Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku

Ostatnia dekada w Polsce to okres rewolucji homoseksualnej. Już teraz można spostrzec, że zmierzamy własną drogą ku równości, a oczekiwanie na zachodni wybuch wolności lat 60. okazało się kolejną nadwiślańską utopią. Nie ma innej możliwości, bo jak pisze Agnieszka Graff: „jesteśmy u siebie”. Z własnym bagażem historycznym i kulturowym. Choć wciąż traktują nas jako obywateli i obywatelki drugiej kategorii.

Własne ścieżki wydeptują także przedstawiciele i przedstawicielki ruchów „wolnościowych”: feministki, lewica, ekolodzy, liberałowie. Ulice pustoszeją, masowe prostesty w Polsce się „nie sprzedają”, ale widać coraz większą rolę Internetu w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego czy budowaniu kapitału społecznego. Czas pokaże, co się z tego urodzi. Poczekajmy kilka lat.

Dlatego, aby nie zapomnieć artefaktów homoseksualnej historii w Polsce, czyli naszej historii, proponujemy zabawę w podsumowanie ostatnich dziesięciu lat XXI wieku.

***

Dopiero 11 września 2001 roku utworzone zostało KPH, w tym samym roku odbyła się pierwsza parada równości w Warszawie. Pamiętacie te wydarzenia? A może tylko mieliście możliwość o nich poczytać? Co pamiętamy z dziesięciolecia, co było ważne, co czytaliśmy, jakie filmy były dla nas ważne? Nie chcieliśmy przynudzać i dlatego to Wam proponujemy wybór najważniejszych wydarzeń, też tych homofobicznych, najważniejszych książek, filmów, sztuk teatralnych. Redakcja Homików.pl stworzyła długie listy, z których zaproszeni jurorzy i jurorki wybrali w wewnętrznym głosowaniu nominacje w kilku kategoriach.

Teraz czas na Was! Głosować możecie TUTAJ

W każdej kategorii można zagłosować na więcej niż jedną pozycję. Pamiętajcie, że wybieramy najważniejsze wydarzenia, książki czy filmy, a więc te, które były głośne, które zmieniały naszą rzeczywistość.

Nominowali: Yga Kostrzewa, Bartek Matusiak, Michał Minałto, Szymon Niemiec, Uschi Pawlik, Marcin Pietras, Małgorzata Rawińska, Wojciech Szot, Marcin Teodorczyk, Ewa Tomaszewicz, Walpurg (Krzysztof Halama), Agnieszka Weseli, Natalia Zaborniak (LGBTEKA.blogspot.com).

Kto wygra? Zależy od Was. Głosowanie trwa do 15 grudnia, wtedy też ogłoszenie wyników.

A zanim pokłócimy się o to, kogo zabrakło w zestawieniu (niestety, taki urok wszelakich zestawień), prosimy o jedno – pamiętajcie, że jest to zabawa oraz że doceniamy i szanujemy wszystkie prohomicze inicjatywy. Każda w jakimś stopniu przybliża nas do celu!

Wasze typy i opinie zostały wyrażone pod tekstem zwiastującym akcję. Podajemy dla przypomnienia.

7 komentarzyPrzypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku

 • Ciotopedał Alfa

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  Ah sukces ma wielu ojców ale czemu nic sie nie mówi o in vitro dla homików co my jacyś gorsi jesteśmy i nie mamy prawa do powielania naszych boskich genów. Tyle się teraz mówi o in vitro a tu w branży cisza. To że poczęcie dla nas nie jest aktem przyjemnym nie znaczy że nie mamy do niego prawa. Instytucja surogatki do wynajęcia jest dla wszystkich nie tylko homików można by w tej kwestii zabrać głos jak nie chinki to białorusinki albo ukrainki nie mówiąc że i w branży znalazła by się nie jedna ‚matka polka’ co by nam homicze dzieci porodziła czasem nawet nie za pieniadze a dla idei .

 • Jakbyco

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  @przedpiszący – pogięło cię? Nie ma to jak wpisać się nie na temat, byle tylko oryginalnym nickiem błysnąć

 • nieja

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  korwinowi/towarzyszom skargi/frondzie przeszkadza, wciskanie indoktrynacji i propaganda nie idzie, a raczej idzie, starają się też tu pomóc – jedna z powtarzanych mądrości (bo to się na powtarzaniu prawdziwych prawd których inni nie pojęli bo im nie powiedziano lub nie są tak mądrzy jak powtarzający, albo udają, że nie zrozumieli bo są zli) mających oddziaływać przeciwdziałająco wprowadzeniu odpowiedniej ustawy o in vitro to przywoływanie „zboczeńców”, którzy nie zmienią za kilka dni nastawienia społecznego do siebie, którym to nastawieniem o którego konserwatywne trwanie zródła mądrości i powtarzający zabiegają. Można budować negatywne nastawienie do „zboczeńców” i metody in votro za jednym razem.

 • nieja

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  Jak to u mnie – wyrażam odruchy i stereotypy. Trochę „Ciotopedał Alfa” wiarygodniej napisze następnym razem komentarz to może taki odruch się nie pojawi.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  Jednej rzeczy bardzo mi brakuje w kategorii „pozytywnych zjawisk”. Może to trudno uchwytne, bo nie jest wydarzeniem, tylko procesem – ale dla mnie najbardziej pozytywnym zjawiskiem jest coraz większa odczuwalna obecność osób nieheteronormatywnych w społeczeństwie. Czytałam właśnie wpis na Trzyczęściowym Garniturze i jest to bliskie moim odczuciom: sytuacja jednak się zmienia, o osobach LGBTQ pisze się coraz więcej i z wolna ich obecność przestaje być sensacją. Ot, Ewa i Gosia same żartowały, że strach otworzyć lodówkę, bo może i tam one siedzą – i najwyraźniej nie spotyka ich nic nieprzyjemnego z powodu całej akcji.

 • Abiekt

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  z tego niestety też jest przykra obserwacja – tworzą się wyspy tolerancji jak duże miasta i cała reszta, gdzie nadal jest źle. Tam nie ma osób nienormatywnych seksualnie nadal. Z perspektywy warszawskiej jest za ładnie 🙂

 • Ciotopedał Alfa

  [Re: Przypominajka – Podsumowanie wydarzeń LGBTQ XXI wieku]

  żądać więcej dostać połowę stara dobra szkoła dyplomacji poza tym najlepszy wywiad w historii istnienia homików ten z rafalalą wydaje mi się żę wskazał nowe priorytety .

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa