II Festiwal Równych Praw już wkrótce!

W weekend odbędzie się, już po raz drugi, wrocławski Festiwal Równych Praw. I już drugi raz pod naszym patronatem!

Jak mówią organizatorzy, w tym roku ich pragnieniem jest, by dzięki Festiwalowi wzrosła widoczność osób nieheteroseksualnych. Badania opinii publicznej w Polsce niezmiennie pokazują, jak niewielu Polaków zna osobiście osobę nieheteroseksualną. Obecność w przestrzeni publicznej może to zmienić – jak przeczytamy w przesłaniu festiwalowym, Jeśli do tej pory postrzegaliście takie marsze jako – jak to często można usłyszeć – naszą potrzebę do „afiszowania się” ze swoją seksualnością, spójrzcie na nas – może pierwszy raz w życiu – inaczej. Wychodzimy, żeby nie musieć już dalej żyć w kłamstwie. Wychodzimy, bo męczy nas gra pozorów. Wychodzimy, bo polskie prawo nas też nie widzi. Wychodzimy, żeby inne osoby zachęcić, aby nie tylko na Marszu, ale i w codziennych życiu były sobą. Żyły otwarcie. Dawały sobie prawo do wyrażania siebie i swoich uczuć. Prawo do widoczności to koniec kłamstw!

Festiwal tak naprawdę zaczął się już wczoraj – wielkim malowaniem transparentów i próbą generalną nagłośnienia oraz haseł. Na stronie Festiwalu jest już nieco zdjęć. Prawdziwy początek wydarzeń w piątek, zaś w sobotę – Marsz, który wychodzi o 14 z Rynku. Cały program dostępny jest TUTAJ.

* * *
Tymczasem jednak, jak zwykle przy takich okazjach, szykują się trudności. Marsz, zgłoszony na godz. 14 w sobotę, będzie miał „towarzystwo” – manifestację zarejestrowaną o tej samej porze, w tym samym miejscu, pod hasłem (jak podaje wrocławski dodatek do Gazety Wyborczej) „akcja informacyjna na temat praw mniejszości seksualnych”.

Jak powiedziała nam Mirka Makuchowska, jedna z organizatorek Marszu (i całego Festiwalu), Marsz został zgłoszony dużo wcześniej niż drugie zgromadzenie. Tymczasem dziś otrzymałam telefon z Urzędu Miasta z informacją, że w godzinach 13-15 zarejestrowano inne zgromadzenie, w tym samym miejscu. Osoba dzwoniąca nie kryła, że to nasi przeciwnicy.

Zaskakuje wydanie zgody na dwa zgromadzenia w tym samym miejscu i tym samym czasie, jeśli można domyślić się, że interesy obydwu grup są, delikatnie mówiąc sprzeczne. Osoba dzwoniąca z UM powoływała się na jakieś ekspertyzy, z których wynikałoby, że oba zgromadzenia zmieszczą się w tym samym miejscu i czasie na Rynku. Wyraźnie i kilkakrotnie sugerowała jednak, że powinniśmy zmienić miejsce, z którego startuje marsz. mówi Mirka Makuchowska. Szczególnie oburzające jest, że kiedy nie wyraziłam na to zgody, argumentując, że miejsce rozpoczęcia Marszu zostało wskazane we wszystkich materiałach i plakatach, przedstawicielka Urzędu usiłowała na mnie zrzucić odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników i winę za ewentualne problemy, mówiąc, że powinnam zrozumieć, że policja może nie podołać..

Wrocławska KPH zgłosiła Marsz w Urzędzie Miasta dużo wcześniej niż przeciwnicy. Czy powinna podążyć za sugestiami UM, próbującego załatać swój ewidentny błąd? Mirka Makuchowska stanowczo twierdzi, że o zmianach nie może być mowy. Miejsce zbiórki jest już wszędzie podane. Nie chcę ryzykować, że ktoś, nie wiedząc o jego zmianie, przyjdzie na Rynek i zostanie tam sam. Zaczynamy o godz. 14 przy Pręgierzu na Rynku, tak jak było to planowane.

Trzymamy mocno kciuki za uczestników wrocławskiego marszu. Organizatorzy apelują:
W tym roku Marsz Równości idzie bez transparentów i banerów promujących partie polityczne. Nie chcemy, aby partyjne loga i kampania wyborcza przysłoniły ideę Marszu.
Idziemy z konkretnymi postulatami politycznymi i chcemy, aby to właśnie one wybrzmiały, a nie przedwyborcze obietnice partii, które zazwyczaj interesują się postulatami osób LGBT tylko w czasie kampanii wyborczej.
Szanowni politycy i polityczki, od 20 lat czekamy na poprawę prawnej sytuacji osób LGBT w Polsce. Na Marsz zapraszamy bez partyjnych barw, a w ławach sejmowych do bardziej wytężonej pracy nad postulatami osób LGBT.

[sass]

1 komentarz do: II Festiwal Równych Praw już wkrótce!

  • Jakbyco

    [Re: II Festiwal Równych Praw już wkrótce!]

    Zerknęłam na wrocławską Wyborczą – nawet tam już cytują Panią Z Urzędu Miasta. Skandal jakiś.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa