Głośno o DADT

O panującej od czasów prezydenta Clintona w armii USA zasadzie „Don’t Ask, Don’t Tell” słyszeli chyba wszyscy. W skrócie – geje i lesbijki mogą służyć w amerykańskiej armii, jeśli tylko nie będą „przyznawać się” do swojej orientacji. Szczegółowo pisał o tym niedawno Abiekt – u siebie na blogu i u nas na portalu.

Zasadę tę organizacje walczące o prawa osób LGBTQ zwalczają od samego początku. Dlaczego – to dość oczywiste. Zmuszanie ludzi, i to porządnych (a zakładamy, że takimi są pragnący bronić swojej ojczyzny patrioci amerykańscy, którzy przeszli ostre sito selekcji do armii USA), do prowadzenia podwójnego życia i uzasadnianie tego zagrożeniem dla „wysokim standardom morale, porządku i dyscypliny oraz jedności formacji” w armii jest okrutne. A przy tym żenujące. I pełne hipokryzji.

Obrońcy praw człowieka mieli nadzieję, że prezydent Obama, wielki tychże praw człowieka przyjaciel, uchyli DADT. Można było liczyć na to tym bardziej że – o ile redakcję pamięć nie myli,a Internet nie kłamie – deklarował to podczas kampanii prezydenckiej.

Wydawać by się mogło zatem, że Obama wykorzysta pierwszą nadarzającą się okazję, by znieść DADT z hukiem i w dobrym stylu, tak jak lubi. A okazja nadarzyła się znakomita (w pewnym sensie) – zwolnieniem zagrożony jest bowiem najwyższy do tej pory w hierarchii żołnierz, ppłk. lotnictwa Victor Fehrenbach. Prowadzone dwa lata temu na jego temat dochodzenie, w którym oczyszczony został z zarzutów, doprowadziło do ustalenia przez śledczych, że jest on gejem. Niezwykle zasłużony dla amerykańskiej armii oficer przeznaczony jest zatem do zwolnienia.

Prawnicy Fehrenbacha złożyli pozew do Sądu Dystryktu Idaho, usiłując przynajmniej wstrzymać procedurę zwolnienia w nadziei na skierowanie postępowania na tory umożliwiające jakąkolwiek obronę. Nie da się jednakże ukryć, że stanowczy gest prezydenta Obamy, znoszący DADT, byłby tu najlepszą pomocą. Tymczasem wygląda jednak na to, że ani Fehrenbach, ani inni geje i lesbijki zagrożeni usunięciem z armii nie mogą na razie na prezydenta liczyć. Jak pisze Bartosz Węglarczyk w Gazecie Wyborczej: Zniesieniu zakazu sprzeciwia się jednak generalicja, która uważa, że doprowadzi to do upadku morale wśród żołnierzy. Obama, który musi się borykać z wieloma problemami w polityce wewnętrznej i zagranicznej, nie chce otwierać kolejnego frontu, tym razem z Pentagonem. Zwłaszcza że według nieoficjalnych przecieków sekretarz obrony Robert Gates, mianowany na to stanowisko jeszcze przez prezydenta George’a Busha, zagroził dymisją, gdyby został zmuszony do zniesienia zakazu. Gates jest uważany za jednego z najlepszych w ostatnich dziesięcioleciach szefa Pentagonu i w tej chwili wprowadza niezwykle bolesny dla wojskowych, ale z punktu widzenia Białego Domu konieczny plan cięć budżetowych.
(źródło: wyborcza.pl).

Cóż, nie po raz pierwszy i zapewne nie po raz ostatni prawa osób LGBTQ złożone zostaną na ołtarzu doraźnych interesów politycznych. Szkoda, że przez przywódcę, w którym wielu Amerykanów pokłada(ło) sporo nadziei w odniesieniu do praw człowieka…

Więcej na temat sprawy ppłk. Fehrenbacha można przeczytać na stronie Legal Defense Network.

(sass)

3 komentarzeGłośno o DADT

 • Jakbyco

  [Re: Głośno o DADT]

  Ciekawe, co się okazało. Sprawa o tyle fatalna, że Obama ma teraz chyba nie za ciekawa sytuację polityczną, wszystko mu się w rękach rozłazi i nie będzie ryzykował żadnych kontrowersyjnych posunięć…

 • WTC7

  [Re: Głośno o DADT]

  A po co znosić, niech się nawzajem powyrzucają, mniej będzie bombardowało Irak i Afganistan.

 • vito222222

  [Re: Głośno o DADT]

  dokladnie tez tak uwazam, nienawidze amerykanow i niech sie powyzyjana i powyrzucaja!
  zolnierz amerykanski to materialista ktory za pieniadze jest w stanie mordowac arabow wiec taki zolnierz to zwykly platny morderca i nie zasluguje za zadne wspolczucie czy wsparcie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa