Żywa Biblioteka niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej

Po proteście radnego PiS Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” postawił ultimatum organizatorom „Żywej Biblioteki”: albo gej zniknie z programu, albo nie będzie zgody na Bibliotekę w pomieszczeniach OKiS.

Problemy z „Żywą Biblioteką” by nie było, gdyby nie radny z radomskiego PiS Sławomir Adamiec. Uznał on, że postać geja nie może pojawić się w wydarzeniu promowanym przez miejską instytucję kultury, bowiem – a jakże – byłoby to „promowaniem homoseksualizmu”. Polityk zażądał wycofania „Żywej Biblioteki” z programu OKiS.

Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, skierowała do głównych organizatorów „Biblioteki” – radomian, studentów warszawskich uczelni – pismo: Z powodu kontrowersji, jakie wzbudza udział geja w radomskiej „Żywej Bibliotece”, proszę o zrezygnowanie z jego obecności. Mam nadzieję, że reszta biblioteki już nie będzie rodzić dyskusji. Zrozumiem, jeśli uznacie jednak, że to niemożliwe i odwołacie wszystko. Na koniec dyrektor Metzger przeprosiła inicjatorów akcji, którzy nie zgodzili się na zmiany i nie wycofali żadnej z „książek”. „Biblioteka” odbędzie się w innej lokalizacji, nowy adres będzie podany na www.zywabiblioteka.radom.pl. Oprócz geja Radomianie będą mogli „wypożyczyć” również inne „żywe książki”: pastora protestanckiego, księdza prawosławnego, Romkę, ateistkę, matkę dziecka niepełnosprawnego.

Idea „Żywej biblioteki” narodziła się w Danii w 2000 roku. W ciągu dziesięciu lat ta niezwykłą metoda edukacji społeczeństwa rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Jak działa„Żywa Biblioteka”? – Każdy, kto bierze udział w projekcie, może „wypożyczyć” na pół godziny i porozmawiać z dowolnie wybraną ludzką „książką” – najczęściej osobą stawiana przez większość na marginesie społeczeństwa.

AKTUALIZACJA

Żywa Biblioteka odbędzie się w Czytelnii Kawy, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, od 14:00 do 20:00 (15 kwietnia)

20 komentarzyŻywa Biblioteka niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej

 • Loth

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  2011, to Polska właśnie :/

 • d_biskupa

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Dziękuję ci, boziu, że nie mieszkam w Radomiu…

 • facebook

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Do Detr.
  Komentarz ma charakter informacyjny i zapraszający do korzystania z usługi. Prosimy o nieusuwanie tej informacji. Dziękujemy.

  Detrollator: prosimy o pisanie na temat. Odrzucenie żywej biblioteki w Radomiu jest trudnym i poważnym tematem i nie trzeba go zaśmiecać. Dziękuję za uwagę.

 • krzsz1986

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  @ facebook

  A ja mam wrażenie, że bardzo nudzisz się.

 • Peter Pan

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Wszędzie znajdzie się jakiś bigot, który sobie myśli, że jak nagryzmoli jakiś papierek, to mu Bozia pobłogosławi albo też, że obroni świat przed moralną zagładą. Ja tu nawet ostatnio mierzyłem, na podstawie zdjęcia, czaszkę Sławomira i moja naukowa metoda powiedziała mi, że z tym ziomem musi coś być nie teges, no bo żeby mieć głowę, w której czoło zajmuje przeszło połowę, to naprawdę nie jest „zgodne z naturą” i obawiam się czy aby on także nie „promuje” jakichś wynaturzeń swoją obecnością we władzach tej niezwykle „naturalnej” dziury.

  Tylko problem jest gdzie indziej. Nie chodzi o to, że na świecie są takie Sławki, tylko o to jak się na ich „mundrości” reaguje.
  Organizatorzy Biblioteki zareagowali absolutnie wzorowo i za to 100% szacun. Natomiast chciałbym wiedzieć co to za Renata i czemu jest Rzeźnikiem (przynajmniej po niemiecku). A tak na serio, chciałbym wiedzieć, co sprawia, że laska przestraszyła się Sławka „Wodogłowie” Adamca ?
  Nawet jeśli jest zależna od jego decyzji … . Nie mogła jakoś zaprotestować ? Nie mogła zademonstrować, że jej się to nie podoba?
  Najpierw godzi się na imprezę a potem , tak bez zająknięcia mówi, że „pedałowi podziękujemy”, bo się Sławek boi, że mu tak wypromuje homoseksualizm, że już na swą, zapewne równie urodziwą i mądrą jak on niewiastę nie spojrzy ?

 • krzsz1986

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Nazwisko obco brzmiące? Pani pewnie jest ze Śląska… ale przecież jesteśmy tolerancyjni, prawda?

  Chciałbym zaprotestować przeciwko szyderstwom z wyglądu Sławomira Adamca. Ogólnie nie jest wcale brzydki. Petera należy przywołać do porządku za karygodne porównania do wodogłowia.

 • krzsz1986

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Podoba mi się plakat „Nie oceniaj po okładce”. Moim zdaniem pośród widocznych na rysunku dłoni brakuje takiej ze „zwichniętym” nadgarstkiem, która reprezentowałaby geja. 🙂

 • Peter Pan

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Krzysiu,
  wolno Ci lubić tę dość charakterystyczną pisowską urodę (oni w 80% wyglądają, jakby ich mamusia nie kochała).

  Natomiast gdybyś pomyślał, zrozumiałbyś, że nie jestem wrogiem wodogłowia, tylko takich durniów.
  Gdyby pan Sławek coś gdzieś powiedział (jak Węgrzyn, którego też nie lubię, ale głównie dlatego, że on lubi Celinkę Dion, co mi się wydaje dość żenujące w przypadku mężczyzny) to pół biedy. Ale ten koleś robi coś skandalicznego. W związku z formułą tego wydarzenia, to już nawet nie jest atak na homoseksualistów jako takich, tylko na konkretną osobę, która się miała pojawić w tej „bibliotece”.

  A ja zawsze mówię jedno: ogólnie trzeba być wyrozumiałym i cierpliwym, ale są pewne granice. Jak je ktoś drastycznie przekracza, to sam jest sobie winny. Możemy rozumieć czyjeś uprzedzenia, ale nie musimy być św. Franciszkiem. Koleś jawnie pluje komuś w twarz; ma gdzieś naukę; ma gdzieś uczucia tej osoby, o którą toczy bitwę. To ja mam gdzieś, że mogłoby mu być przykro, że się śmiejemy z jego cech, na które nie ma wpływu tak, jak my na orientację.

 • krzsz1986

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Chodziło o coś innego.

  1. Faktycznie nie ma się dużego wpływu na kształt głowy – tak samo jak na orientację seksualną. Przyjmujemy jednak, że homoseksualizm czy biseksualizm nie jest ułomnością, a nieatrakcyjny wygląd, nawet jeśli to tylko subiektywna ocena, owszem.

  2. Nie wypada czynić z ułomności czy z choroby wyzwiska.

  3. Postanowiłem bardziej „uważnie” czytać Twoje komentarze.

 • Peter Pan

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Czytaj moje posty uważnie, bardzo proszę.
  Ale niekonsekwencji w zasadniczych kwestiach dotyczących moich poglądów raczej nie znajdziesz.
  Dlatego daruj sobie moralizatorstwo na poziomie przedszkola. Bo po pierwsze pan Sławomir raczej uznaje homoseksualizm za ułomność i to jest pierwszy punkt, w którym łamie się Twoja argumentacja.
  A po drugie, posiadanie wielkiego łba nie jest w Polsce cechą, która podlega szczególnej stygmatyzacji. Nikt go z tego powodu nie wywali z takiego czy innego posiedzenia, nie odtrąci go rodzina, nikt mu też nie powie, że swoją obecnością promuje głowy XXL i, że głowy takie trzeba leczyć.
  Także pomiędzy moją ironią a tym co robi Sławomir nie ma żadnej symetrii.

 • Peter Pan

  [Re: ”Żywa Bibliotek”a niemile widziana w Radomiu. Zawinił gej]

  Krzysiu,
  potrafisz zostawić jakiś post bez odpowiedzi?
  W pierwszym poście ironizuję na temat gościa, któremu się należy znacznie więcej niż ironia anonimowego „kogoś” z forum homiki.pl
  Właściwie powinienem na tym skończyć, gdyby nie to, że rozwlekasz sprawę głupimi pytaniami i z mojej jednej wypowiedzi robi się 5, bo muszę się tłumaczyć Krzysiowi z braku szacunku do czaszki jakiegoś fanatyka, który szacunek do kogokolwiek ma w d****. Jak on ma w d**** to ja też mam- proste. Ile jeszcze postów muszę temu poświęcić ?

 • Jakbyco

  [Re: ”Żywa Biblioteka]

  Nie mogę sobie odmówić podlinkowania celnego komentarza:
  „Taka żywa biblioteka to świetna rzecz! Warto zawsze „poczytać” kogoś, kogo się nie rozumie, kto wydaje się dziwny, inny, zboczony, albo jeszcze nie wiadomo jaki tam. To fajnie, że może ktoś sobie „poczytać” Żyda czy geja.
  Ja chciałbym z tej ludzkiej biblioteki, ze specjalnej półki, „wypożyczyć” radnego Adamca. Jawi mi się jako lektura coraz bardziej nierealistyczna, z innej rzeczywistości, dawno minionej…
  A do tego Fałka. Myślę też, że sił intelektualnych i fizycznych jeszcze by mi starczyło na „przekartkowanie” Kowalskiego.
  Czy mogę panów „wypożyczyć”?
  http://radom.gazeta.pl/radom/1,35219,9423218,Komentarz__Wypozyczcie_mi_Adamca_.html

 • Anka Zet

  [Re: ”Żywa Biblioteka]

  Za „starych czasów” wystarczył tzw. czerwony telefon, by skutecznie zainterweniować. W obecnych wystarczy być sługą Kościoła Kat, by równie skutecznie zadziałać.
  Mnie do zwolnienia ze szkoły wystarczyło zdanie pana w sutannie, który (teoretycznie) nie miał decyzyjności. W tym miejscu pan z pis zadecydował o czymś, w czym też (teoretycznie) nie ma decyzyjności
  Serdeczne Państwa pozdrawiam!

 • Anka Zet

  [Re: ”Żywa Biblioteka]

  W ramach humoru parafialnego – gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, jaka siła jest przewodnia narodu – po Warszawie jeżdżą autobusy, których stacja końcowa nazywa się Świątynia Opatrzności Bożej.
  W czym moje zdziwienie? Twór ten jeszcze nie istnieje, a za podatnika pieniądze wydrukowano rozkłady z tą nazwą.
  Serdecznie Państwa pozdrawiam

 • normalny

  [Re: ”Żywa Biblioteka]

  @ Anka Zet

  czy pani czuje się dobrze? skoro mamy przystanki o nazwach: gus, biblioteka narodowa, och-teatr, to czemu nie świątynia opatrzności bożej? za pieniądze podatnika/podatniczki dofinansowuje się w dużym zakresie komunikację publiczną w warszawie i niech pasażer/pasażerka to doceni.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa