Dekada homoliteracka

1. Cezura

Wielki „boom” polskiej literatury homoseksualnej (zostawmy na użytek niniejszego tekstu to określenie) nastąpił po wydaniu „Lubiewa” Michała Witkowskiego. W 2004 r. niepozorne i niszowe krakowskie wydawnictwo ha!art odważnie zawojowało nie tylko księgarski rynek, który zaczął reagować na tematy LGBTQ, lecz także społeczeństwo w ogóle – za sprawą dobrej sprzedaży oraz gwiazdorskiej obecności „kontrowersyjnej” Michaśki. Nie stałoby się to jednak, gdyby Witkowski stworzył gniota. „Lubiewo” to książka, która na pewno zmieści się w czołówce podsumowań wszelakich literackich rankingów podsumowujących 10-lecie w Polsce. A jego sława osiągnęła takie rozmiary, że prawa wydawnicze wykupiło W.A.B.

Dzięki temu, że rynek księgarski zaczął powolutku wypełniać się homiczymi tytułami, nie byliśmy skazani na okropnie nudne wyznania Grzegorza Musiała albo na odkopywanie jeszcze nudniejszych białych kruków z lat 90. (jak choćby „Ból istnienia” Marcina Krzeszowca – zdobycie tej książki kosztowało sporo zachodu, zwłaszcza że jest to pozycja legendarna; jednak lektura okazała się jeszcze bardziej „bolesna” niż wskazuje tytuł, co nie zmienia faktu, że jest to historyczne wydawnictwo).

2. Gej w wielkim mieście

„Lubiewo” było jaskółką, która jednak nie uczyniła wiosny dla miłośników dobrej literatury. Owszem, pojawiły się książki stricte homicze, jednak żadna z nich poziomem nie dorównywała dziełu Witkowskiego. Pojawił się za to nurt powieści o codziennym życiu średniozamożnych gejów z wielkiego miasta (do lesbijek powrócę za chwilę), a to oznacza, że wreszcie rynek wydawniczy otworzył się na literaturę lekką, łatwą i przyjemną. Nie oszukujmy się, arcydzieła pojawiają się rzadko, a literatura środka – ciążąca jednak do dołu – to standard na Zachodzie. Ktoś tę lukę musi wypełnić. Tutaj pionierem okazał się Bartosz Żurawiecki. Jego „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” spotkało się z dobrym przyjęciem, a późniejsze dwie książki (dramaty „Erotica alla polacca”, powieść „Ja, czyli 66 moich miłości” – wszystkie wydane przez Sic!) ugruntowały pozycję Żurawieckiego jako pisarza środka. Innym autorem tego nurtu jest Maciek Miller, który napisał zupełnie dobrą bajkę o nosicielu wirusa HIV („Pozytywni”), choć jego ostatnia książka „Cockring” o heteryku-impotencie zawodzi, przy czym wątki homicze również są obecne. Autor ma na koncie także powieść „Zakręt hipokampa”, która jednak przeszła bez echa.

Co ciekawe, znów pojawia się wydawnictwo ha!art – najbardziej nam przyjazne w tej dekadzie i z najbardziej rozbudowaną ofertą tematyczną. Weźmy na przykład utwory o tematyce lesbijskiej autorstwa Ewy Schiling („Głupiec” i ostatnio wydaną „Codzienność”); antologię poezji amerykańskiej „Parada Równości”; książkę Michała Zygmunta „New Romantic” – political-fiction, w którym tęczowe brygady zabijają prezydenta Kaczyńskiego; czy chociażby odświeżenie pamięci o skandalizującym performerze Krzysztofie Niemczyku („Kurtyzana i pisklęta”).

Marcin Szczygielski, znany z tego, że jest partnerem życiowym Tomasza Raczka oraz autorem przeboju wydawniczego „PL-Boy”, napisał powieść, która stała się wielkim hitem. „Berek” zasłynął za sprawą głośnego wyoutowania się w przedmowie Tomasza Raczka, partnera życiowego autora. Szczygielski to płodny pisarz, na pewno z dużą wyobraźnią i poczuciem humoru, a przy tym na tyle medialny, że jego projekty pozaliterackie cieszą się równie wielkim powodzeniem i przyciągają gwiazdy (jak miało to miejsce w adaptacji scenicznej z udziałem Pawła Małaszyńskiego i Ewy Kasprzyk).

Myślę, że „Berek” wyznacza kolejną odsłonę czasową dla homiczej obecności nie tyle w literaturze, co w mediach. Widać to choćby po innych znanych gejach: Michale Pirogu czy Tomaszu Jacykowie. Po pierwsze – książka ta uczyniła celebrytami parę gejów, którzy na każdym kroku podkreślali ważne dla nas postulaty rejestracji związków partnerskich. Po drugie – po książkę sięgnęły nie tylko osoby LGBTQ, bo w gruncie rzeczy „Berek”, tak jak ostatnio wydane „Bierki”, to bardzo zabawne powieści.

Za powieść popularną wziął się także Michał Witkowski („Margot”), ale nie powiodła się ta próba – autor nie poradził sobie z cynicznym wydobyciem od czytelnika kasy („Szwedzi coś mówili o Noblu”), z medialną grą i gadaniem bzdur w wywiadach o ślubie z Jacykowem. To miała być zaplanowana gierka z mediami, ale chyba zabrakło autorowi pewności siebie. Wolę go w felietonach w „Przekroju”, są naprawdę znakomite.

Z kolei wydawnictwo Latarnik należące do Tomasza Raczka wydało książkę Tadeusza Olszewskiego „Zatoka ostów”. To znakomita powieść o miłości, narodzonej na greckiej wyspie, z silnie kontrastującym tłem przemocy, której kulminacyjny moment przypadł na stan wojenny. Książka została napisana pod koniec lat 80., a odświeżona i pierwszy raz wydana w 2008 r., zaś autor po wielu cenionych tomikach poezji zyskał niezłą popularność w homiczym światku. Jeśli miałbym wybierać powieść, którą chciałbym zobaczyć na dużym ekranie, byłaby to niewątpliwie „Zatoka ostów”.

3. A gdzie są lesbijki?

Tutaj mamy problem, gdyż poza Ewą Schiling, której proza wyraźnie koncentruje się na życiu lesbijek oraz Izabelą Filipiak, najbardziej znaną i cenioną pisarką, która dokonała coming outu na łamach kolorowej prasy (a wcześniej w popularnym programie telewizyjnym), tak naprawdę pojawia się wielka biała plama. Najciekawszą prozą poruszającą temat dojrzewania i rodzącej się orientacji psychoseksualnej bohaterki jest „Rdza” Ewy Berent, młodej i wielce obiecującej autorki. To jednak mało jak na całą dekadę. Ważnym wydarzeniem było opublikowanie w 2004 wyznań Magdaleny Okoniewskiej „Mój świat jest kobietą” – doskonale pamiętam ten moment, zwłaszcza że była to rzecz absolutnie niszowa. Poza tym mamy też „swój” poradnik seksualny dla kobiet „Kiedy kobieta kocha kobietę” pozycję znakomitą wydaną przez niezawodną Ankę Zet (wydawczynię równie istotnej książki „Coming out. Zaproszenie do dialogu”). Aż chciałoby się zawołać za Anną Laszuk: „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!”. Niestety, polska literatura lesbijska nie istnieje (jeszcze).

4. Tęczowy powrót klasyków

Współczesne powieści i tak przegrywają z klasykami: Marianem Pankowskich („Rudolf” wznowiony przez ha!art), Jarosławem Iwaszkiewiczem („Dzienniki” t. 1 i 2, lektura obowiązkowa, kto wie, czy nie najważniejsza pozycja homicza dekady) czy Mironem Białoszewskim („Chamowo” – dość rozczarowujące). Owszem to inny ciężar stylistyczny i gatunkowy, trudno się ścigać z gigantami polskiej literatury, jednak uważam, że to właśnie sukces Witkowskiego w dużej mierze przyczynił się do tego, że możemy czytać naprawdę genialne zapiski Iwaszkiewicza, bo przecież nie tylko o fantazje na temat „chędożenia Miłosza” w celi Konrada u bazylianów w Wilnie tu chodzi. Tutaj wyróżniającym się gatunkiem jest oczywiście dziennik – choćby Anny Kowalskiej, pisarki, która żyła w cieniu legendy polskiej literatury Marii Dąbrowskiej. Nie możemy zapominać także o biografii Jerzego Waldorffa autorstwa Mariusza Urbanka czy doskonałej rozprawie „Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej” Izabeli Filipiak), penetrującej odmienność skandalizującego pisarki na tle kulturowym i społecznym przełomu XIX i XX wieku.

5. Z historią w tle

Giganci literatury także nie załatwili sobie wszystkiego sami – nie możemy zapominać o dwóch ważnych pozycjach, według mnie najistotniejszych z perspektywy dekady patrząc: „Homobiografiach” Krzysztofa Tomasika i „HomoWarszawie” (autorstwo zbiorowe, również z udziałem mojej skromnej osoby). Pierwsza pozycja jest gigantycznym przełomem, wywołała sporo zamieszania. Emblematem medialnej dyskusji było hasło „Konopnicka jest lesbijką”. Autorka „Roty” przynajmniej została odbrązowiona, a dzieci w szkole zyskały pretekst, by w aurze „skandalu” zainteresować się pisarką. Z kolei „HomoWarszawa” to unikatowy przykład zebrania w całość historii LGBTQ – tej najnowszej przeplatanej z dawnymi dziejami; wszystko to ułożono w formę spaceru, w dość gawędziarskiej postaci. Najważniejsze jest jednak to, że o historii osób LGBTQ zaczęło się mówić. Spacery po Warszawie śladami wytyczonymi w książce okazały się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Warto znać homiczą historię, zwłaszcza że mamy ją na wyciągnięcie ręki. Tym bardziej że „historia magistra vitae est”…

Dlatego też nie można zapomnieć o dwóch książkach bazujących na wywiadach – „Gejdarze” Dominiki Buczek i Mike’a Urbaniaka oraz – rzecz absolutnie ważna – „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy” Anny Laszuk. Wywiady te pokazują złożoność postaw, tożsamości, doświadczenia gejów i lesbijek. Dziennikarza zaś pokazali w nich świetny warsztat, umiejąc zapanować na całościowym przekazem składającym się z wielu głosów.

6. Publicystyka i rozprawy naukowe

To działka bardzo płodna, głównie związana ze środowiskiem akademickim rodem gender studies, czyli creme de la creme (głównie lewicowej) elity. Agnieszka Graff („Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie”), Jacek Kochanowski („Fantazmat zróżNICowany”), Tomek Kitliński, Paweł Leszkowicz („Miłość i demokracja”), Joanna Mizielińska („Dekonstrukcje kobiecości”), Bożena Umińska („Barykady. Kroniki obsesyjne”), Błażej Warkocki („Homo-niewiadomo”), Kinga Dunin („Czytając Polskę”) – to autorzy ważnych i przełomowych książek akademickich i publicystycznych. Akurat w tej materii mamy spore opóźnienia, choćby w porównaniu do prac feministycznych i genderowych, których jest cała masa. Mimo to brakuje rozpraw, które stanowią rozpoznanie polskiej rzeczywistości, niezbędne do tego, by spojrzeć na naszą sytuacją i wyciągnąć z niej wnioski. Według mnie wypada tutaj wyróżnić trzy pozycje: pracę doktorską Jacka Kochanowskiego dotyczącą gejów, głównie – a piszę tutaj ze swojego doświadczenia – z powodu bardzo rozbudowanej części teoretycznej, w której relacjonowane są stanowiska współczesnej socjologii (wówczas była to kwestia bardzo nowatorska); Agnieszki Graff ze względu na błyskotliwą analizę mentalności rządzących i zwolenników IV RP; oraz Pawła Leszkowicza i Tomka Kitlińskiego za diagnozy dotyczącej polskiej mentalności, głównie tej homofobicznej.

7. Queer

Najmodniejsze słowo dekady, również przekładające się na słowo pisane i drukowane. Swoistą biblią może być książka Joanny Mizielińskiej „Płeć (ciało) seksualność. Od feminizmu do teorii queer”, która w dobry sposób systematyzuje pojęcie, ale też przekłada je na język zrozumiały i bazujący na przykładach. Warto dodać, że skoro jesteśmy w nurcie akademickim – powstały mniej więcej w tym samym czasie dwa czasopisma internetowe: www.interalia.org.pl oraz www.uniGENDER.org, które regularnie publikują rozprawy (głównie) młodej kadrę akademickiej. Zwieńczeniem tego trendu jest długo oczekiwana przeze mnie publikacja Jacka Kochanowskiego „Spektakl i wiedza. Perspektywa społecznej teorii queer”. Owszem, pojawił się podręcznik do kursu queer studies KPH, z tekstami wykładowców (częściowo już wymienionych w poprzednim punkcie), lecz niestety tutaj nie obeszło się bez nieścisłości, gdyż większość tekstów odnosi się do studiów gejowsko-lesbijskich (historia, sztuka, film, religia z perspektywy gejów i lesbijek etc.). Kłopoty z queerem? Owszem, nie tylko zresztą na łamach utworów drukowanych.

8. Polska homoliteracka?

Śródtytuł ten został zapożyczony z klasycznego niemal artykułu Kingi Dunin opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” w 2005 roku, tuż po wysypie powieści Witkowskiego, Żurawieckiego, Millera i Schiling, które określiła jako „literaturę przedemancypacyjną”:

Nie chcę przez to powiedzieć, że uważam, aby kresem emancypacyjnej literatury homoseksualnej miała stać się powieść o gejach organizujących Paradę Równości. Myślę tu raczej o literaturze odważniej grającej z rozmaitymi kombinacjami orientacji seksualnej. Odważniej dobierającej się do tradycyjnej rodziny. Krytycznie odnoszącej się do podstaw panującej kultury. Poza tym brakuje w Polsce literatury, w której orientacja bohatera jest bez znaczenia. Brakuje postaci geja lub lesbijki postrzeganych indywidualnie, a nie ze względu na „rolę homoseksualisty”. Postaci, której tylko jednym i nie zawsze najważniejszym wymiarem jest orientacja seksualna.

Czy pojawił się taki bohater? Owszem – mamy go w powieściach Michała Zygmunta (w tym w ostatniiej – „Lata walki”, wydanej przez Krytykę Polityczną), trochę w wersji przerysowanej, ale zaangażowanej. Jednak jak widać na załączonym obrazku, utwory z postaciami LGBTQ nie są wolne od kontekstu polityczno-społecznego. Marzy mi się polski autor na miarę Michaela Cunninghama czy Alana Hollinghursta, ale kto wie, czy po Wojciechu Kuczoku czy Hubercie Kilimko-Dobrzanieckim całej pracy nie wykonają za nas heterycy. Ale w końcu to nie orientacja psychoseksualna decyduje o tym, czy powstają dzieła znakomite czy kiepskie. I tym truizmem wypada zakończyć wywody na temat dekady homoliterackiej w polskiej literaturze.

Przypominamy – ciągle można zagłosować w ankiecie na najważniejsze wydarzenia lat 2000-2010. Ankieta dostępna jest TUTAJ
W każdej kategorii można zagłosować na więcej niż jedną pozycję. Pamiętajcie, że wybieramy najważniejsze wydarzenia, książki czy filmy, a więc te, które były głośne, które zmieniały naszą rzeczywistość.

Marcin Teodorczyk redaktor homików.pl, stowarzyszony w Otwartym Forum, współautor „HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego”, redaktor pisma recenzowanego uniGENDER.org. Współpracuje z feministyczną „Zadrą”.

Autorzy:

zdjęcie Marcin Teodorczyk

Marcin Teodorczyk

Stowarzyszony w Otwartym Forum, współautor „HomoWarszawy. Przewodnika kulturalno-historycznego”, redaktor pisma uniGENDER.org. Współpracuje z feministyczną „Zadrą”.

17 komentarzyDekada homoliteracka

 • Adrianna

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Hej, pamiętam Twój artykuł o „Lubiewie” i polskości czy patriotyzmie, ale nie mogę sobie przypomnieć, gdzie to zostało opublikowane. Na pewno w papierowym czasopiśmie jakimś.

 • Walpurg

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Bardzo trafne podsumowanie. Z pewnością mamy, co czytać! I oby ta tendencja utrzymała się w następnej dekadzie. Dodałbym tylko 3 nazwiska.

  Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki – nie uprawia w żadnym razie „gejowskiej poezji”, ale jednak wyraźne są aspekty homoseksualne jego twórczości, za którą został uhonorowany Nagrodą NIKE.

  Jacek Dehnel – jest gejem piszącym bardzo dobrą literaturę, choć zapewne nie jest to „literatura homoseksualna”. Są jednak wątki gejowskie w jego poezji, choćby w ostatnim tomie, za który kandydował do NIKE. Dehnel i Witkowski to pisarze, którzy mają już swoje miejsce na najwyższej półce współczesnej literatury i możemy być z nich dumni. Swoją drogą, obaj są tak samo ekscentryczni, choć każdy jest ekscentryczny w inny sposób.

  No i dodać trzeba archeologiczno-historyczne wykopaliska Pawła Fijałkowskiego.

 • arc-en-terre

  [Re: Dekada homoliteracka]

  No niestety, z literaturą lesbijską jest kiepsko.

  „Mój świat jest kobietą” to porażka nie tylko literacka, ale i edytorska. Tym bardziej dziwi mnie fakt, że autorka zdecydowała się wydać jej kontynuację…

  „Kiedy kobieta kocha kobietę” też do najlepszych pozycji wydawniczych nie należy. Założenie było ciekawe, jednak myślę, że autorki nieco się zagalopowały z doborem tematów. To swoisty misz-masz, znajdziemy tam i porady dotyczące tego jak stymulować łechtaczkę partnerki i poczytamy o miłości z punktu widzenia psychologii, po to by zaraz przejść do tematu transseksualizmu, skąd już dwa kroki dzielą nas od tematu poligamii i sadomasochizmu. Jak już to przerobimy warto jeszcze zajrzeć do rozdziałów dotyczących macierzyństwa wśród lesbijek a także rozdziału dotyczącego starszych nieheteroseksualnych kobiet. Naprawdę w tej chwili dziwię się, że w poradniku nie podano też informacji jaki jest odsetek przestępczości wśród kobiet nieheteroseksualnych, oraz jakie najczęściej zawody wybierane są przez lesbijki. Za dużo tego, zdecydowanie za dużo. Ponadto reklamowanie tego jako album jest sporym nadużyciem – raptem kilka, kilkanaście fotografii albumu z tego nie czyni.

  Choć fakt faktem książka „Coming out” była potrzebna, dobrze, że coś takiego wydano i w tym wypadku zwracam honor Wydawczyni.

 • Peter Pan

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Najbardziej zawiedziony tym artykułem mógłby być pan Pacewicz.
  Ostatnio popełnił (z Martą Konarzewską) książkę ,,Zakazane miłości”, którą to kończy opisem swej szalonej queerowej odwagi i równie szalonej homofobii swych redakcyjnych kolegów .
  Czym się one objawiały ?
  Odwaga = przebrał się w kieckę na paradę
  Homofobia = koledzy nie byli zachwyceni jego pomysłem i choć do pewnego stopnia rozumieli, że idzie na paradę, nie mogli zrozumieć czemu w kiecce. Koleżanki mówiły mu, że ładnie wygląda, koledzy się z niego śmiali … .

  Wniosek Pacewicza : koledzy z redakcji są polskimi samcami (a to najgorszy gatunek samca), którzy chcą sprawować władzę nad kobietami i dziećmi !!!!!!!!!!!

  Za tyle socjologicznej, biologicznej i w ogóle każdej mądrości należał się mu tutaj jakiś szeroki opis jego wiekopomnego dzieła.

 • Marcin

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Adrianna – to była Rita Baum, ale nie wiem, który numer i rok, pamiętam za to tytuł „Heimat lujowego rozporka”.
  Walpurg – faktycznie zapomniałem o Dehnelu i Tkaczyszynie-Dyckim (choć mam jego tomiki i cenię bardzo). W ogóle zapomniałem o poezji, ale moi ulubieni poeci tej dekady nie odnoszą się do homiczych kwestii w żaden sposób.
  Natalia – ja cenię jednak bardzo KKKK, bo w porównaniu do poradników dot. seksu lesbijskiego, ta pozycja naprawdę uwzględnia potrzeby lesbijek – emocjonalne, społeczne i seksualne.
  Peter Pan – będzie u nas recenzja tej książki po nowym roku i też mnie ciekawi, ja mam swoje zdanie na ten temat, ale poczekam na recenzje. Rozumiem jednak irytację Twoją.

 • Arc-en-terre

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Marcin: No tak, masz rację. Może i jest tego trochę za dużo, ale z drugiej strony to pierwsza pozycja, która odważyła się te tematy podjąć.

  Muszę też przyznać, że sięgnęłam po tę pozycję dość późno (a raczej późno dla mnie się ukazała, bo kupiłam ją tuż po premierze właściwie), gdy w dużej mierze byłam już świadoma swojej seksualności, stąd też po części moje rozczarowanie – po prostu część książki była dla mnie nudna. Chwalę sobie jednak rozdział dotyczący transseksualizmu – co by się nie mówiło o tolerancji to lęk przed innym jest w człowieku mocno zakorzeniony, nawet jeśli sam jest „inny”. Ten rozdział pozwolił mi trochę zrozumieć na czym transseksualizm i transwestycyzm polegają i przekonać się, że to nic groźnego 🙂

  Mimo to oczekuję, że tematy poruszone w KKKK doczekają się osobnych i obszerniejszych publikacji (być może sama Anka Zet się tego podejmie), bo tutaj ze względu na mnogość tej tematyki wydają się czasem nieco pobieżnie omówione.

  A tak jeszcze wracając do kwestii literatury lesbijskiej to ukazały się jeszcze dwie książki: „Życie rodzinne świstaka” Arendt i „Moja les” Staniszewskiej. Niestety, obydwóch nie czytałam, więc nie wiem, czy w ogóle warto o nich wspominać.

 • Jerzyk

  [Re: Dekada homoliteracka]

  @ Marcin & Adrianna –> txt był w: Rita Baum 12 (2007/2008)

 • KaFor

  [Re: Dekada ]

  Zachęcam również do sięgnięcia do moich recenzowanych artykłów naukowych, zwłaszcza, iż głównie ten na temat kościołów jest pierwszym w Polsce poruszającym tę tematykę:

  – J. Szczepankiewicz-Battek, K. Formela, Sytuacja osób homoseksualnych w Kościołach mniejszościowych w Polsce, [w:] Patalon M. (red.), Tolerancja a edukacja, Wyd. UG, 2008

  – J. Szczepankiewicz-Battek, K. Formela, Szkoła w Polsce miejscem rzetelnego kształcenia i krzewienia tolerancji wobec mniejszości seksualnych, [w:] Łuczeczko P. (red.) , Przemoc i agresja w szkole. Od rozpoznania przyczyn do sposobów przeciwdziałania, Wyd. AH-E, 2009

  – ZWIĄZKI PARTNERSKIE – DEPRECJACJA TRADYCYJNYCH WARTOŚCI CZY PRAWA CZŁOWIEKA? [w:] red. J. Semkow, J. Wojtaś, Rzeczywistość międzykulturowa z perspektywy pedagogiki integralnej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Legnica 2010

 • Abiekt

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Można by jakąś bibliografię przygotować – homoseksualizm polski 🙂

 • Arc-en-terre

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Bibliografia to nie taka głupia myśl. Mogłabym nawet ją współtworzyć, w końcu za rok będę pełnoprawną bibliotekarką….

 • Abiekt

  [Re: Dekada homoliteracka]

  Znam takie opracowania kanadyjskie, robi niesamowite wrażenie 🙂

 • Arc-en-terre

  [Re: Dekada homoliteracka]

  A możesz napisać coś więcej na ten temat? Z chęcią bym się takiemu opracowaniu przyjrzała 🙂

 • nikt perfekcyjny

  [Re: Dekada homoliteracka]

  a mnie zabrakło tutaj Edwarda Pasewicza – osobiście bardzo podała mi się jego powieść Śmierć w darkroomie, wydał też kilka ważnych książek poetyckich, w których pojawiają się wątki gejowskie/queer, i w ogóle jest jednym z najciekawszych poetów średniego pokolenia

 • Peter Pan

  [Re: Dekada homoliteracka]

  @ Abiekt

  Bibliografia byłaby O.K., ale myślę, że jeszcze bardziej przydałaby się jakaś publikacja na temat obecności tematyki homoseksualnej w polskiej kulturze. Powiedzmy od roku ’89 do 2010.
  Jak widzę z podsumowań, zwłaszcza w ostatniej dekadzie, dużo się działo.

 • detr.

  [Re: Dekada homoliteracka]

  [komentarze zostały posprzątane i chwilowo zamknięte celem opadnięcia zapału bitewnego. oczywiście wszelkie dalsze personalne bójeczki będą cięte. detr.]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa