Homiki w Przekroju

Miło nam się pochwalić, że homiki.pl (jako jedyny portal LGBTQ) znalazły się w ostatnim „Przekroju” 38(3455) z 19 września 2011 roku (strony 6 do 8).

W tekście „Homo catholicus” jego autorka Joanna Dargiewicz-Rożek przywołuje nasz artykuł: Jestem gejem i katolikiem oraz komentarze naszych gości.

Ogólnie cały artykuł jest wyważony i obiektywny. Relacjonuje bieżący stosunek Kościoła Katolickiego do homoseksualizmu (nic nowego w tej materii), ale też i podejście homofobiczne księży na wsiach i prowincjach. Choć nie tylko. Oto fragmenty:
Przed czerwcową Paradą Równości ksiądz doktor Marek Dziewiecki, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i jednocześnie Krajowy Duszpasterz Powołań stwierdził, że ta impreza jest promocją demoralizacji oraz gorszeniem dzieci i młodzieży. Dlaczego? Bo – jak wytłumaczył ksiądz Dziewiecki – {{sami aktywiści gejowscy twierdzą publicznie, że ich tożsamością jest orientacja seksualna, czyli że dla nich najważniejszym wymiarem życia nie jest miłość, odpowiedzialność, wierność, tylko popęd}}
Co za bzdury i świadomie przekłamania i to w ustach osoby wykształconej i odpowiedzialnej za formowanie/informację młodych. Zupełny brak odpowiedzialności za słowa.

Do tego dochodzi działalność lubelskiej „Odwagi”. Jak pisze autorka: terapeuci z Odwagi nie chcą opowiedzieć pod nazwiskami o tym, jak zmieniają homoseksualistów w heteroseksualistów. Przyznają tylko, że w czasie zajęć pomagają swoim podopiecznym {{odrzucić pierwotną seksualność}}. Taka terapia jednak prowadzi do zaprzeczenia sobie i tłumienia popędu. A prawdziwa natura wcześniej czy później i tak się obudzi – dodaje doktor Depko . Co więcej: wyciąganie kogoś z homoseksualizmu jest całkowitą abstrakcją. Orientacja seksualna kształtuje się jeszcze w życiu płodowym – nie pozostawia najmniejszych wątpliwości doktor Andrzej Depko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. – Poza tym aby prowadzić terapię, trzeba być lekarzem. A żaden normalny lekarz nie podjąłby się {{przerabiania}} geja w osobę heteroseksualną – oburza się.

Skąd się bierze taka postawa? Niewiedza. To zdaniem ojca Jacka Prusaka najczęstsza przyczyna homofobii wśród księży .

Co więc w tej sytuacji? Wierzącym gejom, którzy nie mają szczęścia spotkać na swojej drodze wyrozumiałego kapłana, pozostaje albo traktowanie z rezerwą tego, co słyszą z kościelnych ambon, albo ukrywanie swojej orientacji konstatuje autorka.

Bardzo łatwo to napisać czy powiedzieć, gorzej podwójnie wykluczonym – wierzącym w Boga gejów – zrobić.

[mTV]

9 komentarzyHomiki w Przekroju

 • true

  [Re: Homiki w Przekroju]

  kościół katolicki swoją wrogością legitymizuje ataki na osoby homoseksualne, a każdy kto uczestniczy w jego obrządkach swoim imieniem i nazwiskiem podpisuje się pod obraną przez niego linią – trzeba mieć odwagę to powiedzieć

 • Loth

  [Re: Homiki w Przekroju]

  Zgadzam się z powyższym.

 • abiekt

  [Re: Homiki w Przekroju]

  „gejowski portal”???
  [już, już. poprawione. kor.]

 • Uschi

  [Re: Homiki w Przekroju]

  Tekst nie jest zły, ale:
  1. jest _wyłącznie_ o gejach. naturalnie, lesby i inne takie nie istnieją.
  2. zabił mnie na śmierć podpis pod jednym ze zdjęć, uwaga, cytat: „Geje to nie tylko uczestnicy parad równości, lekko podchodzący do spraw seksu. Wielu żyje normalnie, chodzi do kościoła…”.
  nawet nie chce mi się komentować, klawiatury szkoda.

 • Peter Pan

  [Re: Homiki w Przekroju]

  Przekrój trudno raczej posądzać o szczególnie pro-kościelne sympatie. Także to utożsamienie normalności z chodzeniem do kościoła, jest chyba wypadkiem przy pracy.

  A o lesbijkach nie mówi się dlatego, że w tym akurat kontekście, są rzeczywiście o wiele mniej ważne.
  Dyskurs kościelny, kształtuje obsesja seksualna mężczyzn, którzy się dobrowolnie pozbawiają (celibatem i zakazem masturbacji) życia seksualnego. Obsesja ta wytwarza potrzebę ucieczki przed erotyzmem kobiet oraz podtrzymywaniem silnego homoseksualnego tabu. Lesbijki są w tym wszystkim co najwyżej jakąś kolejną emanacją grzesznej seksualności, ale nie są głównym motywem tego obłędu. Kobieta, która woli kobiety ani nie będzie wiodła heteroseksualnego mężczyzny na pokuszenie ani nie przywoła „prawdziwej natury”, ukrywającego się przed swoim gejostwem w kościele, geja. A nieumiejący się obchodzić ze swoją seksualnością mężczyzną, nie musi się w jej obecności obawiać obudzenia erotycznego lub homoerotycznego (zależnie od orientacji) demona.

 • Uschi

  [Re: Homiki w Przekroju]

  @PP
  ciekawe co napisałeś o lesbijkach w kontekście tematyki okołokościelnej.
  tzn. ciekawe = w zasadzie się zgadzam ;). bo pozostaje jeszcze kwestia klasztorów żeńskich 😉

 • Peter Pan

  [Re: Homiki w Przekroju]

  @ Uschi

  To prawda, są też żeńskie klasztory 🙂
  Ale najistotniejsi w tworzeniu kościelnego dyskursu są biskupi a więc mężczyźni.
  Poza tym mam wrażenie, że ten problem, jest jednak bardzo związany z męską psychologią. Niestety nie wiadomo w jaki dokładnie sposób, gdyż to bardzo niezbadany temat.
  Dla myślących konserwatywnie myśl, że „jak chłop sobie nie ulży to dostaje świra” jest na tyle oczywista, że nie trzeba jej bliżej sprawdzać. A dla części myślących progresywnie, temat różnic psychoseksualnych między płciami, jest niepoprawny politycznie.

 • Waldi

  [Chodzenie do kościoła]

  Jeśłi ktoś w XXI wieku, w świetle wiedzy naukowej, uważa za „normalne” chodzenie do jakiegokolwiek kościoła, to jak wcześniej napisano – szkoda klawiatury na komentarz…

 • Peter Pan

  [Re: Homiki w Przekroju]

  Jeśli ktoś w XXI wieku, w świetle wiedzy naukowej, która wciąż absolutnie nie potrafi rozstrzygnąć czy Bóg jest czy go nie ma (piszę to, jako ateista) uważa, że jest lepszy i światlejszy „wiedząc”, że nie; niż ci, którzy w niego wierzą; to jak wcześniej napisano – szkoda klawiatury na komentarz.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa