EuroGames w lipcu w Rotterdamie

Najnowsza edycja EuroGames, jednego z największych wydarzeń sportowych społeczności LGBT w Europie, odbędzie się w Rotterdamie. Rozgrywki w co najmniej trzydziestu dyscyplinach potrwają od 20 do 24 lipca.

Do udziału w EuroGames zaproszeni są wszyscy chętni, zarówno doświadczeni sportowcy, jak i amatorzy – organizatorzy oferują różne poziomy trudności gry. Kobicie będą dopingować swoich faworytów w kilkudziesięciu dyscyplinach, m.in. w biegach, pływaniu, kolarstwie, koszykówce, hokeju, judo,wrestlingu, a nawet w szachach.

Sportowe emocje to nie jedyne rozrywki w Rotterdamie w lipcu br. Równolegle do EuroGames odbywa się w tym mieście międzynarodowy festiwal sztuki COLOUR, w którego programie znajdują się takie wydarzenia jak wystawa fotografii czy festiwal filmów o tematyce LGBTQ, a także konferencja poświęcona mniejszościom seksualnym.

Igrzyska sportowców LGBTQ odbyły się po raz pierwszy w 1992 roku w Hadze. Od tamtej pory imprezę gościły takie miasta jak m.in. Frankfurt nad Menem, Berlin, Paryż, Manchester, Hanower czy Kopenhaga. W przyszłym roku EuroGames odbędą się w Budpeszcie. W 1992 roku na starcie imprezy stanęło ok. trzystu sportowców, w ostatniej edycji igrzysk w Barcelonie wystąpiło ich już ponad pięć tysięcy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej EuroGames >>


(jp)

24 komentarzeEuroGames w lipcu w Rotterdamie

 • d.biskupa

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  W Rotterdamie..? Sven, może wystartujesz?? 🙂

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Już Ci ślinka cieknie, co d.biskupa?

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ d.biskupa

  Fani Ajaxu nie pokazują się na imprezkach w Rotterdamie 😉

  A tak na serio to jest to jakiś kretyński, separatystyczny wymysł. Jakby geje byli niepełnosprawni. W zeszłym roku, gdy EuroGames były w Kolonii krążyły podobno w Niemczech dowcipy o gejowskich sportach. Nic dziwnego.

 • stereo-typ

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  krzsz1986 homoseksualizm kojarzy się z rozwiązłościa a Tobie z kolei z niepełnosprawnością. Co Wy obaj tu jeszcze robicie??? Dowartościowujecie się czy jak?

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ stereo-typ

  Coś Ci się przypomniało nie na temat i nie do końca prawdziwe 😉 A z czym homoseksualizm kojarzy się Tobie?

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ stereo-typ

  Napisałem, że organizowanie oddzielnych mistrzostw to jest traktowanie gejów JAK niepełnosprawnych, jak kogoś kto potrzebuje oddzielnych mistrzostw, ponieważ z jakichś powodów nie może brać udziału w normalnych.
  Ponieważ ja uważam gejów za pełnosprawnych, nie podoba mi się organizowanie im specjalnych zawodów.

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  Można na to spojrzeć w Twój sposób, jasne. Jednak Twój sposób myślenia o tych sprawach wcale nie jest oczywisty. Jeśli spojrzymy na gejów przez pryzmat jednego ze stereotypów (zniewieściały czyli słaby), to faktycznie można silić się na wymyślanie dowcipów o gejowskiej paraolimpiadzie. Moim zdaniem, na EuroGames trzeba spojrzeć raczej jak na imprezy typu: regaty aktorów czy mecz politycy vs. dziennikarze. Oczywiście można przyczepić się, że przecież orientacja seksualna to nie to samo co zawód i dodać, że np. nie organizuje się (?) osobnych wydarzeń sportowych dla zielonookich i dla niebieskookich. Nie da się jednak ukryć, że orientacja seksualna to znacznie więcej niż kolor oczu…

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ krzsz

  Orientacja ma rzeczywiście większy wpływ na nasze życie niż kolor oczu.
  Ale czy ma wpływ na sprawność fizyczną ?
  Sądzę, że nie.
  Nawet jeżeli istnieją jakieś naturalne, dające się udowodnić za pomocą nauk przyrodniczych przyczyny mniejszego zainteresowania sportem u mężczyzn homoseksualnych niż u heteroseksualnych, to są to różnice statystyczne. Jeśli natomiast konkretny gej uprawia jakiś sport, to nie ma żadnych przeszkód by był w tym tak samo dobry jak heteroseksualiści.
  Takimi imprezkami jedynie wzmacniamy stereotypy.

 • hahaha

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Paraolimpiada LGBTQ? Świetny pomysł! Najlepiej razem z inwalidami… tfu, sprawnymi inaczej.

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  Czy wzmacniamy stereotypy? Nie wiem. Możesz na pewno podać argumenty na „tak”, a ktoś inny powie, że skoro geje mają swoje wydarzenia sportowe, to właśnie w ten sposób próbuje się stereotyp obalić. Tutaj nie chodzi o stworzenie podziału: sport dla hetero, sport dla homo, tylko o kolejną imprezę sportową – tym razem akurat dla gejów, podobnie jak robią to dziennikarze i politycy czy aktorzy. Geje profesjonaliści mogą brać udział w zwykłych olimpiadach i nikt nie sugeruje, że konkurować tam mogą tylko heterycy. Z treści artykułu wynika, że w gejowskiej olimpiadzie udział mogą brać profesjonaliści i amatorzy na różnych poziomach trudności. Przecież tak nie wygląda zwykła olimpiada. 🙂 To inna kategoria.

  @ hahahała

  „Tfu” mówią prostacy.

 • stereo-typ

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  Przepraszam ale jakie „im” organizowanie? To jest impreza od początku wymyślona i zorganizowana PRZEZ gejów dla gejów. Coś jak uniwersjada organizowana cyklicznie przez sportowe związki akemickie wcale nie dlatego, żeby studentów traktować „JAK niepełnosprawnych, jak kogoś kto potrzebuje oddzielnych mistrzostw, ponieważ z jakichś powodów nie może brać udziału w normalnych”.
  To jest impreza ŚRODOWISKOWA! A to, że Ty na samą myśl o czymkolwiek stricte gejowskim dostajesz migreny to już Twój problem!

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Pierwszy raz muszę w 100% zgodzić się ze stereo-typem. To faktycznie jest impreza ŚRODOWISKOWA. Inna rzecz, że nie każdy musi poczuwać się częścią tego środowiska. Nie ma takiego obowiązku.

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @stereo-typ

  Są dwa poglądy. Można uważać, że takie imprezy pozwalają być gejom w swoim gronie i czuć się swobodnie. Ale można sobie też zadać pytanie czy taka gettoizacja nie pogłębia steretypów społecznych i czy samych gejów-sportowców nie spycha do roli sportowców drugiego gatunku, którzy sobie mogą grać w piłkę z innymi gejami, ale żadnemu heteroseksualiście nie dadzą rady.

  Rozumiem, że jesteś zwolennikiem tego pierwszego poglądu, ale niezależnie którego jeszcze słowa uczepisz się w moim poście, ja pozostanę przy tym drugim. Między innymi dlatego, że mam za sobą pewne życiowe doświadczenia związane ze sportem oraz z krajem, w którym odbędą się EuroGames.

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Jeśli gejów stereotypowo uważa się za mało „usportowionych”, to można mieć wątpliwości, czy organizowanie zawodów sportowych przez gejów dla gejów jest działaniem zakrawającym o gettoizację. Peter Pan mówi, że są dwa poglądy, ale w rzeczywistości przedstawia tylko jeden: aktywność w swoim gronie i swoboda z tym związana, o której pisze Peter Pan przecież idą w parze z gettoizacją, pogłębianiem stereotypów, spychaniem gejów do sportowców drugiej kategorii. Ja tutaj widzę tylko jeden pogląd. Moim zdaniem, ten drugi pogląd, przez Peter Pana de facto przemilczany, jest następujący: organizując swoje zawody sportowe, osoby homoseksualne pokazują swoje zainteresowanie sportem i aktywnością fizyczną. W przypadku zwykłych olimpiad orientacja seksualna zawodnika nie jest wprawdzie istotna, ale jak wiadomo obowiązuje domniemanie heteroseksualności. Poza tym sportowcy raczej niechętnie przyznają się do orientacji innej niż heteroseksualna. Dlatego gej jako gej w sporcie raczej nie zaistnieje. Nie ma zresztą takiej potrzeby, ale jeśli ma takie życzenie, to świetnie. EuroGames stwarzają taką możliwość.

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Krzysiu, ja przedstawiam dwa poglądy. Ty przedstawiasz trzeci, według którego EuroGames jest formą zwrócenia uwagi na to, że geje uprawiają sport.
  Do pewnego stopnia masz rację.

  Dalsze Twoje dywagacje to już natomiast jakieś kuriozum:
  ,,gej jako gej w sporcie raczej nie zaistnieje. Nie ma zresztą takiej potrzeby”
  ???

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Chodziło o to, że sportowiec, nawet jeśli jest gejem, nie będzie raczej starał się zwrócić uwagi opinii publicznej na swoją orientację. Uważam, że faktycznie nie ma takiej potrzeby, bo w sporcie orientacja seksualna nie jest ważna. To jednak utrwala negatywne stereotypy na temat gejów (sportowiec drugiej kategorii, brak gejów wśród sportowców). EuroGames mogą pomagać przezwyciężać negatywne stereotypy, bo pokazują gejów i lesbijki oprawiających sport.

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Zmieniam temat. Na youtube są fajne kompilacje takich niby gejowskich ujęć rożnych sportowców. Zobaczcie, jakie to sexy [www.youtube.com]. 🙂

 • stereo-typ

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  Jak ktoś chce widzieć w organizowaniu imprez dla „swoich” gettoizację to ją na pewno zauważy (Ty bardzo chcesz i to się rzuca w oczy). Podałem przykład uniwersjady (a są też np. igrzyska azjatyckie!) ale ten wątek zgrabnie ominąłeś :-). Zastanawiam się więc nadal dlaczego uniwersjada nie jest „gettoizacją” studentów-sportowców (a może jest?) ale gay-games jak najbardziej.
  Czy żaden gej nie da rady żadnemu heteroseksualiście na boisku piłkarskim nie wiem. Prawdopodobnie są też heterycy grający w futbol gorzej od niejednego geja. Jest jednak dyscyplina w której możemy śmiało stawać w szranki z każdym, bo panująca w niej totalna dominacja „naszych” jest tajemnicą poliszynela. Mam na myśli oczywiście pływanie.

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ stereo-typ

  Po pierwsze nie słyszałem, żeby studentów uważano za grupę zbyt zniewieściałą, by mogła sobie dobrze radzić w męskich sportach. To jest pierwsza różnica.

  Druga to kwestia samej idei uniwersjady. To nie jest impreza czysto środowiskowa, ale mocno zinstytucjonalizowana. Za jej organizację odpowiedzialne jest FISU- organizacja, która promuje na świecie taką ideę, że skoro uniwersytet jest instytucją promującą pewne wartości społeczne, dbającą o kształcenie elit intelektualnych to powinien też dbać o wychowanie fizyczne przyszłych pokoleń.
  Uniwersytety mają swoje drużyny i kluby zrzeszone w AZS a AZS zrzeszony jest w FISU. Mamy tu więc do czynienia ze strukturą organizacji sportowych prawie analogiczną do MKOl (który organizuje olimpiady) a nie z imprezą na zasadzie: ,,nie ważne czy jesteś profesjonalistą czy tylko sobie grasz od święta, ważne, żebyś był studentem”.
  Uniwersjada jest poważną imprezą sportową. Nie wystarczy być studentem, żeby w niej wziąć udział. Trzeba być dobrym sportowcem i spełniać ustalone kryteria.

  O tym, że jest dość dużo pływaków-gejów czytałem, ale żeby ,,totalnie dominowali” nie słyszałem.
  Co do piłki nożnej:
  Jest trochę ,,jawnych” piłkarzy gejów, ale nie wśród tych najlepszych i najbardziej znanych, nie w pierwszych ligach. Przypuszcza się, że ma to związek ze strukturą biznesową tego sportu i częstymi transferami. Np. piłkarz przeciętnej europejskiej drużyny może mógłby się do tego przyznać, tylko miałby problem z transferem do np. Galatasaray. A że transfery są nadzieją wszystkich młodych talentów, nic dziwnego, że siedzą cicho.

 • stereo-typ

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  „Po pierwsze nie słyszałem, żeby studentów uważano za grupę zbyt zniewieściałą, by mogła sobie dobrze radzić w męskich sportach.”

  Przyznaję, że czegoś równie idiotycznego już daaawno nie dane mi było przeczytać!
  Po pierwsze – a co to są „męskie” sporty i – analogicznie – które są „damskie”?
  Po drugie – czy taki podział jest stosowany np przy organizowaniu igrzysk olimpijskich? Bo jakoś nie słyszałem.
  Po trzecie – a kto uważa gejów za „grupę zbyt zniewieściałą, by mogła sobie dobrze radzić w męskich sportach”? Ty? Pajace pokroju Wierzejskiego czy Pospieszalskiego? No i oczywiście, czy takie opinie mają moc samospełniających się proroctw?
  Po czwarte – nawet jeśli w tego typu opiniach jest trochę prawdy to dlaczego ma to być argument przeciwko? Geje robią coś sami dla siebie. Nie ma to nic wspólnego z seksem (rzadkość w tym środowisku!). Dlaczego więc jest to takie be!?
  I wreszcie po piąte- abstrahując od tego czy uniwersjada jest imprezą organizowaną czy spontaniczną (notabene Gay-Gaymes też ktoś przecież organizuje – nie sądzisz chyba, że wszystko odbywa się metodą „pospolitego ruszenia”?) nadal nie wiem dlaczego organizowanie imprezy sportowej dla studentów (czy np mieszkańców Azji) nie jest gettoizacją a w przypadku gejów już tak!

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ stereo-typ
  Nie jest, nie jest.

 • Peter Pan

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ stereo-typ

  Odpowiadam Ci po raz ostatni, ponieważ szkoda mojego czasu na dyskusje ze ślepym o kolorach.
  Niestety nie masz najmniejszego pojęcia o sporcie, co wykazałeś już nieadekwatnym przykładem uniwersjady.

  Otóż istnieje podział na męskie i żeńskie kategorie w sporcie. W niektórych sportach kobiety nie biorą udziału na poziomie profesjonalnym (np. skoki narciarskie), w innych są dla nich przeznaczone inne reguły (np. hokej,w którym w wersji żeńskiej zabroniony jest Bodycheck: przez co właściwie nie jest już hokejem).

  ,,kto uważa gejów za „grupę zbyt zniewieściałą, by mogła sobie dobrze radzić w męskich sportach”?

  Gdy np. DFB czy FIFA zaczynały programy przeciwko homofobii, okazało się, że wielu piłkarzom, działaczom itd. w ogóle nie przychodziło do głowy, iż geje mogliby grać w piłkę, zanim zaczęto ich uświadamiać. Szczególnie znana jest tu wypowiedź L.Matthausa.
  Problem tego stereotypu jest podstawowy w kwestii sytuacji osób LGBT w sporcie i we wszsystkich, obecnie bardzo żywych debatach na ten temat. Jeżeli tego nie wiesz, to znaczy, że na temat tych debat i tego problemu nic w życiu nie czytałeś. A ja nie jestem od tego, żeby Cię edukować. Zamiast próbować w mało inteligentny sposób czepiać się słów i próbować kreować nonsensy ze skrótów myślowych, które na forum są konieczne, dowiedz się co na ten temat sądzą inne osoby niż ja. Większość zachodnioeuropejskich gazet ma artykuły na ten temat w swych archiwach.
  Zobaczysz tam też w jaki sposób i w jakim znaczeniu używa się słowa ,,męskie sporty”. Ja nie mam czasu Ci tego tłumaczyć, bo uznałem, że można tu użyć skrótu myślowego, który jest zresztą nie tylko skrótem myślowym, ale też kategorią używaną choćby w socjologii sportu.

  ,,abstrahując od tego czy uniwersjada jest imprezą organizowaną czy spontaniczną”

  Wprost oszałamiająca inteligencja 😉 Koleś, ,,ktoś” to organizuje nawet mecz z chłopakami na podwórku:)
  Sportowcy biorący udział w uniwersjadzie dostają się tam dzięki WYNIKOM SPORTOWYM. Rozumiesz to, czy to Cię przerasta? I to nie wynikom na zasadzie, że ten ktoś sobie ładnie gra a tamten ładnie pływa i ich wybrano. Muszą mieć WYBITNE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE.
  Na uniwersjadę nikt nie przychodzi tylko dlatego, że jest studentem, musi być jednym z najlepszych w swoim kraju.
  A na EuroGames:
  ,,Do udziału w EuroGames zaproszeni są wszyscy chętni, zarówno doświadczeni sportowcy, jak i amatorzy”.

  Także stereo-typie, jak już coś poczytasz na temat problemów gejów w sporcie profesjonalnym i będziesz odróżniał uniwersjadę od imprez środowiskiwych, to sobie podyskutujemy.
  Tymczasem pisz do mnie na Berdyczów.
  Ja kończę tę dyskusję.

 • krzsz1986

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  Zmienię na chwilę temat. Przez tą całą gadkę przypomniał mi się najgłupszy film gejowski, jaki widziałem: Another Gay Sequel [www.youtube.com] (Another Gay Movie 2). Pierwsza część jest super, a sequel trochę ssie. Jeśli pamięć mnie nie myli, w AGS były zawody: czyja dupa zostanie najwięcej razy wyruchana. 🙂 Pewnie takie konkurencje przychodzą na myśl dowcipnisiom podśmiewającym się z EuroGames.

 • stereo-typ

  [Re: EuroGames w lipcu w Rotterdamie]

  @ Peter Pan

  Cały Ty! Zero argumentów, pomijanie niewygodnych wątków a zamiast tego odzywki w stylu „koleś”.
  Zgadzam się co do jednego: zakończmy te dyskusję jeśli ma ona przebiegać na tak żenującym poziomie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa