- homiki.pl - https://homiki.pl -

Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki

W ostatnim czasie nastąpiły dwa smutne wydarzenia na rynku literatury LGBTQ w Polsce. Smutne, bo oznaczające zamknięcie pewnych spraw, ale liczymy, że jednocześnie otwarcie nowych.

9 lipca Wojtek Szot ogłosił na swoim blogu: Wydawnictwo Abiekt.pl [1] przestaje z dniem dzisiejszym istnieć. Ci, których interesują okoliczności i powody zamknięcia wydawnictwa, mogą o nich przeczytać na blogu („Pożegnanie” [2] oraz „Dlaczego?” [3]), my chcielibyśmy tylko przypomnieć historię działania pierwszego w Polsce miejsca wydającego wyłącznie książki o tematyce LGBTQ:
– czerwiec 2008 r. – „Konrad i Paul. Big Dick”, Ralf König – inauguracja działalności wydawnictwa publikacją prawdziwie „pedalskiego” komiksu;
– marzec 2009 r. – „Fun Home”, Alison Bechdel – komiks tym razem lesbijski, i to z najwyższej półki;
– październik 2009 r. – „HomoWarszawa” i „Mężczyzna przedmiot pożądania” Ralfa Königa
– czerwiec 2010 r. – „QueerWarsaw” (tłumaczenie „HomoWarszawy”) oraz „Art Pride. Polska sztuka gejowska. Gay Art from Poland”, wielkie wyzwanie logistyczne powiązane z bezprecedensową wystawą w Muzeum Narodowym;
– marzec 2011 – „Kochanek Czerwonej Gwiazdy”, Witold Jabłoński, z ilustracjami Izanagiego.

Z przyjemnością patromatronowaliśmy produkcjom wydawnictwa oraz współpracowaliśmy przy niektórych publikacjach, z przyjemnością współpracujemy nadal z Abiektem (czego przykładem choćby minifestiwal HomoWarszawa) i mamy nadzieję na dalsze ciekawe pomysły na rzeczywistość.

* * *
Nieco wcześniej, w drugiej połowie czerwca, zamknięcie ogłosił blog LGBTeka [4] Natalii Zaborniak. Miejsce, gdzie Autorka podjęła próbę zebrania informacji o tęczowych publikacjach książkowych wydanych w Polsce i ich autor(k)ach, gdzie pojawiały się zapowiedzi i recenzje, powstało w 2009 r. i przez dwa lata działalności zdołało zgromadzić pokaźny zasób informacji. Autorka współpracuje również (a od początku 2011 r. ściśle) z naszym portalem, publikując recenzje i zapoznając nas z nowościami na polskim rynku wydawniczym.

Po dwóch latach działalności blog został zamknięty i zmienił się w statyczną bazę wiedzy o tęczowej literaturze. Natalia Zaborniak nawiązała jednocześnie współpracę z projektem Homopedia, czego skutkiem jest podstrona projektu o książkach i pisarzach Portal: LGBTeka [5]. Niecierpliwie czekamy na kolejne hasła w tym dziale!

[sass]