RPO sprawdza, czy Prawo pracy dyskryminuje osoby trans

Rzecznik Praw Obywatelskich bada, czy brak przepisów nakazujących zmianę danych osobowych w świadectwach pracy dyskryminuje osoby transseksualne, wobec których zapadło orzeczenie sądowe o zmianie płci. Korekta taka jest możliwa w przypadku świadectw szkolnych, dyplomów uniwersyteckich itd.

Na problem zwróciła rzecznikowi uwagę prezeska fundacji Transfuzja Anna Grodzka w trakcie spotkania RPO ze środowiskami LGBTQ. Jej zdaniem przepisy powinny przewidywać możliwość zmiany danych osobowych w świadectwach pracy osób, które zmieniły płeć i uzyskały stosowne orzeczenie sądowe.

Brak takiego uregulowania stawia osoby transgenderowe w niekorzystnej sytuacji w trakcie prowadzenia postępowań kwalifikacyjnych przez pracodawców. Starając się o posadę, przedstawiają świadectwa i dyplomy ze zmienionymi danymi osobowymi oraz dotychczasowe świadectwa pracy z nieaktualnymi danymi osobowymi. Może to prowadzić do sytuacji, gdy pracodawca odrzuci takiego kandydata do pracy z dyskryminujących pobudek.

Po spotkaniu zastępca RPO Stanisław Trociuk wysłał urzędowy list do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie naświetlonej przez Annę Grodzką. Szefowa resortu pracy nie odpowiedziała jeszcze na wniosek biura RPO.

(je)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa