Tęczowe akcenty na BEST Festiwalu Filmowym

Organizatorzy BEST Festiwalu Filmowego zapraszają:

W sobotę 26 marca 2011 rozpoczyna się 3.edycja BEST Festiwalu Filmowego „Kino BESTajemnic”. Tegoroczny festiwal został zaprojektowana w trzech odsłonach: Przegląd Główny (26-27 marca), Przegląd Przystanek Europa (2-3 kwietnia) oraz Przegląd Post Scriptum (16-17 kwietnia). W trakcie sześciu festiwalowych dni uczestnicy będą mogli zobaczyć aż 1350 minut najlepszego kina europejskiego i światowego. Repertuar wszystkich trzech przeglądów festiwalu “Kino BESTajemnic” 2011 został dobrany zgodnie z założeniami jakie przyświecają organizatorom: wykraczać poza granice masowych produkcji, oddać multiplex indywidualistom współczesnego kina.

Jak co roku organizatorzy nie zapomnieli o widzach zainteresowanych filmami o tematyce LGTB, na 12 projekcji festiwalowych aż 3 z nich poruszają tę tematykę, a w tym roku są to:

1. Wyśnione miłości (projekcja w niedzielę 27 marca o 20.15) – film młodego kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana („Zabiłem moja matkę”) nominowany do nagrody Cezara – „Wyśnione miłości” to pełna energii i emocji opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie. Bohaterowie, Francis i Marie, są dobrymi przyjaciółmi. Pewnej szalonej nocy spotykają Nicolasa, młodego chłopaka, który właśnie przyjechał do Montrealu. Od spotkania do spotkania, od jednej wspólnie spędzonej chwili do drugiej Francis i Marie staja się coraz bardziej zafascynowani nowym znajomym. Wkrótce zorientują się, że ich obsesja na jego punkcie zmienia się w miłosny pojedynek. Rywalizacja o względy i uczucia Nicolasa zagrozi ich przyjaźni, która jeszcze niedawno wydawała się niezniszczalna.

2. Mine Vaganti – O miłości i makaronach (projekcja w niedzielę 3 kwietnia o 20.15) – włoska komedia w reżyserii znanego fanom kina LGTB tureckiego reżysera Ferzana Ozpetek („On, Ona i On”, „Saturno Contro”) – zwycięzca nagród Włoskiej Akademii Filmowej oraz nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej – Nigdy nie pozwól sobie wmówić, kogo masz kochać i kogo nienawidzić. Zawsze ci źle doradzą.” – tak mawiała babcia Tommaso, najmłodszego syna właściciela makaronu w Apulli we Włoszech, który teraz wraca do domu z Rzymu. Wraca, by stanąć twarzą w twarz ze swoją rodziną i w końcu wyznać, kim jest naprawdę. I kogo kocha. Na Tommaso czeka zacna, choć nieco ekstrawagancka familia: babka, która ciągle wspomina swoją nieudaną miłość, matka Stefania, stłamszona przez mieszczańskie konwenanse i nadmiernie krytyczny wobec swoich dzieci ojciec Vincenzo. Ekscentryczna ciotka Luciana, siostra Elena, która buntuje się przeciwko roli kury domowej oraz brat Antonio, który wraz z Tommaso ma w przyszłości przejąć rodzinny makaronowy interes. Jest także Alba, zawodowo związana z rodziną Cantone. Kiedy Tommaso w czasie uroczystej kolacji, będzie chciał oświadczyć, że jest gejem, ubiegnie go brat, który wyzna własne sekrety. Vincenzo wyrzuca Antonia z domu, z rodziny i z fabryki, po czym doznaje zawału. Tommaso przejmuje rodzinny interes, ale nie ma do niego serca. Brakuje mu przyjaciół i życia w Rzymie. Jak jednak mógłby ryzykować pogorszenie stanu zdrowia ojca? Niespodziewana wizyta przyjaciół zagrozi rodzinnym wstydliwym tajemnicom.

3. Oczy szeroko otwarte (projekcja w niedzielę 17 kwietnia o 18.00) – reżyseria Haim Tabakman – to jeden z najciekawszych izraelskich filmów ostatnich lat (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Gandawie – Belgia), który tak otwarcie i jawnie porusza problem zakazanej w judaizmie homoseksualnej miłości mężczyzn – Aaron prowadzi koszerny sklep mięsny w dzielnicy zamieszkałej przez ultra-ortodoksyjnych Żydów. Wraz z żoną i czterema synami wiedzie spokojne, pobożne życie. Zostaje ono zakłócone pojawieniem się zagubionej duszy – studenta Ezriego, który budzi w Aaronie zakazane uczucia. Reżyser bada moralne granice własnej religii poprzez dokładne, dojrzałe śledztwo. Umiejętnie uchwycił dwoistość życia w małej społeczności, gdzie nie istnieje coś takiego, jak wolna wola. Ludzie mogą się liczyć ze sobą nawzajem, ale ich dobroć nie jest bezinteresowna. Powstało uniwersalne powściągliwe arcydzieło ukrytych napięć, które są obecne w każdej społeczności.

Zapraszamy na festiwalową stronę internetową: www.bestfestiwal.pl

* * *
A oto pełny repertuar 3.edycji BEST Festiwalu Filmowego

PRZEGLĄD GŁÓWNY
26-27 marca 2011

26. marca 2011 (sobota)
godz. 18:00 „Jestem miłością” reż. Luca Guadaguino /2009 Włochy
Film w języku włoskim z polskimi napisami.
godz. 20:15 „Sekret jej oczu” reż. J.J Campanella /2009 Argentyna, Hiszpania
Film w języku hiszpańskim z polskimi napisami.
27. marca 2011 (niedziela)
godz. 18:00 „Szukając Erica” reż. Ken Loach /2009 Wlk. Brytania, Belgia, Francja, Hiszpania
Film w języku angielskim z polskimi napisami.
godz. 20:15 „Wyśnione miłości” reż. Xavier Dolan /2010 Kanada
Film w języku francuskim z polskimi napisami.

PRZEGLĄD PRZYSTANEK EUROPA
2-3 kwietnia 2011

2. kwietnia 2011 (sobota)
godz. 18:00 „Soul Kitchen” reż. Fatih Akin /2009 Niemcy
Film w języku niemieckim z polskimi napisami.
godz. 20:15 „Prorok” reż. Jacques Audiard /2009 Francja, Włochy
Film w języku francuskim z polskimi napisami.
3. kwietnia 2011 (niedziela)
godz. 18:00 „Essential Killing” reż. Jerzy Skolimowski /2010 Irlandia, Norwegia, Polska, Węgry
Film w języku angielskim, polskim, arabskim z polskimi napisami.
godz. 20:15 „Mine Vaganti – O miłości i makaronach” reż. Ferzan Ozpetek / 2010 Włochy
Film w języku włoskim z polskimi napisami.

PRZEGLĄD POST SCRIPTUM
16-17 kwietnia 2011

16.kwietnia 2011 (sobota)
godz. 18:00 „Królestwo Zwierząt” reż. David Michôd / 2010 Australia
Film w języku angielskim z polskimi napisami.
godz. 20:15 „Ajami” reż. Scandar Copti, Yaron Shani / 2009 Izrael, Palestyna, Niemcy
Film w języku arabskim i hebrajskim z polskimi napisami.
17. kwietnia 2011 (niedziela)
godz. 18:00 „Oczy szeroko otwarte” reż. Haim Tabakman / 2009 Izrael, Francja, Niemcy,
Film w języku hebrajskim z polskimi napisami.
Godz. 20:15 „Pogorzelisko” reż. Denis Villeneuve / 2010 Kanada, Francja
Film w języku francuskim z polskimi napisami.

2 komentarzeTęczowe akcenty na BEST Festiwalu Filmowym

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa