Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki

W ostatnim czasie nastąpiły dwa smutne wydarzenia na rynku literatury LGBTQ w Polsce. Smutne, bo oznaczające zamknięcie pewnych spraw, ale liczymy, że jednocześnie otwarcie nowych.

9 lipca Wojtek Szot ogłosił na swoim blogu: Wydawnictwo Abiekt.pl przestaje z dniem dzisiejszym istnieć. Ci, których interesują okoliczności i powody zamknięcia wydawnictwa, mogą o nich przeczytać na blogu („Pożegnanie” oraz „Dlaczego?”), my chcielibyśmy tylko przypomnieć historię działania pierwszego w Polsce miejsca wydającego wyłącznie książki o tematyce LGBTQ:
– czerwiec 2008 r. – „Konrad i Paul. Big Dick”, Ralf König – inauguracja działalności wydawnictwa publikacją prawdziwie „pedalskiego” komiksu;
– marzec 2009 r. – „Fun Home”, Alison Bechdel – komiks tym razem lesbijski, i to z najwyższej półki;
– październik 2009 r. – „HomoWarszawa” i „Mężczyzna przedmiot pożądania” Ralfa Königa
– czerwiec 2010 r. – „QueerWarsaw” (tłumaczenie „HomoWarszawy”) oraz „Art Pride. Polska sztuka gejowska. Gay Art from Poland”, wielkie wyzwanie logistyczne powiązane z bezprecedensową wystawą w Muzeum Narodowym;
– marzec 2011 – „Kochanek Czerwonej Gwiazdy”, Witold Jabłoński, z ilustracjami Izanagiego.

Z przyjemnością patromatronowaliśmy produkcjom wydawnictwa oraz współpracowaliśmy przy niektórych publikacjach, z przyjemnością współpracujemy nadal z Abiektem (czego przykładem choćby minifestiwal HomoWarszawa) i mamy nadzieję na dalsze ciekawe pomysły na rzeczywistość.

* * *
Nieco wcześniej, w drugiej połowie czerwca, zamknięcie ogłosił blog LGBTeka Natalii Zaborniak. Miejsce, gdzie Autorka podjęła próbę zebrania informacji o tęczowych publikacjach książkowych wydanych w Polsce i ich autor(k)ach, gdzie pojawiały się zapowiedzi i recenzje, powstało w 2009 r. i przez dwa lata działalności zdołało zgromadzić pokaźny zasób informacji. Autorka współpracuje również (a od początku 2011 r. ściśle) z naszym portalem, publikując recenzje i zapoznając nas z nowościami na polskim rynku wydawniczym.

Po dwóch latach działalności blog został zamknięty i zmienił się w statyczną bazę wiedzy o tęczowej literaturze. Natalia Zaborniak nawiązała jednocześnie współpracę z projektem Homopedia, czego skutkiem jest podstrona projektu o książkach i pisarzach Portal: LGBTeka. Niecierpliwie czekamy na kolejne hasła w tym dziale!

[sass]

8 komentarzyZamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki

 • d_biskupa

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  No. Zwłaszcza zamknięcie bloga redakcyjnej koleżanki to niepowetowana strata i szok dla całego środowiska. Nasze życie bez lgbteki już nie będzie takie samo. Dobrze chociaż, że homiki stanęły na wysokości zadania i poinformowały nas o tym smutnym fakcie.

 • Jakbyco

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  A ja naprawdę żałuję bloga, bo było to świetne źródło informacji i recenzji. Dobrze się czytało i było widać wkład pracy.

  Natomiast co do Abiekt.pl – cóż, takie prawa rynku, chyba. Zresztą inni przejmą niszę (już przejmują), choć nie wierzę, by jakoś szybko pojawił się człowiek równie szalony, gotów porwać się na wydawanie WYŁĄCZNIE książek o LGBT.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  W zasadzie nie widzę powodu, by chwalić się tym, że biznes okazał się klapą. 😉

 • d_biskupa

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  Ależ ty masz merkantylne podejście do życia, Srulku. To chyba geny, co? 🙂

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  W biznesie trzeba liczyć się z możliwością niepowodzenia, ale po co wciskać kit, że zysk nieważny, a za to liczy się, żeby było na ładnym papierze… 😉 A jeśli chodziło tylko o ideę, należał założyć fundację, nie wydawnictwo. W każdym razie Chłopak będzie mógł sobie wpisać do CV self employment. Dobre i to.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  Przyznam szczerze, że Abiekt postawił na mało perspektywiczną branżę. Więcej wyciągnąłby, gdyby np. nauczył się kłaść kafelki albo gładź. Niezależnie od swych licznych talentów.

 • nie moje imię

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  LGBT-eka jako „świetne źródło informacji i recenzji”? Poproszę o link do choć jednej! :/

 • junior

  [Re: Zamknięcie Abiekt.pl i LGBTeki]

  LGBT-eki nie żałuję. Teksty słabiutkie i infantylne, nie zasługujące nawet na miano recenzji, przy całym szacunku dla autorki i jej dobrych chęci.
  Co innego Abiekt.pl. Komiksy to zupełnie nie moja bajka, ale wyszły dwie cenne pozycje – HomoWarszawa i ArtPride. Wielka szkoda 🙁

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa