Gej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka

Osoby homoseksualne nie będą mogły prowadzić rodzinnych domów dziecka ani być rodzicami zastępczymi – taki zapis umieścili senatorowie w projekcie ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Przeciwko tej poprawce, zgłoszonej przez senatora PiS Piotra Kaletę, zaprotestowały organizacje LGBTQ.

Za projektem ustawy głosowało 52 senatorów przy 33 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się. Homofobiczną poprawkę Kalety do artykułu 41 projektu poparło39 senatorów, a przeciwko niej głosowało 37.

Przeciwko zakazowi zaprotestowały nasze organizacje. W wydanym wczoraj oficjalnym stanowisku czytamy m.in., że proponowana przez PiS poprawka jest „niezgodna z konstytucyjną zasadą równości wyrażoną w art. 32 Konstytucji, zapewniającą osobom o orientacji homoseksualnej prawo do równego traktowania we wszystkich dziedzinach życia politycznego, społecznego, gospodarczego, m. in. w życiu rodzinnym”.

Autorzy listu zwracają również uwagę na fakt, że homofobiczna poprawka stoi w sprzeczności z aktami prawa międzynarodowego. Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie przyznawał (także w sprawie z udziałem polskich obywateli, np. sprawa Kozak przeciwko Polsce), iż rodziny tworzone przez osoby homoseksualne są równe w prawach z rodzinami tworzonymi przez osoby heteroseksualne. W stanowisku organizacji LGBTQ podkreślono, że pełnienie funkcji rodzica zastępczego czy rodzinnego domu dziecko powinno był motywowane jedynie dobrem dziecka.

List podpisali: Tomasz Szypuła – KPH, Anna Taszycka z Fundacji Kultura dla Tolerancji, Paweł Fischer-Kotowski – Stowarzyszenie Lambda Bydgoszcz, Dorota Bregin – Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Przemysław Szczepłocki ze Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności, Anna Grodzka – Trans-Fuzja.

Źródło: gazeta.pl, inf. własne

(jot)

5 komentarzyGej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka

 • Anka Zet

  [Re: Gej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka]

  A czy kolor włosów, prawo lub zakaz noszenia peruki, długość paznokci etc. też zostały przez „Izbę Dumania” wskazane ;)?
  Zaprawdę powiadam Wam, tylko masowy udział ludzi LGBTQ we wszelkich wyborach na stanowiska decydenckie pozwoli nam samym (!!:)) uchwalić istotne dla nas prawa.
  Ja się zgłaszam i zapraszam Innych, by zgłaszali się na się na posłów i posłanki, senatorów i senatorki.
  Serdecznie Państwa pozdrawiam!
  Anna Zawadzka/Anka Zet

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Gej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka]

  Mnie się od dawna marzy stworzenie jakiejś koalicji, która wreszcie pozwoli wprowadzić do Sejmu i Senatu głos odmienny od dominującego. Osoby, które pragną więcej równości i swobody, to całkiem spory elektorat, który jest prawie całkowicie niereprezentowany.

 • Jakbyco

  [Re: Gej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka]

  Czyżby ta poprawka to dalekie echo projektu SLD? „Podnoszą głowy, to im je utnijmy”? O to chodzi, ze orientacja stała się istotną kategorią polityczną. Znowu. Po Giertyszku i jego pomysłach o zakazie dla homonauczycieli ktoś wyciągnął wnioski i wpadł na pomysł, żeby ten zakaz lepiej umiejscowić, no bo pedał nauczyciel nie zrobi dziecku aż takiej strasznej krzywdy jak pedał rodzic zastępczy, nieprawdaż?

 • Jakbyco

  [Re: Gej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka]

  Homiki podlinkowały na facebooku, ale nie tu, więc ja sobie pozwolę wkleić linka do analizy wypowiedzi szacownych senatorów przy głosowaniu o ustawie (doszedł jeszcze myk z asystentem rodziny) od Abiekta:
  http://abiekt.blogspot.com/2011/05/stenogramy-z-senatu.html

  Smaczek:
  „Kolejna wiąże się z pytaniem, czy chcielibyśmy, aby osoby podobnej orientacji seksualnej mogły tworzyć rodzinne domy dziecka czy też rodziny zastępcze. Wydaje mi się, że to też powinien regulować odpowiedni zapis w ustawie, dostrzegam tutaj bowiem pewne niebezpieczeństwo.”
  Ja bym strasznie chciała wiedzieć, czy panu senatorowi Piotrowi Kalecie chodziło o pedofilię, czy „tylko” o „wychowanie dzieci na homoseksualistów”. Cóż za niedomyty mentalnie buc. (czy obrażanie senatora jest karalne?)

 • Peter Pan

  [Re: Gej i lesbijka nie poprowadzą domu dziecka]

  Wszystko to przez to, że dzięki zarówno konserwatystom z jednej strony, jak lewicy z drugiej, na świecie podupada autorytet nauki, jako instancji, do której można się odwołać w ramach tworzenia racjonalnej polityki.
  Gdyby istniał taki zdrowy refleks, że na pewne tematy wypowiadają się eksperci a my im choć trochę wierzymy, to coś takiego nie byłoby możliwe. I oczywiście nie mam na myśli poszczególnych seksuologów (bo zawsze znajdą się wariaci, którzy będą mieli swoje, czytaj: kościółkowe, teorie).
  Jednak jest coś takiego jak Polskie Towarzystwo Seksuologiczne i jego oficjalne stanowisko.
  Senator Kaleta może nie odróżniać pedofila od geja, ale w momencie tworzenia ustawy, w tego typu kwestiach, politycy powinni być zobowiązani do konsultowania jej ze środowiskami eksperckimi.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa