Weekend w Krakowie

Wśród licznych interesujących wydarzeń, które w ten weekend zagoszczą w Krakowie, z przyjemnością zapraszamy na dwa, podczas których będzie można spotkać się z redaktorami naszego portalu.

W sobotę w Bunkrze Sztuki panel dyskusyjny „Płeć niepełnosprawności”, poprowadzony przez Marcina Teodorczyka. Czy osoba z niepełnosprawnością ma płeć? Tytułowe pytanie może zaskakiwać. Jednak warto sięgnąć do genderowych i feministycznych lektur, by przekonać się, że społeczna recepcja niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej jest waloryzowana poprzez dyskursy płci i cielesności. W kontekście wystawy Joanny Pawlik Balans, w której udział wzięły kobiety po amputacji kończyn, warto postawić kluczowe pytanie o konstrukcję kobiecego oraz męskiego podmiotu i prób definiowania go poprzez „brak”. Jednak należy również pamiętać także o osobach niepełnosprawnych intelektualnie, gdyż są one narażone na większą marginalizację. Niniejsza dyskusja stanowi doskonały pretekst do rozprawienia się ze stereotypami dotyczącymi tego typu niepełnosprawności.

Udział wezmą Maria Adamczyk (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), dr Remigiusz Kijak (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków), Maja Kłoda (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Antonina Ostrowska (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Warszawa), Katarzyna Rogowiec (jedna z uczestniczek projektu Joanny Pawlik)

8 stycznia, godz. 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Informacje o spotkaniu

* * *

Tymczasem w niedzielę w Cafe Młynek Kampania Przeciw Homofobii oraz Europejska Fundacja Praw Człowieka i Zwierząt zapraszają na wernisaż wystawy pt. Równi w Europie, Tak-chcemy! oraz debatę Związki partnerskie czy małżeństwa?

Wystawa składa się z 10 fotografii przedstawiających polskie pary jednopłciowe, które chcą zawrzeć związek partnerski w Polsce. Zdjęcia są czarno-białe i pozowane, a brak koloru symbolicznie wyraża brak możliwości legalizacji takiego związku w Polsce ( obecnie klub Lewicy przygotowuje projekt ustawy o Związkach Partnerskich).
Kontrastem do czarno-białych, pozowanych zdjęć są prawdziwe, kolorowe fotografie ślubne, udostępnione przez europejskie pary gejów i lesbijek, które dzięki odpowiedniemu prawu zawarły związek w swoich krajach.
Autorką zdjęć polskich par i pomysłodawczynią projektu jest Anna Smarzyńska.

Debata będzie dyskusją o tym, do czego dąży środowisko LGBT: związków partnerskich, ślubów, czy innych rozwiązań prawnych, oraz jak doprowadzić do konsensusu, wspólnego celu, i współpracy na tym polu w środowisku LGBT. Temat debaty wziął się z intensywnych dyskusji i różnicy zdań w tej kwestii wewnątrz środowiska i wśród działaczy na rzecz równości.

W debacie wezmą udział:
Anna Laszuk – dziennikarka TOK FM i redaktorka naczelna „Furii”
Krystian Legierski – radny miasta st. Warszawy, działacz Zielonych 2004 oraz członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich
Uschi Pawlik – publicystka portalu Homiki.pl, prezeska stowarzyszenia Otwarte Forum

9 stycznia, godz. 16.00
Cafe Młynek,
pl. Wolnica 7
Kraków

3 komentarzeWeekend w Krakowie

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa