No i po DADT

Wszystkie media huczą już o tym, więc i nam nie wypada nie wspomnieć, że w amerykańskiej armii wreszcie upadła zasada Don’t Ask Don’t Tell. Ten przepis, obowiązujący w uchylonej właśnie postaci od 1993 r., spowodował odejście lub wydalenie z armii ponad 13 tysięcy żołnierzy i żołnierek.

Akcja lobbowania za uchyleniem tego przepisu może być znakomitym przykładem, jak należy prowadzić szeroko zakrojone kampanie. Działania podnoszące świadomość, akcje społecznościowe, postacie homoseksualnych wojskowych w popkulturze (nie można tu nie wspomnieć choćby Rose Rollins z The L-Word), fundraising, lobbing w Senacie, Izbie Rerezentantów i wśród pomniejszych polityków – lata pracy przyniosły wreszcie efekt. Należy również pogratulować odwagi prezydentowi Obamie – wielu komentatorów przewidywało, że ugnie się on przed naciskiem konserwatywnej starej gwardii w amerykańskiej armii, której poparcie jest mu niezbędne do działań choćby w Iraku czy Afganistanie. A jednak nie.

Naturalnie podpisanie samego aktu znoszącego DADT ma wymiar na razie bardziej symboliczny niż praktyczny. To armia zadecyduje, kiedy i w jaki sposób wprowadzić nowe reguły w życie. To armia wreszcie będzie musiała zmierzyć się z zagadnieniem osób otwarcie homoseksualnych w tak zhierarchizowanej, (mimo wszystko) maskulinistycznej i patriarchalnej strukturze, jaką jest wojsko – a także z kwestiami edukacji, uświadamiania i ochrony przed mobbingiem.

Trzymamy kciuki za powodzenie.

(informacje m.in. za: BBC, The Guardian, The Washington Post)

2 komentarzeNo i po DADT

 • Marks

  [Re: No i po DADT]

  No, to będzie raj dla lesbijek, bo to chyba one były głównymi zainteresowanymi w dostępie do armii w Stanach 😉
  Bo jaki gej chce iść do wojska???? 😀

 • krzsz1986

  [Re: No i po DADT]

  Tak, co najwyżej takie fantazje, ale wyjątki na pewno zdarzają się.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa