Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe

Warszawa była w ten weekend miejscem dwóch symbolicznych wydarzeń dla naszej społeczności Oprócz Dni HomoWarszawy (których kolejna odsłona już w piątek – przygotowywanie transparentów), oprócz Pomady (która trwa jaszcze do 12 czerwca), oprócz konferencji o queerze…

Po raz pierwszy zawisła na polskim urzędzie (a nie np. brytyjskiej ambasadzie) tęczowa flaga! Wydarzenie to miało miejsce w ramach Tygodnia Równości na Ursynowie (za który odpowiada Queer UW), zaś flagę wciągnął na maszt pomysłodawca i burmistrz dzielnicy Piotr Guział. Ze względów bezpieczeństwa wydarzenie odbyło się wcześniej niż planowano; nie obyło się też bez protestujących, których zdjęć nie będziemy jednakże publikować, bo szkoda miejsce w Internecie niepotrzebnie marnować… Samo wciągnięcie flagi zostało sfilmowane.

NOWOŚĆ:
Tymczasem okazuje się, że wcześniejsze zapowiedzi o tym, jakoby flaga miała wisieć do samej parady, były – no właśnie, nieprawdziwe? Przesadzone? Ktoś coś źle zrozumiał? Okazało się bowiem, że po jednym dniu flaga zniknęła. Na dodatek, jak mówi burmistrz Guział, miała wisieć jeden dzień jako symbol szeroko pojętej tolerancji, a nie tylko ruchu gejowskiego.
Cóż, najwyraźniej nieźle się ma zasada – Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Szczególnie wśród polityków.

* * *
Zaś w odpowiedzi na pewien niemiły incydent w metrze zorganizowano chyba pierwszy w Polsce kiss-in z prawdziwego zdarzenia! Do Kampanii Przeciw Homofobii zgłosił się bowiem niedawno mężczyzna, którego wyproszono z peronu metra za przytulenie partnera. I w tym momencie ktoś wpadł na zorganizowanie flash mobu z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście niezbędny okazał się Facebook, a całość, o godz. 16 na stacji metra Centrum, wyglądała następująco:

Jesteśmy zachwyceni taką obecnością w przestrzeni publicznej. Debata o projekcie ustawy debatą, ale działania symboliczne mają niezwykłą siłę rażenia. To one zapadają w pamięć tych, których polityka, kwestie społeczne nie interesują. Zwykłemu obywatelowi lepiej zapadniemy w pamięć mocnym, symbolicznym gestem w jego polu widzenia.

12 komentarzyTęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe

 • JP

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  Ach, to ja tylko dodam, że merytorycznie za Tydzień Równości na Ursynowie (a więc i za flagę!) odpowiada Queer UW 🙂 Szkoda, że w tekście tego zabrakło.

  [już, już :)]

 • timi

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  a czy to prawda, że flaga została dzisiaj zdjęta, chociaż miała wisieć do soboty…?

 • JP

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  Dzięki 🙂

 • d_biskupa

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  A czy to prawda, że jedną ze złotych zasad dziennikarstwa jest podawanie tylko tych wiadomości, które zostały potwierdzone przez co najmniej dwa niezależne źródła? Myślę, że jeśli nius pochodzi od kogoś w rodzaju „Jej Perfekcyjności” czy Adlera, przydałyby się dla uwiarygodnienia jeszcze ze trzy źródła 😉

 • Peter Pan

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  SKANDAL ! to co mówi Guział jest faktycznie oburzające. „Szeroko pojęta tolerancja” !!! Tolerancja powinna być tylko dla gejów a jeszcze dwa razy większa dla lesbijek (bo są „podwójnie”, „poczwórnie” i ogólnie tysiąc razy bardziej „wykluczone”, jak mają w zwyczaju twierdzić).

  Rzeczywiście : Pan Bogu świeczkę, diabłu ogarek.
  Panem Bogiem są w tym porównaniu geje i lesbijki. A kto jest tym diabłem, który ma dostać ogarek ? Żydzi, niepełnosprawni, czarnoskórzy ?
  O.K. Jestem złośliwy. Pewnie chodziło o wyborców pana Guziała. Mimo wszystko uważałbym z przysłowiami, bo mogą zostać źle odczytane. Radziłbym też logicznie myśleć.
  Czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić wyborcę, który rezygnuje z oddania głosu na Guziała w przypadku, gdy flaga wisi tydzień, ale gdy wisi dzień, to idzie na niego zagłosować ?
  Słowem : znów histeria i ciotodrama.

 • czytelniczka

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  Och, PP, już pliz, wyluzuj. Zapieniłeś się. W tekście nie ma tonu ciotodramy. Chyba takowej w życiu na oczy nie widziałeś.

  Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek jest akurat mocno adekwatne. Tydzień Równości na Ursynowie (czy jak się to tam nazywa) ciągle trwa. To czemu flaga nie wisi? Bo zawisła pro forma na moment (diabłu ogarek), ale żeby sobie wrogów nie narobić za bardzo, szybko ją zdjęli (Panu Bogu świeczkę). Dobór przysłowia adekwatny.

  A ze „szeroko pojęta tolerancja” w kontekście tygodnia równości na Ursynowie jest kpiną, to wynika z szerszych okoliczności. Tydzień promowany jako święto wszelkich mniejszości, a przez organizatorów w warszawskim środowisku LGBT nagłaśniany jako ipmreza tęczowa nie zawiera żadnych wydarzeń dotyczących osób LGBT. Krystian Legierski gdzieś się wypowiada(ł) bodajże jako nie-katolik, a Anna Grodzka mówiła o dyskryminacji ze względu na płeć.

  Jak musisz koniecznie gdzieś widzieć ciotodramę, to ją przynajmniej pokazuj tam, gdzie rzeczywiście jest.

  A flash-mob – brawo :))))).

 • Peter Pan

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  @ czytelniczka

  Od około miesiąca trwa tu spektakl polegający na definiowaniu absolutnie każdego wydarzenia mającego cokolwiek wspólnego z polityką jako :
  a.) kiełbasy wyborczej
  b.) upokorzenia
  c.) ochłapów rzucanych osobom LGBT

  A wszystko to w momencie, kiedy po raz pierwszy : premier wypowiada się za związkami, polityk zostaje usunięty za homofobię, gdzieś tam zawisa tęczowa flaga, poparcie dla związków przekracza 50%.
  To nie ja mam tutaj „spinkę”. Wręcz przeciwnie. Mnie to po prostu śmieszy i tylko trochę drażni, bo nie znoszę histeryków.

  Nota bene, 5 lat temu, mnóstwo gejów twierdziło, że jakiekolwiek zmiany zaczną w Polsce następować za 20-30 lat a może wcale. Wtedy twierdziłem, że to histeria i teraz widzę wyraźnie, że miałem rację. Tylko wtedy atmosfera ogólnie nie była przyjemna, więc rozumiem, że reakcje były przesadne.
  Teraz to się staje groteskowe i tylko o to mi chodzi.
  Bo chyba nie muszą ci mówić, gdzie ja mam tę flagę i, że nie na Ursynowie ?

 • imię

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  @PP
  nie znosisz histeryków?
  a jesteś obok Srulka najbardziej histerycznie reagującym komentatorem. To już dupa jest bardziej wyważona.

 • Peter Pan

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  @ imię

  Czytałeś kiedyś, żebym wylewał łzy nad niedolą gejów w Polsce ? I każdy mało ważny fakt uważał za kolejny gwóźdź to gejowskiego krzyża ? Wydaje mi się, że 90 % moich komentarzy odnosi się do tego, że coś, co tu czytam uważam za przesadę.

  Zdarza mi się natomiast reagować nerwowo. Zwłaszcza kiedy czytam setny raz takie właśnie melodramatyczne wstawki, jak tutaj. Nerwowość a histeria to nie jest to samo.

 • Jacek

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  Oczywiście to histeryczny tekst malkontenta. Wrogów Guział sobie narobił wywieszeniem flagi niezależnie od tego czy wisiała ona dzień czy tydzień. Chodzi o sam fakt. Otrzymywał pogróżki. Nie uląkł się tego.

  Flaga zresztą wisi nadal, tylko wewnątrz urzędu.

  Flash mob to fajny pomysł, gratuluję, ale jakoś słabo nagłośniony medialnie. Jak pamiętam w Berlinie dużo lepiej to zorganizowali przy tej lodziarni. I media były na miejscu i ludzie przybyli tłumniej.

 • Jakbyco

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  Cóż, zamieszanie z tą flagą nie świadczy dobrze o pomysłodawcach, organizatorach (jeśli rzeczywiście miała wisieć jeden dzień, to chyba warto było poinformować media?). Jak się roi takie rzeczy po raz pierwszy, to nie powinno być wtop, bo wtedy są najbardziej spektakularne.

  Ale historyczności wywieszenia tej flagi chyba nikt nie podważa, nawet najbardziej histeryzujący malkontenci

 • Jacek

  [Re: Tęczowe warszawskie wydarzenia weekendowe]

  @Jakbyco Owszem, malkontenci podważają, ale cóż tak to jest w życiu.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa