USA: Ustawa o ochronie małżeństwa niezgodna z konstytucją

Gabinet prezydenta Baracka Obamy nie będzie już powoływał się na uchwaloną kilkanaście lat temu za czasów Billa Clintona ustawę o obronie małżeństwa (DoMA – Defense of Marriage Act).

Uznano, że jest ona niezgodna z amerykańską konstytucją, ponieważ dyskryminuje małżeństwa jednopłciowe zawarte w stanach dopuszczających zawarcie tego typu związku. Homoseksualne pary małżeńskie nie były do tej chronione przez prawo federalne. Chodzi tu m.in. o takie kwestie, jak regulowane przez federalne przepisy sprawy majątkowe, zasiłki dla współmałżonków, etc.

Departament Sprawiedliwości poinformował już Kongres USA, że rząd Obamy nie będzie chronił ustawy o obronie małżeństwa z powodu jej niekonstytucyjności i wydał zalecenie, aby Kongres zniósł dyskryminujące prawo. Przeciwko decyzji Baracka Obamy zaprotestowali Republikanie, wspierani tradycyjnie przez środowiska prawicowo-religijne, protestanckie i katolickie.

Uznanie DoMA za ustawę sprzeczną z literą konstytucji przeciwnicy nazwali „atakiem prawnym” na instytucję małżeństwa. Republikanie zarzucają też Obamie, że sprawa małżeństw jednopłciowych ma za zadanie odwrócić uwagę opinii publicznej od bardziej palących kwestii, jak np. cięcia w wydatkach socjalnych.

(jp)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa