Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze

Pojawiła się wreszcie, długo wyczekiwana, publikacja Stowarzyszenia Kobiet Konsola Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze, pod redakcją Pauliny Szkudlarek.

Publikacja jest zbiorem tekstów prezentujących szerokie ujęcie zjawiska DRAG: związki zachodzące między zjawiskiem drag a kulturą popularną, dyskursem mniejszości seksualnych, estetyką, czy polityczno-filozoficzną debatą o płciowości i ciele. Jest to tom, który w całości, kompleksowo i wszechstronnie rozprawia się z fenomenem drag, czyli tytułowym ‘przebieraniem w płeć’. Drag queens znajdują się tutaj na marginesie, zdecydowanie więcej miejsca poświęcono drag kingom. Dziewięć tekstów, w tym wywiad Marty Konarzewskiej z jedyną w Polsce grupą dragkingową DaBoyz i spowiedzią Magdaleny Farat vel DK Morfi, prezentuje różne perspektywy i podejścia teoretyczne, w tym kontekst historyczny, perspektywę queer czy ujęcie psychoanalityczne. (za: Replika29/2011)

Książka została wydana pod patronatem Repliki i patronatem Feminoteki.

Książkę można zamówić pisząc na adres: zamowienia@konsola.org.pl

[sass, na podst. mat.pras.]

5 komentarzyPrzebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze

 • Peter Pan

  [Re: Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze]

  Jeżeli w tej książce znajduje się wywiad przeprowadzony przez Martę Konarzewską, to jest to wspaniały powód by jej nie kupić.
  Ta kobieta jest dla ruchu LGBT tym, czym dla islamu jest Bin Laden.
  Z takimi przyjaciółmi jak ona, nie potrzebujemy już wrogów.

 • krzsz1986

  [Re: Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze]

  OK. Jak myślicie: po co ludzie się przebierają za osoby płci przeciwnej? Myślę, że po prostu ich to kręci seksualnie [t0.gstatic.com].

 • czytelniczka

  [Re: Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze]

  @Krzyś
  A ja myślę – kup ksiażkę i poczytaj, moze się jednak dowiesz czegoś więcej.

 • Oj

  [Re: Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze]

  To straszne! Konarzewska wciśnie się wszędzie. Czy ktoś mógłby zauważyć, że ona jest głupia i przestać ją eksponować?

 • Soniasonia

  [Re: Przebrani w płeć. Zjawisko DRAG w kulturze]

  Poplotkujmy o artystach. Pan reżyser Ikuhara znany jest ze swojej słabości do lesbijek – umieścił kilka takich postaci w reżyserowanych przez siebie serialach (oraz jednym filmie). Uważa, że przez samo to, że w związku są dwie kobiety, staje się on mniej banalny niż heteroseksualny (mowa o wątkach w fikcji literackiej). Z drugiej jednak strony jego debiutem był film o podtekście homoromantycznym (gejowskim), wyreżyserował też jawnie gejowski odcinek „Czarodziejki z Księżyca”, za co oberwało mu sie od wytwórni. Na co dzień ubiera się w stroje, które można uznac za szokujące – w różnych proporcjach jaskrawej bieli, fioletu i purpury, o niezwykłych krojach, często obcisłe (sam Ikuhara jest bardzo chudy, ma obsesję na punkcie diety, przypuszczam, że także problemy psychiczne na tym punkcie). Na spoykaniu z prasą z okazji inaugaracji trzeciego sezonu „Czarodziejki” wystapił przebrany za Czarodziejkę z Marsa ( to ta w środku: http://mizunoworld.info/manga/mc/mc1/03.html), ponadto wystapił też w sesji fotograficznej promującej płytę zespołu, dla którego napisał teksty, ubrany w… stroje do sado maso. jednocześnie rezyser jest bardzo dyskretny, jesli chodzi o jego życie prywatne – zresztą, nikt go nigdy o nie nie pytał.
  Pozwólmy wyobraźni zaszalec – kim on może byc? Transwestytą? jesli tak, to hetero, homo czy biseksualnym?
  * z dumą stwierdzam, iż jest to największa bzdura, jaką kiedykolwiek napisałam*

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa