''Tęczowe rodziny w Polsce – Prawo a rodziny lesbijskie i gejowske''

Najnowszy raport wydany przez Kampanię przeciw Homofobii, „Tęczowe rodziny w Polsce – Prawo a rodziny lesbijskie i gejowske”, przedstawia prawne, socjologiczne oraz psychologiczne aspekty rodzin gejów i lesbijek, ze szczególnym uwzględnieniem związków jednopłciowych, wspólnej adopcji dzieci oraz wychowywania biologicznych dzieci jednego z partnerów/jednej z partnerek.

20 stycznia w Austriackim Forum Kultury w Warszawie odbyła się konferencja prasowa promująca tę publikację. Jak donosiła PAP, dr Monika Zima, prof. Ireneusz Krzemiński i Małgorzata Głowania, omawiający raport, przedstawili pokrótce największe trudności, z jakimi borykają się tęczowe rodziny w Polsce. każdego roku z ok. 240 zapytań prawnych, które wpływają do stowarzyszenia, ok. 35 proc. dotyczy praw z zakresu prawa rodzinnego. „Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe to nie jedyny, ani główny element życia rodzinnego. Trafiają do nas pytania dotyczące rozwodów, kwestii władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi. Polskie sądy często wykorzystują argument o orientacji homoseksualnej do uzasadnienia odmowy przyznania władzy rodzicielskiej” – mówiła [dr Zima]. KPH szacuje, że w Polsce żyje ok. 50 tys. dzieci wychowywanych przez pary jednopłciowe. (Onet za PAP).

Raport można pobrać ze strony KPH w formacie .pdf. We wstępie czytamy: Wychowywanie dzieci przez osoby homoseksualne jest wciąż w Polsce tematem, o którym się mówi zbyt mało i zbyt mało jest rzetelnych informacji. Brakuje publikacji i badań, a dyskusja w mediach zbyt często ma charakter sensacji. Naszym raportem chcemy wypełnić tę lukę i pokazać, że nie ma przeciwwskazań do tego, aby uznać prawo osób homoseksualnych do tworzenia rodzin i wychowywania dzieci. Publikacja ta powstała w efekcie prac zespołu prawników, psychologów i działaczy praw człowieka podczas trwania drugiego roku projektu „Monitoring dyskryminacji osów LGBT w Polsce” realizowanego przez stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii.

1 komentarz do: ''Tęczowe rodziny w Polsce – Prawo a rodziny lesbijskie i gejowske''

  • Jakbyco

    [Re: ”Tęczowe rodziny w Polsce – Prawo a rodziny lesbijskie i gejowske”]

    Nie ma informacji, czy raport wydano w wersji papierowej!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa