Tęczowe wieści ze świata

Mimo, że letni czas nie sprzyja aktywności intelektualnej, nie chcielibyśmy, by nasi drodzy Czytelnicy i szanowne Czytelniczki pozostawali i pozostawały w niewiedzy o tym, jakie ważne tęczowe sprawy dzieją się na świecie. W Polsce sezon niby przedwyborczy, a jednak ogórkowy, już nawet projekt ustawy o umowie związku partnerskiego przestał budzić szczególne emocje, a tymczasem na świecie…

Litwa
O sytuacji na Litwie pisaliśmy już wiele. Kraj ten wydaje się rozdarty pomiędzy nowoczesnymi wartościami otwartości i tolerancji, a konserwatywnym i zamkniętym podejściem do orientacji nieheteroseksualnej oraz kwestii tożsamości płciowej. Tymczasem stosunkowo niedawno parlament litewski przyjął nową wersję ustawy o informacji publicznej. Jak pamiętamy, jej poprzednia wersja od początku zawierała – stopniowo łagodzone – treści homofobiczne. Tymczasem nowa ustawa nie tylko nie wprowadza dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, ale wręcz jej zakazuje! Litewskie media opisują to jako sukces tęczowych grup nacisku z kraju i zagranicy, w tym działań Parlamentu Europejskiego. Obecna ustawa zakazuje naruszania szacunku dla godności ludzkiej oraz dyskryminowania ze względu na przynależność rasową, płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, narodowość, obywatelstwo, wyznanie lub przekonania religijne, niepełnosprawność i wiek – mamy więc tu pełen „europejski” zestaw przesłanek.

Do „przepracowania” pozostają jeszcze przepisy dotyczące korekty płci oraz ustawa o ochronie małoletnich. Trzymamy kciuki, by walka i o te przepisy zakończyła się sukcesem.
[źródło: atviri.lt, Grupa LGBT PE]

Węgry
Od 1 stycznia 2012 r. Węgry będą miały nową konstytucję. W opinii wielu politologów kraj ten dryfuje na prawo, w stronę konserwatywnych rządów silnej ręki, mimo że posiada np. rozwiązania dla par jednopłciowych – związki partnerskie. Konstytucja budzi jednak poważne obawy w całej Europie. Dał im wraz niedawno Parlament Europejski w swojej rezolucji. Możemy w niej przeczytać, że:
– […] proces opracowywania nowej konstytucji był nieprzejrzysty, a proces jej przyjmowania zakończono wyjątkowo szybko, przez co zabrakło czasu na gruntowną i merytoryczną debatę publiczną nad projektem konstytucji; mając też na uwadze, że skuteczna i oparta na legitymacji konstytucja powinna wynikać z możliwie najszerszego konsensusu,
– […] konstytucja ta jest szeroko krytykowana przez krajowe, europejskie i międzynarodowe organizacje pozarządowe, Komisję Wenecką i przedstawicieli rządów państw członkowskich, i została przyjęta wyłącznie głosami posłów z partii rządzących, co oznacza, że nie osiągnięto politycznego i społecznego konsensusu,
– […] nowa konstytucja, za pomocą wartości, na jakich się opiera, i niejasnego sformułowania podstawowych pojęć, takich jak rodzina czy prawo do życia od poczęcia, stwarza ryzyko dyskryminacji określonych grup społecznych, tj. mniejszości etnicznych, religijnych i seksualnych, niepełnych rodzin, osób, które zawarły cywilne związki partnerskie, i kobiet.

W związku z tym Parlament Europejski wezwał Węgry m.in. do zagwarantowania w konstytucji, a zwłaszcza w jej preambule, równego poziomu ochrony praw każdego obywatela, niezależnie od jego wyznania, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego czy też przynależności do jakiejkolwiek innej grupy społecznej, zgodnie z art. 21 Karty praw podstawowych. Czy rząd Viktora Orbana odniesie się do wątpliwości instytucji unijnych? Czas pokaże.

[źródło: EqualJus, strona PE]

Stany Zjednoczone
Amerykańska senator walczy o uchylenie tzw. DOMA – Defense of Marriage Act. Ten przepis, wprowadzony w 1996 r., definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny i uniemożliwia przyjęcie rozwiązań dla par jednopłciowych na poziomie federalnym. Administracja prezydenta Obamy zapowiadała, że nie będzie bronić tej ustawy, jednak jej uchylenie przez Senat zdominowany przez Republikanów wydaje się mało realne, przynajmniej – jak spekulują amerykańskie media – w tym roku. Niemniej senator Dianne Feinstein, która notabene głosowała przeciw DOMA w 1996 r., podkreśla, że sama debata na ten temat jest bardzo cenna i pozwala obydwu stronom, a także opinii publicznej, dobrze poznać i wyważyć argumenty. Patrzymy na to jak na działanie długoterminowe, a jego częścią jest edukacja – tak działania w Senacie skomentował dla USA Today Adam Bink z grupy lobbingowej Courage Campaign.
[źródło: USA Today]

Tymczasem na paradzie w San Diego po raz pierwszy w historii USA maszerowała oficjalna grupa wojskowych. Nie byli ubrani w mundury, ale założyli koszulki z napisami mówiącymi, w jakiej części wojsk służą. Parada odbyła się dzień po tym, jak federalny sąd apelacyjny tymczasowo przywrócił zniesioną zasadę DADT – Don’t Ask Don’t Tell, zniesioną pod koniec 2010 r. Wyrok sądu apelacyjnego idzie w parze z polityką administracji Obamy, by likwidować DADT, ale drogą inną niż wyroki sądowe.
[źródło: CNN]

Zaś w poniedziałek w Nowym Jorku zaczynają się homośluby! W tym celu wyjątkowo urzędy będą otwarte w niedzielę 24 lipca, by chętni mogli wypełnić stosowne dokumenty, co zapowiedział burmistrz Bloomberg (który osobiście udzieli ślubu jednemu ze swoich doradców).

Więcej o amerykańskiej sytuacji prawnej można przeczytać u nas oraz na blogu Abiekta.

[sass]

7 komentarzyTęczowe wieści ze świata

 • jk

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  a ja bym dodal – zaczela sie ostra walka o zwiazki partnerskie w estonii.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  Estonia? Co to w ogóle za państwo?

 • Wikipedia

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  Estonia – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

  * Całkowita granica lądowa: 633 km
  * Długość wybrzeża: 374 km
  * Długość granic z sąsiadującymi państwami: Łotwa 339 km, Rosja 294 km
  * Najwyższy punkt: Suur Munamägi 318 m n.p.m.
  * Najniższy punkt: Bałtyk 0 m

 • jk

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  i jeszcze ze znowelizowano kodeks rodzinny w slowenii. wiecej praw, choc mogly byc malzenstwa. niewiele brakowalo 🙁

 • jk

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  Wyprzedzajac pytania niektórych:
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego.
  Powierzchnia:

  ląd: 20 151 km²
  woda: 122 km²
  całkowita: 20 273 km²
  Długość granic lądowych:

  Austria: 330 km
  Chorwacja: 670 km
  Węgry: 102 km
  Włochy: 232 km
  całkowita: 1334 km

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  Pamiętam, że maszynka zwana giepeesem też uważa kraje bałtyckie za wyjątkiem kawałków Litwy za dzicz i Azję, gdzie białe niedźwiedzie po ulicach biegają: kiedy w 2007 r. wymyślilam dla siebie i mamy wycieczkę do krajów bałtyckich i Finlandii (dla nas obu zwiedzanie zabytków i terenów przyrodniczych, a ja przy okazji zwiedziłam 39 skoczni), okazało się, że GPS nie chce tam działać, atlas samochodowy Europy uznaje, że Litwa, Łotwa i Estonia to nie Europa i pozostaje tylko kupiona krótko przed wyjazdem mapa krajów bałtyckich. Szkoda, bo to naprawdę ładne kraje… Estonia niby nudna, płaska (a jednak jak na kraj tak mały i o takim ukształtowaiu powierzchni ma naprawdę sporo skoczni, choć by wybudować skocznię większą niż jakieś K-50, trzeba się już trochę wysilić przy projektowaniu), ale tak mi się tam podobało, że gdybym miała jechać na klasyczny „wyjazd nad morze”, najchętniej pojechalabym do Pärnu.

 • KaFor

  [Re: Tęczowe wieści ze świata]

  Ja z kolei dodam wieści z Polski! :}

  JUŻ W ŚRODĘ 27.07.2011 PIERWSZE CZYTANIE USTAWY O UMOWIE ZWIĄZKU PARTNRSKIEGO!!!

  http://www.innastrona.pl/newsy​/4997/warto-pisac-za-tydzien-c​zytanie-ustawy-zwiazki-partner​skie/

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa