- homiki.pl - https://homiki.pl -

Klub Filmowy LGBT zaprasza

Brutalny morderca grasuje wśród nowojorskich gejów-klubowiczów, szczególnie wśród wielbicieli seksu S/M. Policja jest bezradna, a liczba ofiar rośnie. W końcu detektyw Steve Burns (Al. Pacino) otrzymuje zadanie specjalne – ma wniknąć w to specyficzne środowisko, stać się „jednym z nich” i w ten sposób wytropić mordercę.
Film „Cruising” Williama Friedkina z 1980 r. – pokazywany niegdyś w Polsce właśnie pod tytułem „Zadanie specjalne” – wywołał burzę protestów ze strony amerykańskich organizacji gejowskich jeszcze przed premierą. Nie pomagały nawet wypowiedzi Pacino, że nigdy nie zgodzilby sie na występ w homofobicznej produkcji, a ukazana w filmie subkultura S/M jest tylko wycinkiem środowiska gejowskiego. Filmowi jednak i tak zarzucano stereotypowe podejście, zwłaszcza, że bohaterowie homoseksualni byli w tamtych czasach w kinie w ogóle rzadkością.

Dziś „Cruising” ma wartość raczej jako świadectwo czasów, w których powstał – „dokument” z pewnego etapu emancypacji gejów – po pierwszej fali liberalizacji postaw wobec homoseksualności i przed wybuchem epidemii AIDS. Tak traktowany zyskał nawet status kultowego. Wiele scen filmu kręcono w autentycznych nowojorskich klubach gejowskich, dzisiejszego widza zaskoczyć mogą również śmiałe sceny erotyczne.

Na projekcję zapraszamy w poniedziałek, 28 lutego 2011 r. o godz. 19 do siedziby „Krytyki Politycznej” – Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, ul. Nowy Świat 63 (pierwsze piętro).

Po seansie – dyskusja.

Wstęp wolny.

Zapraszają: Mariusz Kurc i w zastępstwie Bartosza Żurawieckiego – Krzysztof Tomasik.