Ważny dokument o osobach LGBT w Europie

Pod koniec czerwca Rada Europy przedstawiła przełomowy dokument – pierwszy w historii raport na temat społeczno-prawnej sytuacji osób LGBT we wszystkich 47 państwach członkowskich Rady (w tym Rosji i Turcji). Raport zatytułowany jest „Dyskryminacja ze względu na orientację seksualna i tożsamość płciową w Europie” jest wynikiem dwuletnich badań prowadzonych przez Biuro Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka. Powstał w oparciu o informacje z państw członkowskich Rady przesyłane przez rządy, ale również organizacje pozarządowe, inne podmioty zajmujące się prawami człowieka oraz ekspertów.

Materiał na temat naruszeń praw człowieka w odniesieniu do osób LGBT podzielono na kilka działów: społeczne przekonania i opinie; ochrona prawna i dyskryminacja w majestacie prawa; wolność zgromadzeń, wypowiedzi i zrzeszania się; zmiana płci i życie rodzinne; dostęp do opieki zdrowotnej, wykształcenia i zatrudnienia; prawa azylowe. Raport zawiera także zalecenia dla prawodawców i administracji państwowej w państwach członkowskich, zarówno dotyczące koniecznych i zalecanych zmian prawnych, które pozwolą zmniejszyć dyskryminację osób LGBT, jak i środków pozaprawnych, np. programów edukacyjnych czy socjalnych zwięskzających wiedzę obywateli na temat kwestii orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Komentując treść raportu europosłanka z Grupy PE ds. Osób LGBT Ulrike Lunacek powiedziała: Jestem wdzięczna za przygotowanie tak obszernego dokumentu na temat praw osób LGBT w Europie w perspektywie szerszej niż tylko 27 państw członkowskich UE. Będzie on dla nas wielką pomocą […] i będziemy z niego korzystać przygotowując sprawozdania przedakcesyjne na temat Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry i Turcji.

Cały raport w języku angielskim znaleźć można TU. Więcej informacji na temat prac Rady Europy w obszarze LGBTQ na stronie Rady.

[sass, źródła: ILGA-Europe, Eur-Out, Grupa PE ds. Osób LGBT]

6 komentarzyWażny dokument o osobach LGBT w Europie

 • Soniasonia

  [Re: Ważny dokument o osobach LGBT w Europie]

  Doprawdy, bardzo źle świadczy to o portalu i jego redakcji, iż najważniejsze informacje są umieszczane w dziale „newsów”, obok histerycznego artykułu o dyskryminacji par jednopłciowych w imprezie rowerowej. Jeszcze gorsze świadectwo daje jej fakt, iz artykuł nie została zaopatrzony w obszerną, rzetelną interpretację. Z kolei o czytelnikach portalu bardzo źle świadczy to, iż banalne eseje o trywialnych sprawach mają po kilkadziesiąt komentrzy, z czego przynajmniej po kilkanaście sensownych, podczas gdy te mówiące o sprawach, problemach i wydarzeniach najważniejszych – ani jednego.

 • Bukiet

  [Re: Ważny dokument o osobach LGBT w Europie]

  Soniu nie nadymaj sie tak bo pekniesz. Nie podoba ci sie sposob redagowania to zglos akces do redakcji i zmien cos a nie gledz o zlej redakcji i jeszcze gorszych czytelnikach

 • Soniasonia

  [Re: Ważny dokument o osobach LGBT w Europie]

  Powyższy komentarz jest tak dosadnym potwierdzeniem mojej tezy, że właściwie nie powinnam na niego odpowiedać. Pragnęłabym jednak zauważyć, iż owszem, opublikowałam kilka tekstów na portalu, i nie, nie zamierzam spróbować swoich sił w poważnych analizach polityczno-socjologicznych, ponieważ nie mam wystarczającej wiedzy w tych dziedzinach, a poza tym uważam, iż w każdej dziedzinie powinni wypowiadać się eksperci.

 • Jakbyco

  [Re: Ważny dokument o osobach LGBT w Europie]

  Nie bardzo wiem, jakiej analizy politologiczno-socjologicznej oczekujesz, Soniu. Sadzę, że średnio wykształcony człowiek wie (a jak nie wie, to doczyta), co to Rada Europy, jakie ma obecnie znaczenie polityczne (nikłe), jaki ma wpływ na swoje państwa członkowskie (żaden). Oraz kliknie sobie na linka do raportu, jeśli uzna go za ważny czy ciekawy dla siebie i poczyta, co też napisano o konkretnym państwie.

  W moim poczuciu takie notatki prasowe są właśnie po to, żeby poinformować o konkretnym fakcie. Zainteresowani pogrzebią sobie dalej, mniej zainteresowani stwierdzą „aha” i pójdą swoją drogą.

  Nie chciałabym wyjść na jakąś wielką obrończynię redakcji homików, bo też mam do nich swoje zastrzeżenia, ale na boga, czego oczekiwałaś, tłumaczenia tego raportu? Wraz z analizą jego treści? W tydzień bodajże po jego opublikowaniu?

 • d_biskupa

  [Re: Ważny dokument o osobach LGBT w Europie]

  Ja też mam zastrzeżenia do redakcji homików.

 • Peter Pan

  [Re: Ważny dokument o osobach LGBT w Europie]

  Nie raz czytając komentarze redakcyjne/ autorskie pod tutejszymi newsami, chciałem powiedzieć „kończ waść wstydu oszczędź”. Tym razem z komentarza zrezygnowano i oszczędzono wstydu. Czyli jest O.K.
  A wy nie wywołujcie wilka z lasu, bo jeszcze Abiekt postanowi tu napisać artykuł o tym raporcie.
  Czy naprawdę chcecie się narażać na takie ryzyko ?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa