Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.

Nie można ignorować ryzyka zakażenia HIV, a także uznawać HIV/AIDS za chorobę przewlekłą, która nie zmienia znacząco życia człowieka. Terapia ARV (antyretrowirusowa) jest trudna i obciążona efektami ubocznymi. Wprawdzie zakażenie HIV stało się dzięki terapii ARV łatwiejsze do kontrolowania, ale AIDS to nadal choroba śmiertelna. Hasło kampanii „Prezerwatywa przedłuża przyjemność. Aż do późnej starości. Nawet jeśli to szybki seks.” o tym przypomina.
Nasz portal postanowił włączyć się do promowania tej kampanii, ponieważ świadomi jesteśmy zmian w podejściu do HIV/AIDS i tendencji do bagatelizowania tego zagadnienia – i to nie tylko „mnie to na pewno nie dotyczy”, ale również „phi, co z tego, że się zarażę, da się z tym spokojnie żyć”. Poniżej publikujemy informację Krajowego Centrum ds. AIDS. Zajrzyjcie też na stronę kampanii.

Prezerwatywa przedłuża przyjemność. Aż do późnej starości. Nawet jeśli to szybki seks

Krajowe Centrum ds. AIDS postanowiło przeprowadzić w 2010 r. kampanię skierowaną do mężczyzn mających seks z mężczyznami (MSM), której rozpoczęcie zaplanowano w trakcie EuroPride.
Kampania ta jest skierowana do wszystkich mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami, tj. do mężczyzn żyjących w stałych związkach, mających wielu przypadkowych partnerów, ukrywających kontakty z mężczyznami, biseksualnych, żyjących w związkach z kobietami, korzystających z przypadkowego seksu, czasami z prostytucji, do mężczyzn sprzedających seks etc.
W populacji MSM daje się zaobserwować różne niepokojące zjawiska, które wskazują na bagatelizowanie ryzyka zakażenia HIV, a także uznanie HIV/AIDS za chorobę przewlekłą, która nie zmienia znacząco stylu życia (dzięki wprowadzonej terapii antyretrowirusowej – ARV). W grupie tej wyjątkowo dużo osób podejmuje bardzo ryzykowne zachowania seksualne, także pod wpływem substancji psychoaktywnych. Można też zaobserwować przyzwolenie na seks bez zabezpieczenia.
Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w dalszym ciągu zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu w kierunku HIV. Wg szacunków Komisji Europejskiej nawet 70% osób zakażonych w Polsce nie zna swojego statusu serologicznego. Problemem jest także nietestowanie się w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową. W populacji mężczyzn mających seks z mężczyznami obserwuje się także inne zjawisko. Mężczyźni, którzy już się testują, zaczynają traktować badanie w kierunku HIV jak formę profilaktyki, nie zmieniając przy tym swoich zachowań na bardziej bezpieczne.

W czerwcu 2009 roku, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, powołała Radę Konsultacyjną, nieformalny organ doradczy, który ma na celu opiniowanie planowanych i realizowanych zadań z zakresu profilaktyki HIV w populacji MSM. W skład Rady wchodzą specjaliści z zakresu seksuologii, medycyny, nauk humanistycznych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowiska MSM. Kreacja kampanii oraz treści w niej przekazywane były na każdym etapie przygotowań do akcji konsultowane z członkami Rady.
Kampania informacyjna z zakresu HIV/AIDS skierowana do mężczyzn mających seks z mężczyznami, ma na celu uświadomienie odbiorcom, że problem HIV istnieje i dostarczyć rzetelnych informacji na temat HIV i AIDS, sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia oraz konsekwencji zakażenia siebie i innych. Kampania zachęca do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do podejmowania kontaktów ze świadomością odpowiedzialności za zdrowie własne i partnera. Dostarcza informacji, jak poznać swój status serologiczny, czyli gdzie wykonać test w kierunku HIV.
Krajowe Centrum ds. AIDS

11 komentarzyNowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Poniżające, ale najwyraźniej potrzebne…

 • Walpurg

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Najwięcej szkody wyrządza bowiem rozgłaszanie tezy, że „z hiv da się żyć”.

  Rozumiem, że taki przekaz powinien trafiać do osób, które dowiadują się, że są „pozytywne”. Ma on ochronić ich przed załamaniem. Używanie jednak tego sformułowania w innych kontekstach prowadzi właśnie do tego, że ludzie przestają się przejmować bezpieczeństwem, bo „przecież to jak cukrzyca”.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  @ Walpurg

  Trafna uwaga. Można spojrzeć również z innej strony: nie mniej szkodliwe jest lansowanie rozwiązłości, nazywanej dla niepoznaki promiskuityzmem.

 • homik

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Najwiecej zakażeń jest w tzw. stałych związkach. Geje rezygnują z gum często już po kilku miesiącach bycia z sobą. Jeden drugiego zdradza, ale między sobą nie używają zabezpieczenia. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą stosunków/ekspozycji na HIV, stąd najłatwiej się zarazić właśnie będąc w stałym związku.

 • Walpurg

  [do homik]

  Eeeeeee…
  Czyli skoro nie jestem w stałym związku, to jestem bezpieczniejszy?

  Poza tym, jakim prawem uogólniasz, że w związkach zdrady są powszechne?

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  @ homik
  No właśnie… a zdrada to nie rozwiązłość? W przypadku, o którym piszesz, do zarażenia dochodzi również z powodu rozwiązłości. Problemem nie jest to, że nie zabezpieczają się między sobą.

  Pomyślmy logicznie: gdyby (1) weszli do związku zdrowi, (2) nie zabezpieczali się między sobą, ale (3) zabezpieczali się przy skokach w bok, to nie byłoby możliwości zarażenia w przypadku, o którym piszesz. Skoro do tego dochodzi, to znaczy, że nie jest spełnione jedno z założeń, najpewniej nr 3. Ponadto milcząco założyłem, że zabezpieczenie jest stuprocentowo pewne, a to oczywiście też nie jest prawda.

  Jeśli homik pisze o „tak zwanym stałym związku”, to faktycznie w takim związku można się zarazić. Jednak stwierdzenie, że najłatwiej się zarazić w stałym związku jest poważnym nadużyciem albo nawet nieprawdą. Przede wszystkim dlatego, że pierwszy zarażony partner łapie HIVa poza związkiem, gdy zdradza. Poza tym jak w poprzednim akapicie.

 • homik

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Nigdy nikomu nie ufajcie – partner moze nie miec odwagi przyznac sie, ze zdradzil, ze wypil i mial z kims seks bez gumy. Może sie bać rozpadu związku i zwiazanego z tym bolu, albo po prostu nie mieć ochoty na ciche dni, kłótnie czy wyrzuty.

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Tak na pewno jest najbezpieczniej, ale… z drugiej strony, jeśli wszyscy byliby tacy, to po co w ogóle się z kimkolwiek wiązać? Ważne, by obaj byli odpowiednio uświadomieni w kwestii HIV i odrzucili myślenie w stylu „za pierwszym razem nie można zajść w ciążę”. Nie trzeba być ponadprzeciętnie rozgarniętym i odpowiedzialnym, by nie pozwolić sobie na ryzykowanie zdrowiem partnera. A jeśli ktoś nad to zdrowie przedkłada strach o rozpad związku czy brak ochoty na ciche dni, to szczerze współczuję. Po czym można poznać osoby, które są tak skrajnie nieodpowiedzialne?

 • Twoje imię 11

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Homik napisał:
  „Najwiecej zakażeń jest w tzw. stałych związkach. Geje rezygnują z gum często już po kilku miesiącach bycia z sobą. Jeden drugiego zdradza, ale między sobą nie używają zabezpieczenia.”
  Aaaa, to znaczy, że zdrady są tam notoryczne?! No, pewnie zreszta i tak, bo wiadomo, jakie są te homozwiązki… Wszysko lipa.

 • homiki

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Róbcie, jak uważacie, wszystko wyjdzie po kilku latach przy okazji testów na HIV.

 • Axel

  [Re: Nowa kampania o przedłużaniu przyjemności… życia.]

  Żaden filozof życiowy nie napisała w tym miejscu o UŻYWANIU DOBRYCH DROŻSZYCH GUM bo te zwykłe mogą po prostu pękać. Jak się już zabezpieczać to DOBRZE.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa