Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!

ILGA (International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association) wybrała Szwecję najbardziej przyjaznym państwem dla gejów i lesbijek. Następne miejsca zajęły: Belgia, Holandia i Hiszpania. Na końcu rankingu stawkę zamykają Ukraina i Rosja. Polska znalazła się na miejscu 3 od końca ex equo wraz z Armenią, Azerbejdżanem, Cyprem, Litwą, Lichtensteinem, Macedonią, Monako oraz Watykanem.

ILGA przeprowadziła badania wszystkich krajów europejskich. Zamieszczenie w Rainbow Europe Country Index oznacza, że Królestwo Szwecji, jako jedyny kraj w Europie, spełnia wszystkie określone przez ILGA warunki oraz zdobywa maksymalną ilość 10 punktów. Kryteriami określonymi przez ILGA były: ochrona prawna gejów i lesbijek przez wprowadzenie przepisów antydyskryminacyjnych, prawne uregulowanie małżeństw jednopłciowych oraz związków partnerskich, prawo do adopcji oraz regulacje prawne w sprawie ochrony przed przestępstwami popełnianymi z nienawiści (hate crimes). Punkty odejmowano krajom, w których np. wyznaczono różną granicę prawną dozwolonych stosunków seksualnych dla par hetero i dla par homo. Na negatywną ocenę danego kraju wpływało także prawodawstwo ograniczające wolność zgromadzeń i możliwości stowarzyszania się dla mniejszości seksualnych. Sytuacja osób transseksualnych nie była w raporcie brana pod uwagę.

„Gratulujemy Szwecji takiego prawodawstwa, w którym prawa osób LGB są w pełni zgodne z ogólno rozumianymi prawami człowieka” – powiedział członek prezydium ILGA Martin K.I. Christensen, krytykując równocześnie pozostałe kraje europejskie – „niestety istnieją nadal państwa nie przestrzegające podstawowych praw człowieka w stosunku do lesbijek i gejów. W tym roku najgorzej wypadły Rosja i Ukraina. Te kraje, jako jedyne, otrzymały w naszym rankingu ocenę „-2” pkt. Nie lepiej przedstawia się sytuacja w Mołdawii, Turcji i na Białorusi. Te kraje otrzymały ocenę „-1”.

Więcej informacji: TUTAJ

/dzięki Lilianne/

(jbog)

9 komentarzySzwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Prosze, jak sie da to podawajcie linki.

  http://www.ilga-europe.org/europe/publications/reports_and_other_materials/rainbow_europe_map_and_country_index_may_2010

 • krzsz1986@o2.pl

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Czyli wcale tak źle Polska nie wypadła. Sporo tych ex equo. Poza tym nie wiedziałem, że Azerbejdżan to już Europa. 😉

 • stereo-typ

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  @ krzsz1986@o2.pl

  Ex equo z Litwą to wg Ciebie wcale nie tak źle? Jeśli to miał być żart, to niesmaczny…

 • Mariann

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Ex equo z Watykanem:)
  przecież my to kolonia Watykanu, więc nic dziwnego.
  A poważnie, wiemy, że dużo nam brakuje do Szwecji i bez tych badań:(

 • Vava

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Latvia to Łotwa, ma tylo co Polska – 0 punktów, Lithuania to Litwa – ma +2 punkty, czyli geje mają lepiej na Litwie niż w Polsce. Myślę, że nasza minister do spraw równości może się cieszyć, że Polska jest tak nisko, robi bowiem wszystko, żeby niektórzy polscy obywatele mieli mniej praw niż w innych krajach. Wyniki fatalne.

 • Twoje imię 33

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Aż miło popatrzeć, jak się ciotki nad swym holocaustem użalają! 😀

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Gorzej, że na stronie docelowej nawet po powiększeniu mapek i tabeli nie da się nic przeczytać…

 • dzdzownica.com

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  Szwecja to naprawdę przyjazny kraj do życia dla mniejszości seksualnych. Prawodawstwo jest piękne, Szwedzi zainteresowani tylko i wyłącznie tym gdzie pojadą na wakacje. Jednak zanim ktoś mieszkający w tym niewątpliwie pięknym kraju przyjmie składane tak ochoczo gratulacje, powinien poprosić gratulujących o wybranie się na spacer z dziewczyna/chłopakiem po dzielnicach Sztokholmu takich jak Alby, czy Fitja.
  Szwecja to kraj imigrantów i kultura większości z nich jest bardzo odległa od szwedzkich rozwiązań prawnych, czy braku zainteresowania życiem innych.
  Co nie zmienia oczywiście faktu nadrzędnego… prawnie można się poczuć dopieszczonym

 • Lilianne E. Blaze

  [Re: Szwecja najbardziej przyjaznym krajem dla LGBTQ w Europie!]

  „Gorzej, że na stronie docelowej nawet po powiększeniu mapek i tabeli nie da się nic przeczytać…”

  Zgraj wersje pdf, sa wieksze i bez problemow czytelne. Fakt, glupio to zrobili.

  „Szwecja to naprawdę przyjazny kraj do życia dla mniejszości seksualnych. Prawodawstwo jest piękne, Szwedzi zainteresowani tylko i wyłącznie tym gdzie pojadą na wakacje”

  Zawsze jak slysze o Szwecji w kontekscie tego jak tam dobrze to zastanawiaja mnie dwie rzeczy. Po pierwsze ciekawi mnie czy „rownouprawnienie” jest pelne, czy tez tamtejsi social workerzy – prawdziwa plaga – traktuja rodziny homo ulgowo w imie politpoprawnosci. Po drugie – wiecie ze podatki tam sa… ciezkie? Jedno i drugie dla mnie ten kraj dyskwalifikuje.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa