Dni HomoWarszawy

Stowarzyszenie Otwarte Forum i Lambda Warszawa zapraszają na pierwsze Dni HomoWarszawy.

Dni HomoWarszawy narodziły się z inicjatywy organizacji i osób zaangażowanych w projekt powstania książki „HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny/QueerWarsaw” (Abiekt.pl, Lambda Warszawa i Stowarzyszenie Otwarte Forum).

Z książki wynikł spacer po HomoWarszawie – pierwszy odbył się w 2009 roku, ponad 200 osób poznawało tęczową historię miasta wraz z autorami przewodnika. Drugi spacer – w ramach Pride House organizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii wyruszył w upalną pogodę w lipcu ubiegłego roku. Coroczną tradycją stały się również wyprawy na Cmentarz Powązkowski tuż przed Świętami Zadusznymi. W ramach spaceru sprzątamy nagrobki (o ile jest taka potrzeba), zapalamy znicze i wspominamy zmarłych.

Pomysłodawcy projektu piszą: Dzięki HomoWarszawie nasze patrzenie na miasto się zmieniło – wciąż odkrywamy w nim nowe historie, przygotowujemy publikację, która przedstawi historię Warszawy międzywojennej. Spacery stały się okazją do wspomnień, które skrzętnie zbieramy. Chcemy się nimi dzielić na kolejnych odsłonach spaceru.
Przygotowując I Dni HomoWarszawy chcemy pokazać, że można mówić o gejach i lesbijkach z innej perspektywy niż tylko polityczna – historycznej, antropologii i socjologii miasta. Oczywiście postulat ten staje się również polityczny – nieobecność osób LGBT w dyskursie historycznym to efekt homofobii i wymazywania grup mniejszościowych.
Dni HomoWarszawy to nie tylko szansa na mówienie o osobach LGBT, chcemy połączyć siły. W Warszawie mieszkają osoby innego niż dominujące wyznania, pozbawione pełnej sprawności, pochodzące z różnych krajów i kontynentów – chcemy wspólnie rozmawiać i odkrywać nasze miasto.
Warszawa – kandydatka do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury – powinna stawiać na różnorodność. Chcemy w tym choć trochę pomóc.

PROGRAM

4.06.2011, godz. 13:00, Zachęta: Spacer po HomoWarszawie

Spotykamy się pod Zachętą i idziemy na spacer tropami historii „homoerotów” z dwudziestolecia międzywojennego. Fejs tutaj.

4.06.2011, godz. 19:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Warszawskie Historie mniejszości – dyskusja panelowa

Dwa panele dyskusyjne poświęcone teraźniejszości i historii – czyli o tożsamości mniejszości w stolicy. W pierwszym panelu spotkamy się z działaczami społecznymi i reprezentat(k)ami mniejszości, w drugim – wraz z prof. Lengauerem, dr Pesselem, dr Skowron-Nalborczyk zastanowimy się nad stanem polskich badań „nietypowych”, nad odszukiwaniem historii i budowaniem poprzez nią tożsamości grup wykluczanych oczywiście w odniesieniu do wydarzeń współczesnych.

5.06.2011, godz. 18:00, Lambda-Warszawa: Homicze nowości wydawnicze – panel dyskusyjny

Poznaj wydawców, poznaj autorów nowości wydawniczych. Będą z nami – Krytyka Polityczna, Abiekt.pl, AdPublik, Anka Zet Studio, a wśród Autorów: Witold Jabłoński, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki i Mikołaj Zdeb. Stolica homo-literacka?

10.06.2011, godz. 18:00, Grawitacja: To TY jesteś Paradą – działanie w przestrzeni

Malujemy transparenty! Parada Równości to okazja do przypomnienia, że żądamy ustawy o związkach partnerskich, ale także do wznoszenia innych postulatów – brak podjazdów dla wózkowiczów, nietolerancja wobec osób innej narodowości czy wyznania? seksizm? ageizm? Sprzeciw wobec tych zjawisk powinien być widoczny podczas Parady!

10.07.2011, godz. 13:00, Powązki Wojskowe: 60 rocznica urodzin Krzysztofa Junga – wspomnienie

Chcemy uczcić rocznicę urodzin artysty. Zapalimy znicze i wspomnimy Krzysztofa Junga. O artyście opowiedzą zaproszeni goście.

Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.

ZAPRASZAMY!

I Dni HomoWarszawy nakręcają: Abiekt, Stowarzysznie Otwarte Forum i Lambda-Warszawa. Dziękujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej za współpracę, jak i wszystkim osobom i mediom, które nas wspierają.

3 komentarzeDni HomoWarszawy

  • d_biskupa

    [Re: Dni HomoWarszawy]

    Ciekawy pomysł. Jestem na tak.

    PS: Oczywiście, jakbym chciała się czepiać, to zwróciłabym wam uwagę, że powinno być z dr. Pesselem, a nie z dr Pesselem, ale po co się czepiać drobiazgów 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa