IKEA, geje i szwedzki imperializm

Włoskiej prasie spod szyldu Berlusconiego nie podoba się polityka równościowa koncernu IKEA, której firma jest wierna również w Italii. Redakcja „IL Giornale”, pisząc o reklamach szwedzkiej firmy skierowanej do środowiska LGBT, zagotowała się z oburzenia.

Burzę wywołała kampania promująca nowy market IKEA w Catanii na Sycylii. Wśród plakatów i ogłoszeń prasowych można było zobaczyć zdjęcie dwóch gejów trzymających się za ręce. Panowie z pewnością wybierają się do marketu szwedzkiej firmy, ponieważ jeden z nich trzyma w ręku charakterystyczną żółtą torbę z niebieskimi uszami. Zdjęcie opatrzono hasłem: „Jesteśmy otwarci dla rodzin”.

„Il Giornale”, gazeta stanowiąca część imperium medialnego Silvia Berlusconiego, ostro skomentowała kampanię promocyjną szwedzkiej firmy. Dziennik zarzuca IKEA, że przy pomocy „tęczowych” reklam szerzy „szwedzki imperializm”. Co więcej, dziennikarz piszący tekst jest przekonany, że IKEA szerzy „ideologiczną misję”. I ostatecznie demaskuje szwedzki koncern: ta godna potępienia misja polega na „budowaniu społecznej równości poprzez oferowanie niskich cen” (sic!).

***
Zamiast komentarza wystarczyłby śmiech. Cóż bowiem można powiedzieć o gazecie, która równość społeczną, niskie ceny uważa za zjawiska niebezpieczne? A IKEA wcale nie jest tak odporna na krytykę lokalnych mediów – kilka lat temu w Polsce (w 2008 r.) w katalogu znalazło się zdjęcie pary MM. Nie obyło się bez afery rozpętanej przez „środowiska poświęcone” i prawicowe media (dziennikarze „Rzepy”pisali z oburzeniem: „Według IKEA para gejów to rodzina”). Pisaliśmy o tej sprawie i my piórem (klawiaturą) Michała Minałto: Opole, IKEA, Parada, związki… Czyli co komu i po co. Od 2008 roku próżno szukać w polskich materiałach promocyjnych szwedzkiej firmy treści skierowanych do grupy LGBTQ. Ale prędzej czy później pojawią się na nowo.

(jp)

4 komentarzeIKEA, geje i szwedzki imperializm

 • josie

  [Re: IKEA, geje i szwedzki imperializm]

  No, ale bunga-bunga jest jak najbardziej OK?

 • Soniasonia

  [Re: IKEA, geje i szwedzki imperializm]

  Większym problem jest ta strona (i nie zamierzam załączać hotlinków- ani teraz, ani nigdy):
  http://homoseksualizm.edu.pl/

 • krzsz1986

  [Re: IKEA, geje i szwedzki imperializm]

  Geje też mają prawo do bunga-bunga. Strona homoseksualizm.edu.pl na pierwszy rzut oka wygląda podejrzanie: autorzy twierdzą, że nie są związani z instytucjami wyznaniowymi, ale odsyłają do organizacji typu Odwaga, Pascha. Nie wróżę jednak powodzenia. W Polsce wprawdzie katolicyzm trzyma się dobrze, ale ludzie i tak swoje wiedzą. A radykalne sekty, np. Mormoni [www.examiner.com] (ci od świętych gaci [img224.imageshack.us]) nie mają dużych wpływów.

 • Peter Pan

  [Re: IKEA, geje i szwedzki imperializm]

  Podchodzę sceptycznie do tego newsa.
  Owszem, wygląda na to, że włoski dziennikarz napisał totalne bzdury.
  Ale:
  Po pierwsze, zdanie z plakatu oznacza: „Jesteśmy otwarci dla WSZYSTKICH rodzin”. To „wszystkich” jest tu najistotniejszym słowem a w tłumaczeniu autora newsa się nie pojawia.
  Po drugie należałoby jednak podać link do tego artykułu, po to żeby osoby znające włoski mogły go sobie przeczytać i wyrobić sobie zdanie samemu. Nie mówiąc już o tym, że trzeba by napisać jak ten koleś się nazywał. Na homikach panuje czasem dziwaczny prowincjalizm 🙁

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa