawą.
  Pamiętajmy o głosowaniu nad ustawą „antyaborcyjną”, którą zatrzymało sześć głosów (!)
  Każda partia reprezentowana w parlamencie ma jakieś znaczenie. W związku z tym wydaje mi się, że należy głosować wyobrażając sobie co by było, gdyby dana partia miała władzę.

 • mayflower

  [Re: Wybieramy!]

  A co pan Biedroń ma do zaoferowania wyborcom w sprawach innych niż „branżowe”? Czy jego horyzonty ograniczają się wyłącznie do spraw queerowych. Więcej należałoby się spodziewać od kandydata ubiegającego się o mandat parlamentarzysty. Oczywiście, że nie jest on pierwszym politycznym amatorem szukającym szczęścia w Sejmie i w zasadzie na tę jego monotematyczność można byłoby przymknąć oko, ale jednej kwestii przemilczeć się nie da. Mianowicie, mam na myśli jego naganne maniery i zerową kulturę osobistą, jaką zaprezentował w debacie TVP info w zeszłym tygodniu.
  Dał się w czasie tej debaty poznać od jak najgorszej strony. Zaprezentował tam swoją zupełną arogancję względem współrozmówców- przerywał i przekrzykiwał, do tego puszył się tą swoją kompromitującą niewiedzą z zakresu ekonomii i polityki społecznej (która była zresztą tematem tej debaty).
  Nie miejmy więc złudzeń. Jest to populista o mentalności Leppera albo pisowskich bojówkarzy. Dlatego nie dowierzam, gdy patrzę na napisane wyżej peany na jego cześć. Jego mandat poselski nie będzie absolutnie żadną godną reprezentacją społeczności LGBT, wręcz przeciwnie- stanie się jej najgorszą wizytówką.

 • Rafał

  [Re: Wybieramy!]

  Głosuje na Palikota !!!

 • lewicowiec

  [Re: Wybieramy!]

  Palikot jest zmówiony z Tuskiem – może nie wejść do Sejmu, za to na pewno odbierze głosy lewicy. Poza tym tak samo było Borowskim. Najlepiej spokojnie obserwować sondaże.

 • Soniasonia

  [Re: Wybieramy!]

  Pewnie zostanie to uznane za herezję, ale ja uważam, że przy wyborze repprezentantów narodu są ważniejsze sprawy, niż prawa rozmaitych mniejszości. Dla mnie liczy się całościowy program polityczny, dlatego też po zapoznaniu się z programami wszytskich kandydujących partii zdecydowałam się na oddanie głosu na Polską Partię Pracy. Podoba mi się lewica, która mówi nie o feminiźmie i multikulti, ale o programach ochrony socjalnej. Zdaję sobie sprawę, że ta partia ma znikome szanse na dostanie się do sejmu, lecz uważam, iż samo wyrażenie swojej opinii jest ważne. Swoją drogą, nie łódźmy się, że którykolwiek z wymienionych kandydatów do sejmu (bo jeśli chodzi o senat, to co do Kutza to jestem pewna) dostanie się do tegóż – RPP najprawdopodobniej się nie dostanie, a SLD ma zbyt małe poparcie, by z tej partii wszedł ktoś spoza drugiego miejsca.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Wybieramy!]

  Ja uważam, że Palikot ma duże szanse. W sondażach „ogólnych” ma obecnie 4-6%, a poza tym bardzo duże poparcie wśród mniejszości seksualnych i mniejszości używkowych.

 • Gauloises

  [Re: Wybieramy!]

  Odnoszę wrażenie, że częśc osób ma mocno ograniczone horyzonty, które to zacznają się i kończą na ekonomii.
  Wobec powyższego uważają zatopieni w swej ignorancji, że tylko gospodarka ma znaczenie, a ostatecznie trudno w obecnych czasach wymagac od kogoś aby był człowiekiem Renesansu. No po prostu tak się nie da.
  Można więc byc lekarzem i wiernym kibicem łowickiego purpurata ale już nie jednocześnie dobrym fachowcem od równouprawnienia.
  Można byc regionalnym partyjnym watażką, ale miec blade pojęcie o transporcie. No może z wyjątkiem rejsów balonem.
  Można byc byłym premierem z lewicy ale jednoczesnie pszenno-buraczanym seksistą o mentalności miłościwie panującego właściciela Biołurusi.
  Można też byc premierem państwa UE po tym jak się ortodoksyjnie chroniło wartości WC, a następnie publicznie ładowac swoją kościelną, a ślubną po przysłowiowych rogach. W radio i TV.
  Można więc byc posłem Robertem Biedroniem, który może się i nie wypowiada o ekonomii ale za to mówi o rzeczach o których ma pojęcie i wizje tego na co zasługuje Polska. Bo Polska nie zasługuje na katokonserwę.

 • Angela

  [Re: Wybieramy!]

  Dodajcie prosze Wande Nowicka, ktora startuje z Warszawy z 2 miejsca Ruchu Palikota. Ona wiele zrobila i robi dla ruchu LGBT. Jest tez matka-zalozycielka Kampanii Przeciw Homofobii. Warto o tym pamietac!

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Wybieramy!]

  O właśnie. Tu mieszkam i na nią będę głosować. I wiem skądinąd, że wiele osób dość sceptycznie nastawionych do RP, a zwłaszcza Palikota jako osoby, też chce głosować na Nowicką, bo wie, że to uczciwa i zaangażowana kandydatka.

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  Synowie Nowickiej, są podobno działaczami radykalnej lewicy.
  Ciekawe co powiedzą na to, że ich mamusia, weszła właśnie do partii, opowiadającej się za podatkiem liniowym ;))
  Aczkolwiek, pewnie się już przyzwyczaili, że pani Wanda w ogóle za wiele nie kuma.
  Miałem kiedyś okazję słyszeć jej dyskusję z Graff, na temat organizacji typu NGO.
  Szczerze mówiąc było mi wówczas żal ich obu. To była rozmowa dwóch cierpień.
  Nowicka usiłowała zrozumieć (akurat w tym temacie) bardzo ciekawe argumenty Graff, co jednak nie udawało się jej w tak żałosnym stopniu, że aż lubiąca ją pani Graff, musiała te braki inteligencji swojej koleżanki z nieopisanym wręcz heroizmem maskować.
  Widać było, jak obie się w tym nierównym układzie sił męczą.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Wybieramy!]

  Zawsze jesteś taki miły i uprzejmy?
  Co do synów Nowickiej: ja nie wiem, jak to jest, nie znam ich, więc trudno mi się wypowiadać. Ale może przydałoby się, żeby ktoś to rozjaśnił, bo inaczej można spotkać na forach „argumenty” prawie na poziomie „syn Nowickiej jest stalinistą, więc Nowicka to zbrodniarka komunistyczna”.

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  @ zewsząd i znikąd

  Jestem taki straszny a nawet o wiele, wiele gorszy 😉
  Natomiast, mówiąc serio, ja nie uważam tego za problem, że jej synowie są działaczami radykalnej (nie skrajnej- to nie to samo!) lewicy. I w żadnym wypadku nie zarzucam jej, że jest stalinistką.
  Jest dokładnie przeciwnie ! Śmieszy mnie, że osoba, która uważa się za działaczkę od lat związaną z lewicą, staje się częścią partii, która proponuje najbardziej przez lewicę krytykowane, wręcz typowo nie-lewicowe rozwiązanie, jakim jest podatek liniowy. To trochę tak, jak by ktoś działał w KPH i uważał, że gejów trzeba leczyć.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Wybieramy!]

  W każdym razie są tacy, którzy jej, czy ściślej mówiąc któremuś z synów, właśnie to zarzucają. Pada właśnie słowo „stalinizm”, jakby nawet „komunizm” był za mało przerażający.
  A co do podatku liniowego… nie znam się na ekonomii, natomiast zauważam jedno: w Polsce polityka społeczna, czy ściślej „obyczajowa”, i polityka gospodarcza dawno się rozjechały. Co najmniej od czasów AWS-u są polską tradycją partie prawicowe z lewicującym programem gospodarczym. To jest to samo, tylko w drugą stronę. 😉

 • Peter Pan

  [Re: Wybieramy!]

  @ zewsząd

  W przypadku partii Palikota, nie ma takiego rozjazdu. Mogłaby być normalną partią liberalną, opowiadającą się za swobodą obyczajową i gospodarczą.
  Tyle tylko, że w takim wypadku powinna wypracować jasny, liberalny program i powinni ją tworzyć liberałowie.
  A nie ludzie określający się jako „lewica”.
  Chyba, że „Ruch” w ogóle zrezygnowałby z formułowania programu ekonomicznego i powiedział, że chce być grupą wpływu dbającą jedynie o kilka interesujących ją kwestii obyczajowych. Coś jak Partia Piratów w kilku państwach Europy.
  To, by było uczciwe, logiczne i wyeliminowałoby podejrzenia o populizm i brak kompetencji. Gdyby tak jeszcze zrezygnowali z tych idiotyzmów dotyczących „zmniejszenia wydatków na armię”, bo tu już bredzą jak potłuczeni.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Wybieramy!]

  Nie popieram Palikota, bo to populista, ale rezygnacja z programu ekonomicznego ma sens, bo dziś nie ma to dużego sensu, a ci którzy formułują takie programy, doprowadziliby nimi do katastrofy.

 • Wojtaszek

  [Re: Wybieramy!]

  SENAT: Gdybym mieszkał na Pradze, zagłosowałbym na Krzysztofa Rybińskiego. Odpowiadają mi jego poglądy na gospodarkę i sprawy socjalne + zadeklarował, że poprze ustawę o związkach partnerskich. Ale nie mieszkam na Pradze, więc nie zagłosuję. W moim okręgu jest trójka kandydatów, z których żaden mi nie pasuje 🙁

  SEJM: Raczej na Tuska niż Palikota, choć uważam, że byłoby z pożytkiem dla Polski, gdyby partia Palikota uzyskała 5% poparcia.

  W ogóle zapowiada się najtrudniejsza w historii III RP kadencja (kryzys, tym razem raczej nie skończy się „zieloną wyspą”). Ktokolwiek będzie teraz rządził – przez wiele następnych lat nie powróci do władzy, dlatego warto się zastanowić, czy nie zagłosować wbrew swoim sympatiom 🙂

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Wybieramy!]

  Nie wiem, skąd pomysł, że wygrany straci możliwość rządzenia w kolejnych kadencjach. Proszę nie słuchać sabotażysty Wojtaszka i głosować zgodnie ze swoimi sympatiami!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa