Apel do marszałka Sejmu

Złożenie przez SLD projektu ustawy o umowie związku partnerskiego w Sejmie (mimo stanowczych oświadczeń PO, że nie należy poddawać go pod debatę przed wyborami), wraz z widocznymi na warszawskiej Paradzie Równości hasłami politycznymi, daje nam pewne szanse na pobudzenie debaty publicznej nad związkami i sytuacją osób LGBTQ w polskim społeczeństwie.

Dlatego też, mimo poważnych zastrzeżeń redakcji portalu wobec treści projektu ustawy, zachęcamy do włączenia się w akcję Gazety Wyborczej – wysyłania listów/maili do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, by dopuścił projekt pod debatę sejmową (akcja na Facebooku TU) lub podpisywania apelu o treści jak poniżej, zamieszczonego na stronie Gazety. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a niech stanie się swego rodzaju testem na poparcie społeczeństwa dla związków partnerskich w ogóle, może próbą myślenia o projekcie obywatelskim?

Podpisujmy! Zachęcajmy innych! Próbujmy wywołać debatę o związkach, zapobiec zamiataniu sprawy pod dywan.

Apel do marszałka Schetyny o związki partnerskie

Zwracamy się z wyjątkową prośbą o poparcie apelu do Marszałka Sejmu o skierowanie do pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich.

Do Marszałka Sejmu RP
Pana Grzegorza Schetyny

Panie Marszałku,

W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o umowie o związku partnerskim. Ma dać tysiącom par, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą zawrzeć małżeństwa, możliwość prawnej rejestracji ich związku. Polepszyłoby to ich sytuację prawną, ułatwiło codzienne życie, stworzyło bezpieczniejszą sytuację ich dzieciom.

Lesbijkom i gejom ustawa dałaby jedyną możliwość zawarcia formalnego związku. Usunęłaby dyskryminację, która sprawia, że nie mają równych praw opieki nad chorym partnerem, pochowania zmarłego, dziedziczenia wspólnie wypracowanego majątku na takich prawach jak małżonkowie, odmowy zeznań przeciwko najbliższej osobie, wspólnego opodatkowania itd.

W marcu 2010 r. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie „Kozak przeciwko Polsce” orzekł, że państwo nie może dyskryminować związków osób homoseksualnych powołując się na „ochronę tradycyjnej rodziny”. I że „musi brać pod uwagę zmiany społeczne, w tym fakt, że nie istnieje jeden tylko sposób realizowania prawa do życia prywatnego i rodzinnego”.

Za i przeciw tej ustawie można przytaczać argumenty ideologiczne. Ale jedno można powiedzieć z pewnością: projekt nikogo nie krzywdzi, odwrotnie – pomógłby wielu ludziom i uczynił ich życie bardziej godnym.

Nieformalne związki są faktem, którego państwo nie powinno lekceważyć. Ignorowanie ważnych potrzeb społecznych byłoby działaniem nieracjonalnym. Zauważyła to już większość państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dlatego zwracam się do Pana z apelem o jak najszybsze skierowanie projektu o umowie o związkach partnerskich do pierwszego czytania w Sejmie, tak by umożliwić publiczną debatę i dalszą pracę nad nim.

http://wyborcza.pl/0,115313.html

2 komentarzeApel do marszałka Sejmu

 • Jakbyco

  [Re: Apel do marszałka Sejmu]

  Nie no, jasne, podpisać można. Tylko co z tym potem zrobi GW? Hucznie wręczy Schetynie? Ciekawe.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Apel do marszałka Sejmu]

  Odnośnik do strony Wyborczej nie działa, przynajmniej u mnie. Z wersji fejsbrukowej nie skorzystam, bo w ramach opierania się modzie nie mam tam konta. Poszukam tego bezpośrednio w gazecie.pl, ale w każdym razie zobaczcie (droga Redakcjo), co jest nie tak w adresie i poprawcie.

  [już poprawione. dziękujemy za czujność. kor.]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa