Pierwsze homośluby w Irlandii

We wtorek 5 kwietnia w Irlandii dwie pary homoseksualne zawarły oficjalne związki partnerskie według ustawy, niemal zrównującej związek osób tej samej płci z małżeństwem. Od początku stycznia, gdy ustawa weszła w życie, z możliwości rejestracji związku skorzystało już kilka par, jednak wcześniejsze śluby odbywały się według uproszczonej procedury administracyjnej i bez udziału mediów.

Irlandzka ustawa o związkach jednopłciowych nadaje parom dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet takie same prawa co małżeństwom – w zakresie dostępu do świadczeń socjalnych przysługujących małżonkom, dokonywania korzystnych rozliczeń majątkowych, dziedziczenia majątku po śmierci partnera lub partnerki, zabezpieczenia alimentacyjnego i emerytalnego. Geje i lesbijki żyjący/żyjące w związku nie mają jednak tych samych praw rodzicielskich co pary hetero.

Rejestracja związku dwóch mężczyzn lub kobiet w Irlandii jest bardzo prosta – na trzy miesiące przed planowaną ceremonią narzeczone/narzeczeni muszą zgłosić taki zamiar w General Register Office. Do tej pory ślub w urzędzie stanu cywilnego zaplanowało już ponad 260 par.

[jesch]

[źródło: BBC]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa