Będzie łatwiej zawrzeć związek partnerski za granicą

Lesbijki i geje z Polski już wkrótce bez przeszkód dostaną w polskich urzędach stanu cywilnego zaświadczenia potrzebne do zawarcia związku partnerskiego za granicą – zapowiedziało MSWiA. Resort spraw wewnętrznych pracuje nad zmianą wzoru formularzy.

W nowym formularzu nie będzie trzeba wpisywać danych przyszłego męża czy żony. Urzędnik nie będzie zatem wiedział, czy obywatel odbierający dokument ma zamiar zawrzeć związek z osobą tej samej czy przeciwnej płci. Wcześniej zdarzały się sytuacje, gdy gej lub lesbijka odchodzili od okienka w USC z niczym, a urzędnik odmowę wystawienia dokumentu kwitował stwierdzeniem, że polskie prawo nie przewiduje zawierania małżeństw jednopłciowych.

Problem jest znany od lat, po raz pierwszy przebił się do mediów trzy lata temu. Zmiany zostaną jednak przeprowadzone dopiero teraz, gdy sprawę łaskawie dostrzegli politycy lewicy. Dyskryminacyjną praktykę USC zaskarżyła KPH. W lutym br. Greg Czarnecki z Kampanii przemawiał w tej sprawie przed Komisją Petycji Parlamentu. W marcu o zmianę wzoru formularza wnioskowała do ministra SWiA również RPO Teresa Lipowicz. Udało się i w przyszłości nieszczęsne formularze z rubryczką na dane przyszłego męża/żony znikną. Nie jest to żaden wielki sukces środowiska LGBT ani skok cywilizacyjny dla Polski, zawsze to jednak krok w dobrą stronę.

(jesch)

3 komentarzeBędzie łatwiej zawrzeć związek partnerski za granicą

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Będzie łatwiej zawrzeć związek partnerski zagranicą ]

  Jakie podstawy prawne w ogóle miało odmawianie wydawania zaświadczeń? Przecież w wielu krajach małzeństwa jednopłciowe czy związki partnerskie istnieją, więc niewydawanie zaświadczeń można uznać za mieszanie się w sprawy innego kraju.
  Polska – pies ogrodnika…

 • lewicowiec

  [Re: Będzie łatwiej zawrzeć związek partnerski za granicą ]

  Panstwa takie jak Norwegia wymagaja zaswiadczenia o braku przeszkód do zawarcia malzenstwa w Norwegii. Nie wystarcza im zwykle zaswiadczenie o niepozostawaniu w związku małżenskim. Tym samym Norwegia i wiele innych państw stawia przed gejami z innych krajów bariery. To nie jest tak, że tam każdy czeka z otwartymi ramionami na polskich gejów.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa