- homiki.pl - https://homiki.pl -

Lesbijka w armii

Lesbijka w armii – Klub Filmowy LGBT zaprasza

Margarethe Cammermeyer jest dziś doradczynią amerykańskiego sekretarza ds. obrony, całe zawodowe życie poświęciła służbie w armii. W latach 90. niespodziewanie dla samej siebie stała się ikoną ruchu LGBT. W 1989 r. wypełniając rutynową wojskową ankietę pułkownik Cammermeyer wyjawiła, że jest lesbijką. Gdy w konsekwencji została zwolniona, postanowiła rzucić wyzwanie armii Stanów Zjednoczonych pozywając ją do sądu. Głośny proces Cammermeyer miał miejsce na kilka lat przed wprowadzeniem dyskryminującej zasady „Don't ask, don't tell”, której zniesienie jest jednym z punktów programu prezydenta Baracka Obamy.

Historię Cammermeyer postanowiły w 1995 r. przenieść na ekran producentki Barbra Streisand i Glenn Close, ta druga zagrała również główną rolę w filmie. Inna znana aktorka – Judy Davis – wcieliła się w postać partnerki Cammermeyer.

Film „Naznaczona – historia Margarethe Cammermeyer” Jeffa Blecknera otrzymał m. in. 3 nominacje do Złotych Globów, zdobył 3 nagrody Emmy oraz nagrodę GLAAD – najważniejszej amerykańskiej organizacji gejowsko-lesbijskiej – dla najlepszego filmu roku.

W obliczu niedawnej publicznej dyskusji o zatrudnianiu/zwalnianiu homoseksualnych nauczycieli w szkołach katolickich, „Naznaczona…” wydaje się niestety wciąż aktualna.

Na projekcję zapraszamy w poniedziałek, 25 października 2010 r. o godz. 19 do siedziby „Krytyki Politycznej” – Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, ul. Nowy Świat 63 (pierwsze piętro).

PO SEANSIE – DYSKUSJA.

WSTĘP WOLNY.

ZAPRASZAJĄ MARIUSZ KURC I BARTOSZ ŻURAWIECKI.