Wieści z wielkiego świata

Komisja Europejska, której członkinią jest wyjątkowo aktywna komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa Vivianne Reding, przygotowała (zgodnie z sugestiami p. Reding) sprawozdanie z zastosowania Karty praw podstawowych.

Przypomnijmy – KPP jest jednym z elementów obowiązującego od roku Traktatu z Lizbony. Zawiera przepisy i zasady w zakresie praw człowieka i wolności obywatelskich – jest to pierwszy tak szeroki dokument przyjęty przez Unię Europejską dotyczący praw człowieka. Obowiązuje on wszystkie instytucje unijne, a także – w pewnych obszarach – państwa członkowskie kiedy wdrażają prawo unijne. Polska przystąpiła do tzw. protokołu brytyjskiego, który wyłącza nasz kraj z zastosowania KPP; prawnicy nie są zgodni co do szczegółowej interpretacji tego faktu, jednak jasne jest, że choć Karta w Polsce obowiązuje, nie można się na nią powołać przed sądami w kwestiach praw pracowniczych oraz (cóż za niespodzianka…) w kwestiach „moralności publicznej, prawa rodzinnego, a także ochrony godności ludzkiej oraz poszanowania fizycznej i moralnej integralności człowieka”. Niemniej jednak KPP ma w Polsce zastosowanie, a premier Tusk sugerował nawet niegdyś, że być może od protokołu brytyjskiego odstąpimy…

Tak więc warto na pewno wiedzieć, co po roku obowiązywania KPP Komisja Europejska stwierdziła w swoim sprawozdaniu. Przede wszystkim zwrócono uwagę, że wiedza obywateli UE o Karcie, jej zastosowaniu, a szerzej – o roli Unii jest słaba. Komisja otrzymała ok. 4 tys. skarg na stosowanie Karty, z których znakomita większość w ogóle nie dotyczyła spraw Kartą objętych. Komisja skomentowała kilka przykładów rażących naruszeń postanowień Karty (których skutkiem będzie przyjęcie odpowiednich dokumentów) – również polskim czytelnikom są na pewno znane kwestie wypędzenia Romów z Francji, tzw. „skanerów ciała” na lotniskach czy niedostatecznej ochrony danych osobowych.

Sprawozdanie Komisji skomentował oczywiście krytycznie – choć na razie jeszcze nieoficjalnie – Parlament Europejski. Dla nas szczególne znaczenie ma opinia Grupy Parlamentarnej ds. Osób LGBT, której przedstawiciele skrytykowali Komisję za zbytnią zachowawczość. Ich zdaniem Unia Europejska ma szansę być – i jest – liderem i siłą przewodnią w zakresie forsowania praw człowieka i obywatela w państwach członkowskich, więc powinna to robić w szczególności w odniesieniu do takich praw, co do których nie ma pełnego konsensusu w Unii, czyli głównie równości płci i niedyskryminacji osób LGBT. Komisja powinna zatem szybciej i bardziej stanowczo reagować na niesprawiedliwość i naruszanie praw.

* * *
Tymczasem 22 marca Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) wydała (z inicjatywy Kolumbii) deklarację wzywającą państwa Narodów Zjednoczonych do położenia tamy przemocy, sankcjom prawnokarnym i naruszaniu praw człowieka ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Deklarację poparło jak dotąd 85 państw (w tym Polska). Podobną deklarację przedstawioną przez Norwegię w 2006 r. poparły zaledwie 54 państwa.

Za deklaracją wypowiedziało się również (w oświadczeniu popierającym) 119 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z całego świata. Interesująca była reakcja Watykanu na deklarację – choć państwo to zasadniczo zgodziło się z duchem apelu, w jego wypowiedzi ofiarami nowoczesnego dyskursu o prawach człowieka stali się – dyskryminowani homofobi. Prawdopodobnie nie należało spodziewać się niczego innego…

Co ważne – deklarację podpisały państwa afrykańskie, w których sytuacja osób LGBT nie jest najlepsza – choć wśród sygnatariuszy zabrakło oczywiście tych karzących stosunki homoseksualne śmiercią czy więzieniem… Z państw europejskich nie podpisały jej Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawia, Federacja Rosyjska, Turcja i Watykan.

Wysoki Komisarz NZ ds. Praw Człowieka Navanethem Pillay zwrócił uwagę na ważną rzecz: „Nie próbujemy tworzyć praw nowych czy specjalnych. Staramy się po prostu stawić czoła wyzwaniom, które uniemożliwiają milionom osób korzystanie z takich samych praw człowieka jak inni ludzie – wyłącznie ze względu na ich orientację seksualną lub transpłciowość”.

[źródła: ILGA-Europe, LGBT-EP, EU Press Release]

[sass]

9 komentarzyWieści z wielkiego świata

 • Peter Pan

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Watykan po raz kolejny pokazuje o co tak naprawdę chodzi. Tym razem poprzez argument, który jest tak nieinteligentny, że aż boli.
  Gdyby jeszcze chodziło o Europę, można by przywołać kilka przykładów w miarę łagodnych wypowiedzi, wokół których zrobiono przesadny szum. Argument o dyskryminacji „homofobów” byłby nadal słaby, ale przynajmniej dający podstawę do jakiejś dyskusji.
  Tyle tylko, że celem deklaracji ONZ było potępienie kar cielesnych a nawet kary śmierci za homoseksualizm w niektórych państwach. Nie znam krajów, które w ten sposób karałyby homofobię. Argument jest więc tak durny, że aż śmieszny.

  A jednak o czymś świadczy. O tym, że gadka kościoła o „potępieniu czynów homoseksualnych a nie homoseksualistów” jest bajką dla naiwnych.
  Bo gdyby była prawdą, kościół/ Watykan, wprawdzie zalecałby gejom „wstrzemięźliwość” i „czystość”, ale broniłby ich godności i prawa do życia- lub przynajmniej nie sprzeciwiałby się temu, że bronią go inni.

 • d_biskupa

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Uważam, że NATO powinno zbombardować Watykan. Może zaczniemy się już zastanawiać nad jakąś poetycką nazwą dla tej operacji? Żeby była jeszcze ładniejsza i bardziej pozbawiona sensu niż „Świt Odysei”.

 • Peter Pan

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Nazwa nazwą, ale gdyby do takiej operacji doszło, zgłaszam się do najbliższej jednostki wojskowej.

  A tak nawiasem mówiąc:
  znów wyłączono możliwość komentowania artykułu „wyspy” i tak jak poprzednio, z uwagi na okropną jakość tego artykułu, popieram tę decyzję. Czy można komentować tekst, którego autorka mówi o „ejakulującym” oku kamery, nawet nie wyjaśniając co ma na myśli używając tej rewolucyjnej metafory ? Ja nie komentuję.
  Muszę tylko przyznać, że „wyspa” zamieściła fajny obrazek panienki, która sobie robi dobrze wibratorem. Z tą „dosadną drobiazgowością” to bym nie przeginał, ale nie mogę czynić „wyspie” zarzutu z tego, że nie jest facetem i nigdy nie widziała porządnego „close-up’a”.

 • krzsz1986

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  O podobnych sprawach już było głośno. To nic nowego. Szczerze mówiąc, nie dziwi mnie, że to właśnie d_biskupa.v.4. wpadła na pomysł, by zbombardować Watykan. Trudno o głupszą głupotę. Idąc tym tropem, można by dojść do wniosku, że NATO powinno zbombardować inne państwa, jeszcze mniej przychylne homoseksualistom: Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, może też IranBum! Byłoby ciekawie. Okazałoby się, że geje ponoszą winę za koniec świata.

 • Peter Pan

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Krzysiu,
  myślę, że dupa żartowała.
  Ja w każdym razie, nie chciałbym bombardować Watykanu. Szkoda pięknej Bazyliki św. Piotra.

  Jednakże to, iż Watykan nie jest celem dla NATO, nie zmienia faktu, iż jest on największym w Europie problemem gejów.
  Dziś zdarza się im bowiem spotykać się z niezrozumieniem i dyskryminacją, ale żadna inna organizacja o podobnym zasięgu nie rozpowszechnia nietolerancji wobec osób LGBT i nie legitymizuje jej w podobny sposób jak kościół.

 • krzsz1986

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  @ Peter Pan

  Nie wiem, czy dupa żartowała. 😉 W każdym razie Ty bardzo ochoczo odpowiedziałeś na jej wezwanie. 😉 Faktycznie, Watykan jest największym problemem gejów w Europe. Może niech już tak zostanie. Oby nie było poważniejszych problemów.

 • Peter Pan

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Nie wiem co by mogło być poważniejszym problemem w XXI wieku.

 • d_biskupa

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Myślę, że Kościół rzymskokatolicki jest poważnym problemem osób LBGT w Polsce. I nietylko LGBT…

 • Peter Pan

  [Re: Wieści z wielkiego świata]

  Dupo,
  nie tylko w Polsce. We wszystkich krajach tradycyjnie katolickich, z dziś ateistycznymi Niemcami,Belgią, Francją włącznie.
  Tam kościół na szczęście nie wpływa na politykę, więc są związki i tym podobne rozwiązania.
  Natomiast nawet tam zdarzają się geje-katolicy, których stanowisko kościoła doprowadza do rozdwojenia jaźni, prób leczenia się itp. I to jest najgorsze. Dużo gorsze niż konserwatywne stanowisko Watykanu w sprawie tego czy innego rozwiązania legislacyjnego. Dlatego miałbym czasem faktycznie ochotę urządzić jakąś akcję a la James Bond w Watykanie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa